VIBORG (Tipsbladet) German Onugkha er i forrygende form og har lavet syv mål i fem Superliga-kamp i dette forår.
Det er et mål mere end hele FC Københavns hold, der slider med at vinde kampe, og søndag løb løverne ind i et smerteligt nederlag i Viborg, som vandt med 3-2.
Sportsdirektør Sune Smith-Nielsen roser den russiske angriber, som FC København denne vinter sendte til Vejle Boldklub, fordi han ikke stod til at få spilletid i den hvide trøje, men om det er en forkert beslutning at sende ham væk, vil han vente med at svare på til efter sæsonen.
– Lad os evaluere det til sommer. Det er klart, at lige nu ville han have været stærk at have i truppen, siger Sune Smith-Nielsen, der selvfølgelig også har bemærket, at German Onugkha i øjeblikket har alt det, som FC København slider med at lave – mål.
– Det vil jeg da også sidde og kigge på. At vi har en Onugkha, som gør det pissegodt i Vejle, men jeg forholder mig til, at vi har en trup her, og det var den vurdering, vi tog i januar. Det er svært at lave den om nu. Det er ikke helt tilladt. Men jeg synes, det er stærkt af ham, og det er jeg dybt imponeret over, forklarer FCKs sportsdirektør, der som andre gange i dette forår bliver bedt om at forklare beslutningen om at udleje ham i januar.
– Jeg synes, at dem, vi har i vores trup, er bedre. Det er den helt klare fornemmelse, vi stod med i januar. At de angribere, vi havde i truppen, ville være bedre end Onugkha, og at vi i januar ikke troede, at Onugkha ville få spilletid i FC København. Så kan jeg sgu da godt forstå, at når man sidder og kigger i Superligaen, der laver han to mål i dag og er topscorer i foråret, de mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om.
– Men jeg kan ikke lave det om. Det var en beslutning, vi har taget, og dem tager man i en evaluering over det, der sker i efteråret med de træninger, vi har.
FC København har kontrakt med German Onugkha i et år mere, når han til sommer vender tilbage til Østerbro.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE