VIBORG (Tipsbladet) German Onugkha er i forrygende form og har lavet syv mål i fem Superliga-kamp i dette forår.
Det er et mål mere end hele FC Københavns hold, der slider med at vinde kampe, og søndag løb løverne ind i et smerteligt nederlag i Viborg, som vandt med 3-2.
Sportsdirektør Sune Smith-Nielsen roser den russiske angriber, som FC København denne vinter sendte til Vejle Boldklub, fordi han ikke stod til at få spilletid i den hvide trøje, men om det er en forkert beslutning at sende ham væk, vil han vente med at svare på til efter sæsonen.
– Lad os evaluere det til sommer. Det er klart, at lige nu ville han have været stærk at have i truppen, siger Sune Smith-Nielsen, der selvfølgelig også har bemærket, at German Onugkha i øjeblikket har alt det, som FC København slider med at lave – mål.
– Det vil jeg da også sidde og kigge på. At vi har en Onugkha, som gør det pissegodt i Vejle, men jeg forholder mig til, at vi har en trup her, og det var den vurdering, vi tog i januar. Det er svært at lave den om nu. Det er ikke helt tilladt. Men jeg synes, det er stærkt af ham, og det er jeg dybt imponeret over, forklarer FCKs sportsdirektør, der som andre gange i dette forår bliver bedt om at forklare beslutningen om at udleje ham i januar.
– Jeg synes, at dem, vi har i vores trup, er bedre. Det er den helt klare fornemmelse, vi stod med i januar. At de angribere, vi havde i truppen, ville være bedre end Onugkha, og at vi i januar ikke troede, at Onugkha ville få spilletid i FC København. Så kan jeg sgu da godt forstå, at når man sidder og kigger i Superligaen, der laver han to mål i dag og er topscorer i foråret, de mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om.
– Men jeg kan ikke lave det om. Det var en beslutning, vi har taget, og dem tager man i en evaluering over det, der sker i efteråret med de træninger, vi har.
FC København har kontrakt med German Onugkha i et år mere, når han til sommer vender tilbage til Østerbro.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED