Sune Smith: Onugkha ville være stærk at have

Sune Smith-Nielsen roser German Onugkha for de mange mål i foråret, men bemærker også, at han ikke kan lave om på beslutningen om at udleje angriberen.



VIBORG (Tipsbladet) German Onugkha er i forrygende form og har lavet syv mål i fem Superliga-kamp i dette forår.

Det er et mål mere end hele FC Københavns hold, der slider med at vinde kampe, og søndag løb løverne ind i et smerteligt nederlag i Viborg, som vandt med 3-2.

Sportsdirektør Sune Smith-Nielsen roser den russiske angriber, som FC København denne vinter sendte til Vejle Boldklub, fordi han ikke stod til at få spilletid i den hvide trøje, men om det er en forkert beslutning at sende ham væk, vil han vente med at svare på til efter sæsonen.

– Lad os evaluere det til sommer. Det er klart, at lige nu ville han have været stærk at have i truppen, siger Sune Smith-Nielsen, der selvfølgelig også har bemærket, at German Onugkha i øjeblikket har alt det, som FC København slider med at lave – mål.

– Det vil jeg da også sidde og kigge på. At vi har en Onugkha, som gør det pissegodt i Vejle, men jeg forholder mig til, at vi har en trup her, og det var den vurdering, vi tog i januar. Det er svært at lave den om nu. Det er ikke helt tilladt. Men jeg synes, det er stærkt af ham, og det er jeg dybt imponeret over, forklarer FCKs sportsdirektør, der som andre gange i dette forår bliver bedt om at forklare beslutningen om at udleje ham i januar.  

– Jeg synes, at dem, vi har i vores trup, er bedre. Det er den helt klare fornemmelse, vi stod med i januar. At de angribere, vi havde i truppen, ville være bedre end Onugkha, og at vi i januar ikke troede, at Onugkha ville få spilletid i FC København. Så kan jeg sgu da godt forstå, at når man sidder og kigger i Superligaen, der laver han to mål i dag og er topscorer i foråret, de mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om. 

– Men jeg kan ikke lave det om. Det var en beslutning, vi har taget, og dem tager man i en evaluering over det, der sker i efteråret med de træninger, vi har. 

FC København har kontrakt med German Onugkha i et år mere, når han til sommer vender tilbage til Østerbro.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Smider Salah-bombe

Inter skuffer stort mod Torino

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt

FC København – Vejle Boldklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Sender stikpille til FC København-flop