Sune Smith: Onugkha ville være stærk at have

Sune Smith-Nielsen roser German Onugkha for de mange mål i foråret, men bemærker også, at han ikke kan lave om på beslutningen om at udleje angriberen.



VIBORG (Tipsbladet) German Onugkha er i forrygende form og har lavet syv mål i fem Superliga-kamp i dette forår.

Det er et mål mere end hele FC Københavns hold, der slider med at vinde kampe, og søndag løb løverne ind i et smerteligt nederlag i Viborg, som vandt med 3-2.

Sportsdirektør Sune Smith-Nielsen roser den russiske angriber, som FC København denne vinter sendte til Vejle Boldklub, fordi han ikke stod til at få spilletid i den hvide trøje, men om det er en forkert beslutning at sende ham væk, vil han vente med at svare på til efter sæsonen.

– Lad os evaluere det til sommer. Det er klart, at lige nu ville han have været stærk at have i truppen, siger Sune Smith-Nielsen, der selvfølgelig også har bemærket, at German Onugkha i øjeblikket har alt det, som FC København slider med at lave – mål.

– Det vil jeg da også sidde og kigge på. At vi har en Onugkha, som gør det pissegodt i Vejle, men jeg forholder mig til, at vi har en trup her, og det var den vurdering, vi tog i januar. Det er svært at lave den om nu. Det er ikke helt tilladt. Men jeg synes, det er stærkt af ham, og det er jeg dybt imponeret over, forklarer FCKs sportsdirektør, der som andre gange i dette forår bliver bedt om at forklare beslutningen om at udleje ham i januar.  

– Jeg synes, at dem, vi har i vores trup, er bedre. Det er den helt klare fornemmelse, vi stod med i januar. At de angribere, vi havde i truppen, ville være bedre end Onugkha, og at vi i januar ikke troede, at Onugkha ville få spilletid i FC København. Så kan jeg sgu da godt forstå, at når man sidder og kigger i Superligaen, der laver han to mål i dag og er topscorer i foråret, de mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om. 

– Men jeg kan ikke lave det om. Det var en beslutning, vi har taget, og dem tager man i en evaluering over det, der sker i efteråret med de træninger, vi har. 

FC København har kontrakt med German Onugkha i et år mere, når han til sommer vender tilbage til Østerbro.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Frankrig – Spanien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Det er jeg træt af’

England – Argentina

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner