VIBORG (Tipsbladet) German Onugkha er i forrygende form og har lavet syv mål i fem Superliga-kamp i dette forår.
Det er et mål mere end hele FC Københavns hold, der slider med at vinde kampe, og søndag løb løverne ind i et smerteligt nederlag i Viborg, som vandt med 3-2.
Sportsdirektør Sune Smith-Nielsen roser den russiske angriber, som FC København denne vinter sendte til Vejle Boldklub, fordi han ikke stod til at få spilletid i den hvide trøje, men om det er en forkert beslutning at sende ham væk, vil han vente med at svare på til efter sæsonen.
– Lad os evaluere det til sommer. Det er klart, at lige nu ville han have været stærk at have i truppen, siger Sune Smith-Nielsen, der selvfølgelig også har bemærket, at German Onugkha i øjeblikket har alt det, som FC København slider med at lave – mål.
– Det vil jeg da også sidde og kigge på. At vi har en Onugkha, som gør det pissegodt i Vejle, men jeg forholder mig til, at vi har en trup her, og det var den vurdering, vi tog i januar. Det er svært at lave den om nu. Det er ikke helt tilladt. Men jeg synes, det er stærkt af ham, og det er jeg dybt imponeret over, forklarer FCKs sportsdirektør, der som andre gange i dette forår bliver bedt om at forklare beslutningen om at udleje ham i januar.
– Jeg synes, at dem, vi har i vores trup, er bedre. Det er den helt klare fornemmelse, vi stod med i januar. At de angribere, vi havde i truppen, ville være bedre end Onugkha, og at vi i januar ikke troede, at Onugkha ville få spilletid i FC København. Så kan jeg sgu da godt forstå, at når man sidder og kigger i Superligaen, der laver han to mål i dag og er topscorer i foråret, de mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om.
– Men jeg kan ikke lave det om. Det var en beslutning, vi har taget, og dem tager man i en evaluering over det, der sker i efteråret med de træninger, vi har.
FC København har kontrakt med German Onugkha i et år mere, når han til sommer vender tilbage til Østerbro.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT