I fredags kunne FC København melde ud, at man havde solgt Orri Oskarsson til Real Sociedad for svimlende 150 millioner kroner.
Det skæpper selvsagt godt i kassen hos københavnerne, men cheftræner Jacob Neestrup var mildt sagt ikke jublende lykkelig, da mediet Copenhagen Sundays fangede ham til et interview morgenen efter.
Her kritiserede han blandt andet, at transfervinduet smækkede i så tæt på flere vigtige kampe for 'Løverne' – blandt andet kvalifikationskampene til Conference League og søndagens derby mod Brøndby.
– Det giver noget stof til eftertanke i forhold til de der deadline days. Jeg synes, man pisser en klub af vores størrelse op og ned af ryggen i forhold til, at vi skal spille nogle dødsensvigtige kvalifikationskampe, hvor der går spillere på banen, der ikke ved, om de er købt eller solgt dagen efter.
– Og så står vi i en situation, hvor vinduerne lukker på kryds og tværs. Det bryder jeg mig ikke om. Det gør, at vi bliver sat i en ekstrem sårbar situation. Det synes jeg godt, at man kunne kigge på i den store verden, så der er lige vilkår, fortalte cheftræneren til Copenhagen Sundays.
Den kritik falder dog ikke i god jord hos Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen.
– Jeg forstår godt, hvorfor han undrer sig over, at transfervinduerne lukker på forskellige dage, det gør jeg også. Men jeg kan ikke forstå, hvorfor det er særligt synd for FCK. Jeg synes for ofte, at FCK har en oplevelse af, at de er i en særlig situation. De har solgt deres topangriber for 150 millioner kroner, så er det heller ikke mere trist, fordi de kunne bare have ladet være, fortæller Peter Sørensen til Viaplay.
– Det er jo FCK, der sidder i baghånden og kan handle ind erstatning ind, fordi de har et par dage ekstra. (…) Vejle er sikkert også glade for, at de kunne sælge Onugkha, men det er dem, der står med en sportslig udfordring, da de ikke kan tilnærmelsesvis nå at erstatte ham. Er det så mindre vigtigt, end at FCK skal spille med en decimeret trup mod Brøndby? Det synes jeg ikke. Og den arrogance bryder jeg mig ikke om, afslutter eksperten.
Også Kenneth Emil Petersen undrer sig over Neestrups kritik af transfervinduets deadline.
– Der er lidt småklubsmentalitet over det. Jacob Neestrup har jo snakket om, at Orri Oskarsson skal ind og spille velvidende om, at han måske bliver solgt. Herregud, sådan er det jo. Der sidder store klubber og kigger på de her spillere weekend efter weekend, fortæller 'KEP' til Viaplay.
Selvom FC København måtte undvære Orri Oskarsson mod Brøndby i weekendens derby, endte det dog lykkeligt for Neestrup og co., hvor de vandt med 3-1.
De ligger i skrivende stund på fjerdepladsen med tre point op til Midtjylland, der foreløbig indtager førstepladsen i Superligaen.
Du kan se hele interviewet med Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
NYHEDER
Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
Målmand på boligjagt i København
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Ingen kontakt med AGF
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
Medie: Betaler 11 millioner kroner
United eller Liverpool? Køb billetter her
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT