Revser FCK: Bryder mig ikke om den arrogance

Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen er uforstående overfor Jacob Neestrups kritik af transfervinduet.



I fredags kunne FC København melde ud, at man havde solgt Orri Oskarsson til Real Sociedad for svimlende 150 millioner kroner. 

Det skæpper selvsagt godt i kassen hos københavnerne, men cheftræner Jacob Neestrup var mildt sagt ikke jublende lykkelig, da mediet Copenhagen Sundays fangede ham til et interview morgenen efter. 

Her kritiserede han blandt andet, at transfervinduet smækkede i så tæt på flere vigtige kampe for 'Løverne' –  blandt andet kvalifikationskampene til Conference League og søndagens derby mod Brøndby.

– Det giver noget stof til eftertanke i forhold til de der deadline days. Jeg synes, man pisser en klub af vores størrelse op og ned af ryggen i forhold til, at vi skal spille nogle dødsensvigtige kvalifikationskampe, hvor der går spillere på banen, der ikke ved, om de er købt eller solgt dagen efter.

– Og så står vi i en situation, hvor vinduerne lukker på kryds og tværs. Det bryder jeg mig ikke om. Det gør, at vi bliver sat i en ekstrem sårbar situation. Det synes jeg godt, at man kunne kigge på i den store verden, så der er lige vilkår, fortalte cheftræneren til Copenhagen Sundays. 

Den kritik falder dog ikke i god jord hos Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen. 

– Jeg forstår godt, hvorfor han undrer sig over, at transfervinduerne lukker på forskellige dage, det gør jeg også. Men jeg kan ikke forstå, hvorfor det er særligt synd for FCK. Jeg synes for ofte, at FCK har en oplevelse af, at de er i en særlig situation. De har solgt deres topangriber for 150 millioner kroner, så er det heller ikke mere trist, fordi de kunne bare have ladet være, fortæller Peter Sørensen til Viaplay.

–  Det er jo FCK, der sidder i baghånden og kan handle ind erstatning ind, fordi de har et par dage ekstra. (…) Vejle er sikkert også glade for, at de kunne sælge Onugkha, men det er dem, der står med en sportslig udfordring, da de ikke kan tilnærmelsesvis nå at erstatte ham. Er det så mindre vigtigt, end at FCK skal spille med en decimeret trup mod Brøndby? Det synes jeg ikke. Og den arrogance bryder jeg mig ikke om, afslutter eksperten.

Også Kenneth Emil Petersen undrer sig over Neestrups kritik af transfervinduets deadline.

– Der er lidt småklubsmentalitet over det. Jacob Neestrup har jo snakket om, at Orri Oskarsson skal ind og spille velvidende om, at han måske bliver solgt. Herregud, sådan er det jo. Der sidder store klubber og kigger på de her spillere weekend efter weekend, fortæller 'KEP' til Viaplay.

Selvom FC København måtte undvære Orri Oskarsson mod Brøndby i weekendens derby, endte det dog lykkeligt for Neestrup og co., hvor de vandt med 3-1.

De ligger i skrivende stund på fjerdepladsen med tre point op til Midtjylland, der foreløbig indtager førstepladsen i Superligaen. 

Du kan se hele interviewet med Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medier i svime: Den bedste!

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

‘En af sæsonens bedste transfers’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Hård kritik af FC København-stjerne

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel