Revser FCK-spiller: Det er fuldstændig latterligt

FC København-målmanden Kamil Grabara er havnet i modvind efter sin stikpille til kollegaen Mathew Ryan.



Kamil Grabara og Mathew Ryan sender næppe julekort til hinanden i år.

Ordkrigen mellem de to FCK-målmænd nåede sit indtil videre højdepunkt lørdag efter Australiens exit ved VM. Her strøg Kamil Grabara til tasterne på Twitter.

– Det må have været politisk. Uden tvivl, skrev den polske keeper, med direkte henvisning til Mathew Ryan, der få dage forinden havde spekuleret i Grabaras position som førstemålmand i FCK som værende af politiske årsager.

Krigen mellem holdkammeraterne er ikke noget der vækker begejstring hos den tidligere FC København-spiller og fodboldekspert Lars Jacobsen. Det fortæller han om i DR’s tv-studie i pausen af kampen mellem Frankrig og Polen.

– Jeg forstår ikke behovet. Det gør jeg virkelig ikke. Han har vist sig at være førstemålmand i FC København igen. Måske sidder han og surmuler lidt i den polske trup, hvor han er langt fra spilletid. Men det nytter ikke noget at gå ud og skrive sådan nogle ting om en holdkammerat. Det er fuldstændig latterligt, siger Lars Jacobsen.

Hans ekserptkollega Flemming Povlsen er heller ikke fuld af rosende ord overfor målmanden, der har været tredjekeeper i Polens VM-trup under slutrunden i Qatar.

– Det gør sjældent noget godt at opføre sig som et fjols. Det gør det heller ikke i denne her situation. Jeg håber selvfølgelig, at der ringer nogle alarmklokker inde i FCK hos sportsdirektøren, træneren og målmandstræneren.

– De har brug for et stærkt omklædningsrum, som ikke skal være opdelt. Der vil selvfølgelig være nogle, som måske kan følge Grabara, men der vil også være mange, der vil følge Mat Ryan, for han er meget sympatisk og vellidt i FCK’s omklædningsrum.

Mathew Ryan var uheldigt impliceret i Argentinas scoring til 2-0, hvilket blot har fået Kamil Grabara til at fremstå yderligere usympatisk ovenpå sin stikpille. Det har han også fået af vide flere gange i kommentarerne til sit opslag. Det kan du læse mere om HER.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Liverpool præsenterer succestræner

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Benhård kritik af Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kasper Hjulmand fyret

Vildt transferrygte skydes ned

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig