Revser FCK-spiller: Det er fuldstændig latterligt

FC København-målmanden Kamil Grabara er havnet i modvind efter sin stikpille til kollegaen Mathew Ryan.



Kamil Grabara og Mathew Ryan sender næppe julekort til hinanden i år.

Ordkrigen mellem de to FCK-målmænd nåede sit indtil videre højdepunkt lørdag efter Australiens exit ved VM. Her strøg Kamil Grabara til tasterne på Twitter.

– Det må have været politisk. Uden tvivl, skrev den polske keeper, med direkte henvisning til Mathew Ryan, der få dage forinden havde spekuleret i Grabaras position som førstemålmand i FCK som værende af politiske årsager.

Krigen mellem holdkammeraterne er ikke noget der vækker begejstring hos den tidligere FC København-spiller og fodboldekspert Lars Jacobsen. Det fortæller han om i DR’s tv-studie i pausen af kampen mellem Frankrig og Polen.

– Jeg forstår ikke behovet. Det gør jeg virkelig ikke. Han har vist sig at være førstemålmand i FC København igen. Måske sidder han og surmuler lidt i den polske trup, hvor han er langt fra spilletid. Men det nytter ikke noget at gå ud og skrive sådan nogle ting om en holdkammerat. Det er fuldstændig latterligt, siger Lars Jacobsen.

Hans ekserptkollega Flemming Povlsen er heller ikke fuld af rosende ord overfor målmanden, der har været tredjekeeper i Polens VM-trup under slutrunden i Qatar.

– Det gør sjældent noget godt at opføre sig som et fjols. Det gør det heller ikke i denne her situation. Jeg håber selvfølgelig, at der ringer nogle alarmklokker inde i FCK hos sportsdirektøren, træneren og målmandstræneren.

– De har brug for et stærkt omklædningsrum, som ikke skal være opdelt. Der vil selvfølgelig være nogle, som måske kan følge Grabara, men der vil også være mange, der vil følge Mat Ryan, for han er meget sympatisk og vellidt i FCK’s omklædningsrum.

Mathew Ryan var uheldigt impliceret i Argentinas scoring til 2-0, hvilket blot har fået Kamil Grabara til at fremstå yderligere usympatisk ovenpå sin stikpille. Det har han også fået af vide flere gange i kommentarerne til sit opslag. Det kan du læse mere om HER.





Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpe brag venter fredag

Medier i svime: Den bedste!

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’