Chilenske Arturo Vidal var bestemt ikke begejstret, da han fandt ud af, at hans landsmand Dario Osorio forlod hjemlandet til fordel for FC Midtjylland denne sommer.
Et halvt år forinden sommerens skifte var der bud fra AC Milan, mens Leicester City også havde vist interesse. Derfor kunne Arturo Vidal slet ikke forstå, at det endte med at blive FC Midtjylland, der løb afsted med offensivspillerens underskrift.
– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, sagde Arturo Vidal kort før Dario Osorios skifte, mens han begravede sit ansigt i hænderne.
Faktum er, at 19-årige Dario Osorio skal forsøge at få sit europæiske gennembrud i FC Midtjylland. Og det skifte kan andre noget bedre forstå.
– Han kan sige, hvad han vil, men Arturo Vidal ved ingenting om den danska liga. Du bliver nødt til at tage et mindre skridt, før du kan tage det store skridt, siger den tidligere professionelle fodboldspiller Danilo Arrieta, der har danske og chilenske rødder, til Latercera.
– Den danske liga er nået langt, og folk der ikke ved særlig meget om den, skal heller ikke give deres mening til kende. Dét, som Vidal har sagt, er ikke korrekt. Han taler gennem uvidenhed. De store ligaer køber spillere, som skal præstere fra dag et. De mindre ligaer som den danske er blevet meget bedre, og nu betaler de store klubber 150 millioner kroner for at købe spillere der.
Danilo Arrieta lagde støvlerne på hylden i 2018, men i løbet af karrieren har han blandt andre repræsenteret AGF, Vejle Boldklub, Lyngby BK og Viborg FF. Som helt ung spillede han også på akademiet i Valencia.
Derfor ved han også, at Dario Osorios skifte kan ende med at blive en gevinst for både FC Midtjylland og kantspilleren selv.
– Danmark er et godt springbræt for Osorio, hvis han vil til en større liga. Hvis han har et par gode sæsoner her, så vil klubber i England og i resten af Europa holde øje med ham, siger den tidligere angriber.
Dario Osorio har indtil videre noteret sig for to Superliga-indskiftninger. Søndag får han mulighed for igen at vise sig frem mod OB, efter at han har været på landsholdsopgaver med Chile.

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Aflyser sommerferien

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FCK-stjerne i klubskifte?

Av! Taber stort på dansker

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Nu kan de hentes gratis

OB henter Rasmus Falk i FC København

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Mads Hermansen til topklub?

Afslører – i dialog med danske klubber

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Det kan ende helt galt

‘En dyr fejl’

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne