Revser superstjernes kritik af dansk fodbold

Den tidligere danske fodboldspiller Danilo Arrieta køber ikke Arturo Vidals kritik.



Chilenske Arturo Vidal var bestemt ikke begejstret, da han fandt ud af, at hans landsmand Dario Osorio forlod hjemlandet til fordel for FC Midtjylland denne sommer.

Et halvt år forinden sommerens skifte var der bud fra AC Milan, mens Leicester City også havde vist interesse. Derfor kunne Arturo Vidal slet ikke forstå, at det endte med at blive FC Midtjylland, der løb afsted med offensivspillerens underskrift.

– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, sagde Arturo Vidal kort før Dario Osorios skifte, mens han begravede sit ansigt i hænderne.

Faktum er, at 19-årige Dario Osorio skal forsøge at få sit europæiske gennembrud i FC Midtjylland. Og det skifte kan andre noget bedre forstå.

– Han kan sige, hvad han vil, men Arturo Vidal ved ingenting om den danska liga. Du bliver nødt til at tage et mindre skridt, før du kan tage det store skridt, siger den tidligere professionelle fodboldspiller Danilo Arrieta, der har danske og chilenske rødder, til Latercera.

– Den danske liga er nået langt, og folk der ikke ved særlig meget om den, skal heller ikke give deres mening til kende. Dét, som Vidal har sagt, er ikke korrekt. Han taler gennem uvidenhed. De store ligaer køber spillere, som skal præstere fra dag et. De mindre ligaer som den danske er blevet meget bedre, og nu betaler de store klubber 150 millioner kroner for at købe spillere der.

Danilo Arrieta lagde støvlerne på hylden i 2018, men i løbet af karrieren har han blandt andre repræsenteret AGF, Vejle Boldklub, Lyngby BK og Viborg FF. Som helt ung spillede han også på akademiet i Valencia.

Derfor ved han også, at Dario Osorios skifte kan ende med at blive en gevinst for både FC Midtjylland og kantspilleren selv.

– Danmark er et godt springbræt for Osorio, hvis han vil til en større liga. Hvis han har et par gode sæsoner her, så vil klubber i England og i resten af Europa holde øje med ham, siger den tidligere angriber.

Dario Osorio har indtil videre noteret sig for to Superliga-indskiftninger. Søndag får han mulighed for igen at vise sig frem mod OB, efter at han har været på landsholdsopgaver med Chile.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kæmpe stjerne besøger København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Tjekkiet – Danmark

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Tottenham præsenterer ny træner

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Kasper Hjulmand

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Italien under massivt pres

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand