Revser superstjernes kritik af dansk fodbold

Den tidligere danske fodboldspiller Danilo Arrieta køber ikke Arturo Vidals kritik.



Chilenske Arturo Vidal var bestemt ikke begejstret, da han fandt ud af, at hans landsmand Dario Osorio forlod hjemlandet til fordel for FC Midtjylland denne sommer.

Et halvt år forinden sommerens skifte var der bud fra AC Milan, mens Leicester City også havde vist interesse. Derfor kunne Arturo Vidal slet ikke forstå, at det endte med at blive FC Midtjylland, der løb afsted med offensivspillerens underskrift.

– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, sagde Arturo Vidal kort før Dario Osorios skifte, mens han begravede sit ansigt i hænderne.

Faktum er, at 19-årige Dario Osorio skal forsøge at få sit europæiske gennembrud i FC Midtjylland. Og det skifte kan andre noget bedre forstå.

– Han kan sige, hvad han vil, men Arturo Vidal ved ingenting om den danska liga. Du bliver nødt til at tage et mindre skridt, før du kan tage det store skridt, siger den tidligere professionelle fodboldspiller Danilo Arrieta, der har danske og chilenske rødder, til Latercera.

– Den danske liga er nået langt, og folk der ikke ved særlig meget om den, skal heller ikke give deres mening til kende. Dét, som Vidal har sagt, er ikke korrekt. Han taler gennem uvidenhed. De store ligaer køber spillere, som skal præstere fra dag et. De mindre ligaer som den danske er blevet meget bedre, og nu betaler de store klubber 150 millioner kroner for at købe spillere der.

Danilo Arrieta lagde støvlerne på hylden i 2018, men i løbet af karrieren har han blandt andre repræsenteret AGF, Vejle Boldklub, Lyngby BK og Viborg FF. Som helt ung spillede han også på akademiet i Valencia.

Derfor ved han også, at Dario Osorios skifte kan ende med at blive en gevinst for både FC Midtjylland og kantspilleren selv.

– Danmark er et godt springbræt for Osorio, hvis han vil til en større liga. Hvis han har et par gode sæsoner her, så vil klubber i England og i resten af Europa holde øje med ham, siger den tidligere angriber.

Dario Osorio har indtil videre noteret sig for to Superliga-indskiftninger. Søndag får han mulighed for igen at vise sig frem mod OB, efter at han har været på landsholdsopgaver med Chile.





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Set i København – de leder efter ny sportschef

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter