Riddersholm frygter corona-kaos før Pokalfinale

En af SønderjyskEs spillere er testet positiv for corona, og i værste fald kan det betyde mandefald til torsdagens pokalfinale.



Glen Riddersholm forsøger i disse dage at forberede et hold, der skal spille pokalfinale mod Randers FC på torsdag.

Men det er ikke helt nemt, da en af klubbens spillere mandag blev testet positiv for corona. Ifølge Jydske Vestkysten er der tale om en spiller, der ikke var involveret i søndagens kamp mod Vejle, og derfor indikerer det, at SønderjyskE har formået at isolere spillere og undgå yderligere smitte i truppen.

Men selv hvis det skulle være tilfældet, så er det en bekymret Glen Riddersholm, der bliver forstyrret i sit arbejde.

– Grundlæggende ville jeg lyve, hvis jeg sagde, at det ikke giver en enorm usikkerhed og uvished. Fakta er, at alle de timers arbejde, vi har lagt i træningen i dag, kan være overflødige i morgen, når vi får nye testresultater. Så kan vi stå i en ny situation.

– Så kan vi forberede os onsdag, og så kan vi sidde klokken 18-19 onsdag aften og få et helt nyt udgangspunkt igen. Den uvished er ikke en optimal forberedelse. Det er et scenarie, vi har snakket igennem i dag, sagde han tirsdag aften til Jydske Vestkysten.

SønderjyskE ønsker ikke at komme nærmere ind på, hvilken spiller der er ramt af corona, men Glen Riddersholm kalder det “forfærdeligt”, at spilleren ikke får lov at spille en pokalfinale, som han ellers havde “fortjent”.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Roy Keane slagter dansk stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Salah sender særlig besked

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jess Thorup indlagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

I dialog – stor klub vil have denne dansker