VIBORG (Tipsbladet): De mangler stadig en venstre back i Viborg, hvor sportschef Mads Agesen og kollegerne i den sportslige afdeling knokler for at få positionen dækket efter Oliver Bundgaards alvorlige knæskade.
Magnus Westergaard er solgt til Wycombe Wanderers, men ellers ligner besætningen sig selv frem mod årets første træningskamp, der er mod AaB lørdag middag.
Et nederlag i sidste Superliga-kamp i 2024 betyder, at VFF har fem point op til Top 6 og flere rivaler, der skal dukkes på vejen, hvis man skal nå en usandsynlig kvalifikationen til medalje-slutspillet.
Men række ud, det kommer viborgenserne til at gøre, siger cheftræner Jakob Poulsen.
– Forhåbentlig kan vi gøre ligaen spændende. Vi har en sjetteplads at spille for, og derefter en syvendeplads, hvis vi ikke kommer i Top 6- Og så har vi to pokalsemifinaler, så der er en masse at spille for, uanset hvordan det går i de første fem kampe, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Se Tipsbladets vurdering af Viborgs sommerkøb og deres præstationer i efteråret her
Programmet byder på kampe mod Brøndby IF og Silkeborg IF i de to første februar-kampe, og det betyder, at den nye besætning i Brøndby med ny cheftræner i Frederik Birk og ny sportsdirektør i Benjamin Schmedes skal have et hak i tuden i premieren, selv om det er på Brøndby Stadion.
– Vi skal møde både Silkeborg og Brøndby Så det passer med, at vi kan gøre det, når vi slår dem begge. Forhåbentlig. Så er vi i nærheden af det, så skal der pludselig ikke så meget til. Men det kræver, at vi vinder de her indbyrdes opgør i slutfasen.

– Selvfølgelig bliver det svært, det er fem point i fem kampe. Men det også godt lade sig gøre, og det kommer vi til at jagte. Det kan godt være, det ikke lykkes, men vi kommer helt sikkert til at forsøge.
Hvem Jakob Poulsen har til rådighed ved vi først efter transferdeadline til midnat mellem 3. og 4. februar, og når han udtager truppen til Brøndby-kampen to uger senere.
Der har været flere nysgerrige klubber henne at se på andre spillere end blot Magnus Westergaard denne vinter, men Viborg-cheftræneren vil ikke bekymre sig over, om flere forsvinder. Han vil derimod have vænnet Viborg til, at spillere tager væk, uden niveauet derefter falder.
– Jeg tror, vi som klub skal vænne os til, at der kommer til at ske noget. Jeg tror ikke, man skal være naiv og tro, man bare kan beholde alle. Der kommer altid nogle bud, som bliver interessante for os. Vi har unge spillere, som har gjort det godt, spillet meget og har et meget højt niveau. Så der vil altid være interesse i dem fra større klubber i udlandet, siger Jakob Poulsen.
– Og vi vil også gerne selv forstærke os. Vi forsøger altid at komme stærkere ud af hvert transfervindue, end vi er, når vi går ind i det. Og så har vi i denne måned en enkelt position, hvor der tydeligvis skal ske noget, siger Viborg-cheftræneren med slet skjult henvisning til den venstre back, han meget gerne ser registreret i VFF så snart som muligt.
Tipsbladet så tidligere på sæsonen nærmere på spillerbudgettet i Viborg – læs mere om det her.
VFF er på ottendepladsen i vinterpausen med 21 point. FCN er syver og Silkeborg sekser, hver med 26 point, mens Brøndby IF på femtepladsen har 27 point og AGF som firer har 28 point.

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Chokeret over Lionel Messi

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Vanvidsskifte under opsejling?

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

Færdig i FC Barcelona?

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag