Pladsen som venstreback på landsholdet kan blive positionen, hvor Kasper Hjulmand sætter et markant aftryk efter overtagelsen af jobbet som landstræner efter Åge Hareide.
Robert Skov er udtaget til Nations League-kampene mod Belgien og England lørdag og tirsdag og virker selvskreven til pladsen, som han også spiller for klubholdet Hoffenheim.
Sidste sommer forlod han FC København som topscorer med svimlende 29 superligamål fra positionen som højre kant på midtbanen.
Men i Tyskland er han siden omskolet til venstreback.
– Det er en udvikling, der er gået i en anden retning, end jeg havde regnet med. Jeg har fundet mine fødder et nyt sted og på en ny position. Jeg har lært en masse ting på kort tid.
– Men det er en super spændende udfordring, og jeg har det godt, er glad og trives der, hvor jeg er, siger Skov.
Francis Dickoh, fodboldekspert på DR og Mediano, regner med, at Skov går direkte ind som venstreback på Hjulmands hold, mens Joakim Mæhle på længere sigt kan blive stamspiller på den modsatte back.
Mæhle og Skov kan ifølge Dickoh blive Hjulmands signaturspillere. Som da Morten Olsen nærmest selv opfandt Dennis Rommedahl, og Åge Hareide fik Henrik Dalsgaard ind på den store scene som helt ukendt.
– Jeg tror afgjort, at Mæhle kan blive en signaturspiller for Hjulmand. Netop fordi det følger trenden på den internationale scene. Han er på tærsklen til at tage det helt store skridt.
– Det samme kan ske med Robert Skov, og så får du en helt anden stil. Det giver bare noget andet med en angrebslysten back, siger Dickoh.
Robert Skov har dage, hvor han drømmer sig tilbage som offensiv kantspiller, men han vil lige nu spille sig ind som back og mulig signaturspiller for Hjulmand.
– Det er op til mig selv at vise mig frem og gribe chancen, når jeg får den. Det er stadig nyt for mig, og jeg kommer helt sikkert til at lave en masse fejl. Men forhåbentlig laver jeg også nogle gode ting, siger Skov.
Landstræner Kasper Hjulmand kan godt forstå, hvis nogen synes, det er synd at bruge Skov som back, når han er i stand til at score mange mål længere fremme.
– Ja, det kan jeg sagtens. Vi vil jo gerne have hans venstreben tæt på målet. Jeg understøtter den position, han har fået i sin klub.
– Det giver ingen mening at spille 30-40 kampe i sæsonen som venstreback eller wingback i klubben og så bruge ham som højre kant på landsholdet. Han har et kæmpe potentiale som venstreback, mener Hjulmand.
Landstræneren minder om, at Skov scorede mange af sine FCK-mål på standardsituationer som straffespark og frispark. Og som back kan man sagtens bevæge sig langt frem på banen i Hjulmands spillefilosofi.
– Som venstreback kan man også godt komme tæt på målet, og han har stadig standardsituationer. Han scorede så sent som i weekenden.
– Jeg vil gerne have hans venstreben tæt på målet. Nogle gange beslutter han sig bare for at score, og så hugger han den ind, forklarer Hjulmand.
Han ser spændende muligheder for Skov som venstreback.
– Kigger man ud i Europa og ser, hvad der ellers er, er der mulighed for, at han kan nå rigtig langt på den position.
– Han er drevet af nysgerrighed og det at blive bedre til noget. Den har han som venstreback, og det er det vigtigste, lyder det fra Hjulmand.
/ritzau/
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
Riemer forklarer store overraskelser
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
TOPNYHED
Vigtigt nyt for Brian Riemer
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
Prøver at lokke FC København-stjerne
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
