Pladsen som venstreback på landsholdet kan blive positionen, hvor Kasper Hjulmand sætter et markant aftryk efter overtagelsen af jobbet som landstræner efter Åge Hareide.
Robert Skov er udtaget til Nations League-kampene mod Belgien og England lørdag og tirsdag og virker selvskreven til pladsen, som han også spiller for klubholdet Hoffenheim.
Sidste sommer forlod han FC København som topscorer med svimlende 29 superligamål fra positionen som højre kant på midtbanen.
Men i Tyskland er han siden omskolet til venstreback.
– Det er en udvikling, der er gået i en anden retning, end jeg havde regnet med. Jeg har fundet mine fødder et nyt sted og på en ny position. Jeg har lært en masse ting på kort tid.
– Men det er en super spændende udfordring, og jeg har det godt, er glad og trives der, hvor jeg er, siger Skov.
Francis Dickoh, fodboldekspert på DR og Mediano, regner med, at Skov går direkte ind som venstreback på Hjulmands hold, mens Joakim Mæhle på længere sigt kan blive stamspiller på den modsatte back.
Mæhle og Skov kan ifølge Dickoh blive Hjulmands signaturspillere. Som da Morten Olsen nærmest selv opfandt Dennis Rommedahl, og Åge Hareide fik Henrik Dalsgaard ind på den store scene som helt ukendt.
– Jeg tror afgjort, at Mæhle kan blive en signaturspiller for Hjulmand. Netop fordi det følger trenden på den internationale scene. Han er på tærsklen til at tage det helt store skridt.
– Det samme kan ske med Robert Skov, og så får du en helt anden stil. Det giver bare noget andet med en angrebslysten back, siger Dickoh.
Robert Skov har dage, hvor han drømmer sig tilbage som offensiv kantspiller, men han vil lige nu spille sig ind som back og mulig signaturspiller for Hjulmand.
– Det er op til mig selv at vise mig frem og gribe chancen, når jeg får den. Det er stadig nyt for mig, og jeg kommer helt sikkert til at lave en masse fejl. Men forhåbentlig laver jeg også nogle gode ting, siger Skov.
Landstræner Kasper Hjulmand kan godt forstå, hvis nogen synes, det er synd at bruge Skov som back, når han er i stand til at score mange mål længere fremme.
– Ja, det kan jeg sagtens. Vi vil jo gerne have hans venstreben tæt på målet. Jeg understøtter den position, han har fået i sin klub.
– Det giver ingen mening at spille 30-40 kampe i sæsonen som venstreback eller wingback i klubben og så bruge ham som højre kant på landsholdet. Han har et kæmpe potentiale som venstreback, mener Hjulmand.
Landstræneren minder om, at Skov scorede mange af sine FCK-mål på standardsituationer som straffespark og frispark. Og som back kan man sagtens bevæge sig langt frem på banen i Hjulmands spillefilosofi.
– Som venstreback kan man også godt komme tæt på målet, og han har stadig standardsituationer. Han scorede så sent som i weekenden.
– Jeg vil gerne have hans venstreben tæt på målet. Nogle gange beslutter han sig bare for at score, og så hugger han den ind, forklarer Hjulmand.
Han ser spændende muligheder for Skov som venstreback.
– Kigger man ud i Europa og ser, hvad der ellers er, er der mulighed for, at han kan nå rigtig langt på den position.
– Han er drevet af nysgerrighed og det at blive bedre til noget. Den har han som venstreback, og det er det vigtigste, lyder det fra Hjulmand.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Alexander Lind revser Superliga-profil
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
