Pladsen som venstreback på landsholdet kan blive positionen, hvor Kasper Hjulmand sætter et markant aftryk efter overtagelsen af jobbet som landstræner efter Åge Hareide.
Robert Skov er udtaget til Nations League-kampene mod Belgien og England lørdag og tirsdag og virker selvskreven til pladsen, som han også spiller for klubholdet Hoffenheim.
Sidste sommer forlod han FC København som topscorer med svimlende 29 superligamål fra positionen som højre kant på midtbanen.
Men i Tyskland er han siden omskolet til venstreback.
– Det er en udvikling, der er gået i en anden retning, end jeg havde regnet med. Jeg har fundet mine fødder et nyt sted og på en ny position. Jeg har lært en masse ting på kort tid.
– Men det er en super spændende udfordring, og jeg har det godt, er glad og trives der, hvor jeg er, siger Skov.
Francis Dickoh, fodboldekspert på DR og Mediano, regner med, at Skov går direkte ind som venstreback på Hjulmands hold, mens Joakim Mæhle på længere sigt kan blive stamspiller på den modsatte back.
Mæhle og Skov kan ifølge Dickoh blive Hjulmands signaturspillere. Som da Morten Olsen nærmest selv opfandt Dennis Rommedahl, og Åge Hareide fik Henrik Dalsgaard ind på den store scene som helt ukendt.
– Jeg tror afgjort, at Mæhle kan blive en signaturspiller for Hjulmand. Netop fordi det følger trenden på den internationale scene. Han er på tærsklen til at tage det helt store skridt.
– Det samme kan ske med Robert Skov, og så får du en helt anden stil. Det giver bare noget andet med en angrebslysten back, siger Dickoh.
Robert Skov har dage, hvor han drømmer sig tilbage som offensiv kantspiller, men han vil lige nu spille sig ind som back og mulig signaturspiller for Hjulmand.
– Det er op til mig selv at vise mig frem og gribe chancen, når jeg får den. Det er stadig nyt for mig, og jeg kommer helt sikkert til at lave en masse fejl. Men forhåbentlig laver jeg også nogle gode ting, siger Skov.
Landstræner Kasper Hjulmand kan godt forstå, hvis nogen synes, det er synd at bruge Skov som back, når han er i stand til at score mange mål længere fremme.
– Ja, det kan jeg sagtens. Vi vil jo gerne have hans venstreben tæt på målet. Jeg understøtter den position, han har fået i sin klub.
– Det giver ingen mening at spille 30-40 kampe i sæsonen som venstreback eller wingback i klubben og så bruge ham som højre kant på landsholdet. Han har et kæmpe potentiale som venstreback, mener Hjulmand.
Landstræneren minder om, at Skov scorede mange af sine FCK-mål på standardsituationer som straffespark og frispark. Og som back kan man sagtens bevæge sig langt frem på banen i Hjulmands spillefilosofi.
– Som venstreback kan man også godt komme tæt på målet, og han har stadig standardsituationer. Han scorede så sent som i weekenden.
– Jeg vil gerne have hans venstreben tæt på målet. Nogle gange beslutter han sig bare for at score, og så hugger han den ind, forklarer Hjulmand.
Han ser spændende muligheder for Skov som venstreback.
– Kigger man ud i Europa og ser, hvad der ellers er, er der mulighed for, at han kan nå rigtig langt på den position.
– Han er drevet af nysgerrighed og det at blive bedre til noget. Den har han som venstreback, og det er det vigtigste, lyder det fra Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
Vil have ham væk fra FC København
Froholdt på tavlen i storkamp
I chok: Har aldrig set lignende
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Alpha retter hård kritik
Var direkte fra træningsbanen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
MEDIE
