Robert Veselovsky tilbage til Viborg?

Robert Veselovsky er fri på markedet, efter hans kontrakt med Horsens blev ophævet. Nu er han et godt bud på en ny målmand i Viborg.



Superliga-oprykkerne fra Viborg har solgt Martin Hansen til FC Nordsjælland, og dermed er der blevet en plads ledig mellem stængerne på Ove Christensens mandskab.

Tidligere på ugen rev AC Horsens kontrakten med reservekeeper Robert Veselovsky i stykker, og slovakken har som bekendt en succesfuld fortid hos de grønblusede jyder.

Dermed er det svært at komme udenom, at Robert Veselovsky på papiret ligner et rigtig godt bud på en afløser for Martin Hansen i Viborg.

– Vi har da bemærket situationen omkring Robert. Han har tidligere haft en god periode i Viborg, og jeg kan da også sige, at han er med på listen, men mere er der ikke i det lige nu, fastslår Viborgs direktør Morten Jensen over for tipsbladet.dk.

Viborg tager midt i juni hul på forberedelserne forud for den kommende sæson, hvor klubben altså er at finde blandt dansk fodbolds ypperste dusin. Og inden da skal der stå en ny målmand klar på træningsbanen – og helst andre nye ansigter også.

– Vi er kvalificeret til at spille i Superligaen, men det er ikke ens betydende med, at vi også er klar. Vi skal forstærke os, det er der slet ingen tvivl om, siger Morten Jensen og fastslår, at han stadig er et stykke fra at kunne føje nye spillere til Viborgs lønningsliste.

– Der er ikke noget på trapperne lige nu. Men det skal der i hvert fald komme, inden vi tager hul på træningen, siger han.

Viborg har foreløbig sikret sig forsvarsspilleren Kristoffer Pallesen fra Hobro, mens Jacob Egeris er blevet købt fri af FC Nordsjælland.

Oprykkerne møder Randers FC i første spillerunde i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ståle Solbakken i stort forsvar

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

DR Congo – Uzbekistan

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’