Roony Bardghji føler sig klar: Bare en top 5-liga

Roony Bardghji er klar til at skifte klub i januar, men han forsøger ikke at fokusere på al virakken omkring sig. FC Københavns sportsdirektør maner til besindighed.



Tipsbladet på Frederiksberg

Hvornår flyver FC Københavns guldfugl fra reden?

Roony Bardghji har i denne sæson givet diverse talentspejdere skrivekrampe, og helt amok gik det, da den svenske superteenager blev matchvinder mod Manchester United i Parken. 

Hver uge kan 18-årige Bardghji scrolle igennem sine sociale medier og diverse nyhedsmedier og konstatere, at han kædes sammen med en af Europas helt store klubber.

– Det er selvfølgelig specielt, men det er ikke sådan, at det stresser mig. Jeg tager det som en motivation hver gang, jeg går ind på banen. Det motiverer mig til at blive bedre, siger Bardghji til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– Det er en drøm, og det er dejligt at høre, for det betyder, at jeg gør det godt, men jeg forsøger ikke at tænke for meget på det.

Transfervinduet står som bekendt åbent, og dermed er det muligt for interesserede klubber at byde på FC København-spilleren. 

– Som jeg har sagt før, føler jeg mig klar, men hvornår tiden er inde – om det er nu ellere senere – ved jeg ikke. Tidspunktet skal være rigtigt, men lige nu fokuserer jeg kun på at komme i topform og spille fodbold, siger Bardghji og tilføjer:

– Det vigtigste for mig er den plan, der er for mig og min udvikling. Jeg skal føle mig komfortabel med træneren, klubben og alt det andet. Det er det vigtigste som spiller.

Lad ham nu være Roony Bardghji
Hvis der kommer et bud på Roony Bardghji, ender det i første omgang i indbakken hos sportsdirektør Peter Christiansen, og han er forberedt på, at der kan komme henvendelser i løbet af det igangværende transfervindue.

– Han er en af de spillere, der er interesse for, og det er helt naturligt med det efterår, han har haft, siger Peter Christiansen.

Kan du mærke en særlig stor interesse?

– Selvfølgelig er der interesse, men jeg kan ikke gå mere i detaljer om det. Det vil jeg ikke.

Kan du genkende de skriverier, der er om ham?

– Det er ligegyldigt, om jeg kan genkende det eller ej, men man plejer jo at sige, at der ikke er røg uden ild. Vi må se, hvad tiden bringer. Lad ham nu få lov til at være Roony Bardghi og præstere på den her platform, hvor han er nu. Så skal tingene nok også komme til ham på et tidspunkt.

På ferie i London
Roony Bardghji tilbragte noget af vinterferien i London, og det førte naturligvis spekulationer med sig – var der mon møder booket ind i kalenderen i den engelske hovedstad? Det var der ikke, understreger offensivspilleren, der heller ikke har en særlig præference for Premier League, når han på et tidspunkt skal videre.

– Bare en top fem-liga. Det er stort at spille i dem, siger Bardghji, der har to år tilbage af sin kontrakt med FC København og ikke gør sig mange overvejelser om en eventuel forlængelse med de danske mestre:

– Det er svært at svare på. Der har ikke været nogen dialog, men jeg er her for at udvikle mig, så det er vel planen for begge parter – at jeg skal fortsætte med at udvikle mig. På et tidspunkt skal jeg sælges, men det tænker jeg ikke på nu.

Stortalentet har i 71 førsteholdskampe for FC København scoret 15 kasser.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

FC København afviser konspirationsteori

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

FC København vil bruge mere data i transfers

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Dybt bekymret over VM i USA



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Spår flere træner-ændringer i FC København

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

VM-overraskelse i Pristina

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Varme rygter: Han har været i FC København

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’