Brøndby IF har mandag præsenteret vinterens første tilgang i form af målmanden Adam Larsen Kwarasey, der er hentet i den norske mesterklub Rosenborg. Den ghanesiske landsholdsspiller har ikke fået ret meget spilletid i Rosenborg, og det er en af grundene til, at han er skiftet til Brøndby.
På trods af statussen som reserve er det alligevel med blandede følelser, at Rosenborg sender Adam Larsen Kwarasey til Brøndby.
– Det er ikke rart at sige farvel til så god en spiller, men der er ikke nogen konflikt bag, vil jeg gerne understrege. Brøndby kom med en henvendelse i slutningen af december, og derfra er det egentlig gået ret hurtigt. Det undrer mig ikke, at så god en klub som Brøndby slog til og hentede Adam, siger Rosenborgs sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye, til tipsbladet.dk.
Han vil ikke ind på de økonomiske detaljer i aftalen, men nøjes med at fastslå, at han er tilfreds med handlen med Brøndby. Han håber, at Adam Larsen Kwarasey opnår succes på den københavnske Vestegn.
– Vi hentede Adam i sommer, da vi havde en skade på målmandsposten, og han gerne ville hjem til Skandinavien. Adam gjorde det fint, indtil vi fik vores keeper tilbage. Det er Adam selv, der har taget initiativ til at ville væk, og det har vi haft et fint samarbejde om. Jeg ønsker Adam alt det bedste i Brøndby, lyder det fra Rosenborg-bossen.
Stig Inge Bjørneby har selv en fortid i Brøndby. Folk med rigtig god hukommelse vil huske, at den nu 47-årige nordmand var lejet ud fra Liverpool til Brøndby i 2000 og spillede 13 kampe for de blå-gule.
Han har dog ikke anbefalet Adam Larsen Kwarasey sin tidligere klub.
– Nej, det var ikke nødvendigt. Adam ved vist udmærket, at Brøndby er en god klub, lyder det fra Stig Inge Bjørnebye.
Adam Larsen Kwarasey har underskrevet en fire-årig aftale med Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
