Brøndby præsenterede mandag den norske forsvarsspiller Henrik Heggheim som ny spiller på Vestegnen, og Brøndby har angiveligt også smidt et pænt millionbeløb afsted for midtstopperen, der er hentet i Viking.
Henrik Heggheim nåede i denne sæson at spille 17 kampe for sin norske klub inden skiftet, og Per Frimann, der er ekspert for Viaplay, vurderer ham som et godt køb af sportschef Carsten V. Jensen.
– Jeg ser det som lidt af et scoop. Når man taler med dem, der virkelig har forstand på norsk fodbold, så må man sige, at han er utrolig lovende. Han får masser af ros til skyerne for sin hurtighed og sit hovedspil, men også sin evne til at spille ud fra forsvaret. Og det er også den vej, Brøndby går ved at hente Tschiembe, som er hentet i Lyngby og ved at have Maxsø tilbage, som også vil bygge op. Så ham her er også en, som kan det. Han driver bolden meget ofte frem, og han har et eller andet med at lede og give informationer til sine holdkammerater, og det er altid noget værd.
– Han leder allerede sine holdkammerater, og han er kun 20 år. Så han kan nogle ting som fodboldledertype, der kan være noget værd for Brøndby, vurderer Per Frimann til Viaplays transferstudie.
Det ligger i kortene, at Heggheim skal kæmpe med landsmanden Sigurd Rosted om en plads i Brøndbys midterforsvar, men Per Frimann forventer, at det er en kamp, Heggheim vil vinde.
– Så det er en investering i fremtiden, men lur mig om han ikke går ind og får en plads ret hurtigt, konkluderer han.
Henrik Heggheim kan potentielt debutere for Brøndby den 10. september hjemme mod Silkeborg.
Se hele studiesnakken om Brøndbys nye norske midtstopper i videoklippet.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
