Rösler fyret efter ‘tv-fredning’: Sådan skete det

AGF-direktør Carsten V. Jensen sagde efter sidste kamp, at Uwe Rösler også var træner i 2025/26-sæsonen, hvorefter tyskeren en lille uge senere blev fyret. I dag forklarer 'CV' beslutningen.



ÅRHUS (Tipsbladet): At Uwe Rösler kunne blive fyret efter en skrækkelig afslutning på sæsonen var ingen overraskelse.

Men at det skete efter, at AGF-fodbolddirektør Carsten V. Jensen på tv havde ‘fredet’ cheftræneren var mere uventet.

Torsdag spurgte Tipsbladet og andre medier fodbolddirektøren ind til beslutningen om at fyre Uwe Rösler.

Og mens Carsten V. Jensen stod på mål for sin udtalelse efter Brøndby-kampen, skete der et form for skifte i samtalerne i dagene efter sidste kamp.

– Det jeg sagde der, var jo bare et udtryk for virkeligheden på det tidspunkt. Altså, jeg havde ingen grund til at stå og lyve. Det håber jeg ikke, I tror, at jeg har gjort. Så sådan så virkeligheden ud på det tidspunkt. Derefter brugte vi tiden på at lave en samlet evaluering, og der nåede vi hen til den konklusion, at samarbejdet skulle stoppe, siger Carsten V. Jensen.

Carsten V. Jensen AGF Lars Fournais Jacob Nielsen
AGF’s ledelse vil meget gerne højere i tabellen end sjettepladsen i de kommende sæsoner. Nu skal man finde en ny cheftræner til opgaven. Foto: Alamy

– Det har været en enorm intens periode. På alle parametre. Uwe er vel tæt på at slå sin egen rekord fra tiden i Viking i forhold til at være i en klub som cheftræner, og det er stort, synes jeg, for der er virkelig blevet trukket veksler i de tre år, han har været her. Han er krævende, det har I selv set, når I har stået herude, og derfor kan det være godt og nødvendigt med nye, friske øjne og energi, siger fodbolddirektøren.

Så det var også spillerne, der havde brug for noget nyt?

– Ja, det er jo også det, der ligger i det. Nogen gange skal tingene bare friskes op, og måske skal der også sættes en ny retning på strategidelen, siger Carsten V. Jensen.

Stor tak til intens cheftræner

For Carsten V. Jensen er det vigtigt at understrege, at AGF i hans optik har bevæget sig i en positiv retning under Uwe Rösler.

Men der er brug for en ny cheftræner med en anden tilgang og ny energi.

Uwe-Roesler AGF Superligaen

For det ligger i kortene, at AGF kommer til at se mere på at integrere unge spillere og give dem minutter i Superligaen.

Og der blev det samlede billede, at det var bedst for AGF med en ny cheftræner, som ‘CV’ lige nu leder intenst efter (læs mere her).

– Nu har jeg personligt kun været med i en sjettedel af den tid, Uwe har været i AGF, og jeg har kun gode oplevelser med ham ved roret. Jeg har godt kunnet lide, hvad der er foregået, men jeg kan også se, at det er intenst, og det kræver sin mand at være i for alle.

Så han slider på sine omgivelser?

– Det siger du. Vi er alle forskellige som typer, som mennesker, som ledere, og de gode sider af Uwe skal man ikke tage fra ham, dem skal han rejse videre med, men det er klart, at det også har en bagside, når man er så dedikeret. Det er der altid. Så jeg ser det som noget positivt, at han har været i AGF i tre år, og har været med til at lægge fundamentet for fremtiden i AGF.

Fokus på strategien

På torsdagens seance med blandt andre Tipsbladet fortalte Carsten V. Jensen, at der nu bliver fokuseret yderligere på at udvikle salgbare spillere og skabe en stærkere kobling til AGF’s nye akademi, klubben flyttede ind i i oktober sidste år.

Topambitionerne slækkes der ikke på, men trænerskiftet sker i nogen grad i forlængelse at det fokus, uden at det er den altovervejende eller entydige forklaring ifølge fodbolddirektøren.

– Vi kan starte med at rose Uwe for det niveau, han har lagt for dagen, og som gør det enormt vanskeligt at matche, hvis man måler på det. Han har enorm erfaring, og det han har formået at skabe her i bygningen herinde, det kan man ikke betale for penge. Så det, han har efterladt, er AGF på et bedre sted, siger Carsten V. Jensen.

Frederik-Tinager AGF Andreas-Cornelius Superligaen FCK FC-Koebenhavn

– Det er det, der er bygget op til nu, den måde, truppen er sat sammen på. Nu bliver vi nødt til at sige, at der skal friske øjne på og lidt ny energi til. Vi skal i en lidt anden retning, hvor vi skal sikre os, at vi virkelig bliver forbundet til strategi, til akademi, til transferpipeline, og så videre.

– Så vi forhåbentlig på sigt kan flytte os lige præcis på det område, som er det mest afgørende for, hvor du egentlig skal slås i tabellen. Det er lidt et skifte på det punkt. Og det er ikke nogen kritik overhovedet. Tværtimod, jeg er fuld af beundring for det arbejde, der bliver lavet, og særligt for, hvordan huset fungerer, siger Carsten V. Jensen.

Var det rigtigt af AGF at fyre Uwe Rösler?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Da Carsten V. Jensen kom til som afløser for Stig Inge Bjørnebye i januar, betonede klubledelsen ved Jacob Nielsen også, at spilletid og udvikling af egne talenter kommer til at fylde meget i AGF.

I Tipsbladets endnu ikke offentliggjorte tal for spilletid i Superligaen i denne sæson er AGF den klub, der har spillet klart mindst med egenudviklede spillere.





Ville være den oplagte Victor Froholdt-arvtager




LIVE

TransferLIVE: Pedersen går efter United-duo

Stjerne bøjer sig efter pres fra FC Barcelona

Christian Eriksen spottet i Ådalen

‘Det var en fejl af FC København’

Thomas Frank forklarer kæmpe nedtur

Rubén Selles kigger mod Danmark

Skal Birk fyres? ‘Dét er hans eneste chance’  

FCK-stjerne skadet – Neestrup revser kampprogram



Hjulmand_210624 TOPNYHED

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

Køber Superliga-rettigheder – FCM-boss begejstret

Verdensstjerne tager dansk angriber på sengen

Nu reagerer Brøndby

Advarer United: Samme fejl som med Højlund



LIGE NU

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

Chok i Parken – FCK’erne var rasende!

Stråler i Barcelona – og belønnes af Hansi Flick

‘Et røverkøb?’

Skræktal for Brøndby

Brutal dom: ‘Sort, nedslående, ringe!’



TOPNYHED

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

Afslører detaljer om Eriksen-tilbud

Afsløring: Bombe – FCN sælger rekorddyr Høgsberg

Fadæse! Han præsterer som en punkteret Suzuki

Hård dom: ‘Ydmyget’

De spiller det bedste fodbold i Superligaen

Scorer kæmpe lønforhøjelse – her er hans nye løn

Vanvidstackling på Thychosen: Burde straffes

FC København kæmper mod uret

De har mareridt om ham i nat

Frederik Birk fyringstruet? Her er hans svar

I dialog med Christian Eriksen

Nu forhandler de om Højlund



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCK har købt ligaens bedste unge forsvarsspiller

Viaplay ansætter Teemu Pukki

En katastrofe for Thomas Frank

Christian Nørgaard hyldes efter første mål

Kæmpe drama – nægter at skrive under

Bliver den dyreste nogensinde – legende jubler

FC København – AGF

Galatasaray kyler Victor Nelsson helt ud i kulden

FCK tilbød ham 3,75 mio. om året

Heerenveen sætter oprykker på plads

Neestrup ryster posen mod AGF

Nikkede skalle – nu har dansker fået sin straf

Får tre dages karantæne – nikkede skalle

Viborg FF – Sønderjyske

Afviser Jakob Breum-bejler: Kløften var for stor

Dropper at hente Victor Nelsson

Bekræfter: Slagsmål – Brøndby-fan anholdt

Dansker i enorm uvished: Venter på opklaring

Andersen og Freyr Alexandersson i mundhuggeri

Vikingur-dansker: Skulle have vundet 5-0

De Blå deler med Traktordrenge

Brøndby rundbarberet på Island