Rösler med klar melding: Vil beholde Jelle Duin

Helten fra AGF's 3-3-kamp mod Brøndby i sidste spillerunde har en mulighed for at blive i klubben.



Vi kan lige begynde med at spole tiden en smule tilbage til 4. juni, hvor AGF spillede i sidste runde af Superligaen mod Brøndby. Aarhusianerne var kommet bagud med 0-3 og var en mand i undertal om håbet om en plads i europæisk fodbold var ved at forsvinde.

Men ind kom den hollandske angriber Jelle Duin med 19 minutter tilbage af den ordinære spilletid – og efter to mål fra ham stod der 3-3, da der stod 85 minutter spillet på tidstavlen. Det var desuden to ud af bare tre mål, som han fik scoret i en ujævn sæson.

Duin har i denne sæson været lejet i hollandske AZ Alkmaar, og om få dage skal han tilbage, men hvis det står til klubbens cheftræner Uwe Rösler, så skal angriberen blive. Det fortæller han ved en presseseance tirsdag.

– Ja, jeg synes, at han har en god alder, og han har haft dén gode oplevelse. Det sjove er, at vi talte med ham ugen før Brøndby-kampen, fordi hans deadline var ved at udløbe med Alkmaar, og ved et møde med mig og Stig (Inge Bjørnebye red.) sagde han, at han virkelig gerne ville blive, siger han og fortsætter:

– Det var før Brøndby-kampen, og for mig handler det meget om engagement. Når spillere, der er talentfulde og engagerede og virkelig gerne vil spille her, så prøver vi at finde en vej. Så kom Brøndby-kampen selvfølgelig, som gav en helt anden dynamik til sagen, lyder det fra Rösler.

Han peger også på, at sådan en succes-oplevelse, som han havde mod Brøndby er noget, som han forløse noget i en spiller. Han minder også om, at Duin var ude med en skade i store dele af foråret.

– Hvor der er vilje, er der vej, fortæller AGF-cheftræneren.

Sportschef i AGF, Stig Inge Bjørnebye har også tidligere udtalt sig om mulighederne for Jelle Duin, hvor han peger på den omtalte Brøndby-kamp som en øjenåbner for ham. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK-profil med hattrick i målfest

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen