Rosted skal stoppe Kamil Wilczek: Det bliver specielt

Ikke overraskende er Kamil Wilczek i fokus før søndagens derby, men i Brøndby har de store forhåbninger om at få lukket ned for den polske skarpretter.



Han blev topscorer for Brøndby i sidste sæson med 17 mål i 18 Superliga-kampe, men søndag skriver polske Kamil Wilczek sig ind i rækken af spillere, der har spillet derby for begge mandskaber.

Angriberen åbnede sin FCK-målkonto med to mål mod OB i et nederlag i Odense søndag, så før opgøret mod Brøndby er FCK presset i forhold til point.

Og Brøndby-stopper Sigurd Rosted er klar til at gøre ondt værre. 

Nordmanden kan se frem til en masse dueller med sin tidligere holdkammerat, og han ved, hvad der er i vente.

– Det er en rigtig dygtig afslutter, så vi skal gøre meget for at lukke ham ned, så han ikke kommer til de afslutninger. Vi kender ham godt, han kender os godt, så det bliver spændende på søndag, siger den norske stopper til tipsbladet.dk og forklarer:

Læs også:FCN-analytiker: 2-0-føring blev muligvis afgørende for nederlag til Brøndby

– Det bliver da specielt, men så må man prøve at gøre det så normalt som muligt, som man nu kan gøre det i kampens hede.

Søndag mod FC Nordsjælland var Sigurd Rosted matchvinder med sit mål til 3-2 mod FCN dybt inde i dommerens tillægstid, men denne gang kan en stærk defensiv præstation over for Wilczek og Wind være nok. I hvert fald får Brøndbys defensiv nok at se til. 

Han mener selv, at det seneste års tid i Brøndby, hvor han ikke altid har været sikker i startopstillingen, har gjort ham godt, og at han er klar til at bygge på og hjælpe et Brøndby-hold, der spiller kampen uden både anfører Andreas Maxsø og den kreative midtbanespiller Rezan Corlu. Begge er i karantæne.

– Jeg føler mig mere komfortabel nu, og jeg har fundet mig mere og mere til rette. Jeg føler, jeg har fundet min plads, og forhåbentlig kommer man til at se mere af den Sigurd Rosted, man så i sommer og søndag, siger den 26-årige stopper.

Han havde håbet på, at der kunne mange tilskuere på stadion til at se opgøret, men det gør der grundet nye coronarestriktioner ikke. 

Læs også:Horsens-spiller: Frustrerende at lukke tre mål ind på dødbolde

– Ja, jeg synes, det havde været bedre med mennesker, men vi kan ikke gøre noget. Det bliver en virkelig cool kamp, og i alle fire kampe mod dem i fjor følte jeg, vi fortjente at vinde. Vi har gode chancer, og vi glæder os, siger Rosted og forklarer, hvorfor en sejr vil være så vigtig:

– Det vil betyde rigtigt meget, for så har man fået en rigtig god start, og det smitter videre ind i sæsonen. Det håber jeg, vi klarer, og som jeg sagde, havde vi i alle fire sidste år fortjent at vinde, føler jeg. Så vi har god selvtillid.

Sigurd Rosted ventes at blive flankeret af Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung i Brøndbys tremandsforsvar. De tre skal altså forsøge at lukke ned for den giftige FCK-offensiv, der ud over Kamil Wilczek blandt andet også tæller Jonas Wind.

Der er kampstart fra Parken i København klokken 14.00 på søndag.

Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:– Eriksen skal tage væk fra Inter, hvis det er så håbløst, som det ser ud




LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Han er Superligaens ringeste målmand!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Bekymrende melding om FCM-stjerner

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Har været uenig med Steve Cooper

Gift Links hylder FCK-legende

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

PSG – Liverpool

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Barcelona – Atletico



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Nu er han pludselig syg

Peter Schmeichel hylder superstjerner

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Danmark har aldrig haft så mange før

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet