Rosted skal stoppe Kamil Wilczek: Det bliver specielt

Ikke overraskende er Kamil Wilczek i fokus før søndagens derby, men i Brøndby har de store forhåbninger om at få lukket ned for den polske skarpretter.



Han blev topscorer for Brøndby i sidste sæson med 17 mål i 18 Superliga-kampe, men søndag skriver polske Kamil Wilczek sig ind i rækken af spillere, der har spillet derby for begge mandskaber.

Angriberen åbnede sin FCK-målkonto med to mål mod OB i et nederlag i Odense søndag, så før opgøret mod Brøndby er FCK presset i forhold til point.

Og Brøndby-stopper Sigurd Rosted er klar til at gøre ondt værre. 

Nordmanden kan se frem til en masse dueller med sin tidligere holdkammerat, og han ved, hvad der er i vente.

– Det er en rigtig dygtig afslutter, så vi skal gøre meget for at lukke ham ned, så han ikke kommer til de afslutninger. Vi kender ham godt, han kender os godt, så det bliver spændende på søndag, siger den norske stopper til tipsbladet.dk og forklarer:

Læs også:FCN-analytiker: 2-0-føring blev muligvis afgørende for nederlag til Brøndby

– Det bliver da specielt, men så må man prøve at gøre det så normalt som muligt, som man nu kan gøre det i kampens hede.

Søndag mod FC Nordsjælland var Sigurd Rosted matchvinder med sit mål til 3-2 mod FCN dybt inde i dommerens tillægstid, men denne gang kan en stærk defensiv præstation over for Wilczek og Wind være nok. I hvert fald får Brøndbys defensiv nok at se til. 

Han mener selv, at det seneste års tid i Brøndby, hvor han ikke altid har været sikker i startopstillingen, har gjort ham godt, og at han er klar til at bygge på og hjælpe et Brøndby-hold, der spiller kampen uden både anfører Andreas Maxsø og den kreative midtbanespiller Rezan Corlu. Begge er i karantæne.

– Jeg føler mig mere komfortabel nu, og jeg har fundet mig mere og mere til rette. Jeg føler, jeg har fundet min plads, og forhåbentlig kommer man til at se mere af den Sigurd Rosted, man så i sommer og søndag, siger den 26-årige stopper.

Han havde håbet på, at der kunne mange tilskuere på stadion til at se opgøret, men det gør der grundet nye coronarestriktioner ikke. 

Læs også:Horsens-spiller: Frustrerende at lukke tre mål ind på dødbolde

– Ja, jeg synes, det havde været bedre med mennesker, men vi kan ikke gøre noget. Det bliver en virkelig cool kamp, og i alle fire kampe mod dem i fjor følte jeg, vi fortjente at vinde. Vi har gode chancer, og vi glæder os, siger Rosted og forklarer, hvorfor en sejr vil være så vigtig:

– Det vil betyde rigtigt meget, for så har man fået en rigtig god start, og det smitter videre ind i sæsonen. Det håber jeg, vi klarer, og som jeg sagde, havde vi i alle fire sidste år fortjent at vinde, føler jeg. Så vi har god selvtillid.

Sigurd Rosted ventes at blive flankeret af Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung i Brøndbys tremandsforsvar. De tre skal altså forsøge at lukke ned for den giftige FCK-offensiv, der ud over Kamil Wilczek blandt andet også tæller Jonas Wind.

Der er kampstart fra Parken i København klokken 14.00 på søndag.

Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:– Eriksen skal tage væk fra Inter, hvis det er så håbløst, som det ser ud




Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Voldsomt transferønske til FCK

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fortryder Chido Obi-beslutning

Lerager taler ud om FCK-brud

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Brøndby straffet – får stor bøde

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

AGF på rov i Hobro IK

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen