Han blev topscorer for Brøndby i sidste sæson med 17 mål i 18 Superliga-kampe, men søndag skriver polske Kamil Wilczek sig ind i rækken af spillere, der har spillet derby for begge mandskaber.
Angriberen åbnede sin FCK-målkonto med to mål mod OB i et nederlag i Odense søndag, så før opgøret mod Brøndby er FCK presset i forhold til point.
Og Brøndby-stopper Sigurd Rosted er klar til at gøre ondt værre.
Nordmanden kan se frem til en masse dueller med sin tidligere holdkammerat, og han ved, hvad der er i vente.
– Det er en rigtig dygtig afslutter, så vi skal gøre meget for at lukke ham ned, så han ikke kommer til de afslutninger. Vi kender ham godt, han kender os godt, så det bliver spændende på søndag, siger den norske stopper til tipsbladet.dk og forklarer:
Læs også:FCN-analytiker: 2-0-føring blev muligvis afgørende for nederlag til Brøndby
– Det bliver da specielt, men så må man prøve at gøre det så normalt som muligt, som man nu kan gøre det i kampens hede.
Søndag mod FC Nordsjælland var Sigurd Rosted matchvinder med sit mål til 3-2 mod FCN dybt inde i dommerens tillægstid, men denne gang kan en stærk defensiv præstation over for Wilczek og Wind være nok. I hvert fald får Brøndbys defensiv nok at se til.
Han mener selv, at det seneste års tid i Brøndby, hvor han ikke altid har været sikker i startopstillingen, har gjort ham godt, og at han er klar til at bygge på og hjælpe et Brøndby-hold, der spiller kampen uden både anfører Andreas Maxsø og den kreative midtbanespiller Rezan Corlu. Begge er i karantæne.
– Jeg føler mig mere komfortabel nu, og jeg har fundet mig mere og mere til rette. Jeg føler, jeg har fundet min plads, og forhåbentlig kommer man til at se mere af den Sigurd Rosted, man så i sommer og søndag, siger den 26-årige stopper.
Han havde håbet på, at der kunne mange tilskuere på stadion til at se opgøret, men det gør der grundet nye coronarestriktioner ikke.
Læs også:Horsens-spiller: Frustrerende at lukke tre mål ind på dødbolde
– Ja, jeg synes, det havde været bedre med mennesker, men vi kan ikke gøre noget. Det bliver en virkelig cool kamp, og i alle fire kampe mod dem i fjor følte jeg, vi fortjente at vinde. Vi har gode chancer, og vi glæder os, siger Rosted og forklarer, hvorfor en sejr vil være så vigtig:
– Det vil betyde rigtigt meget, for så har man fået en rigtig god start, og det smitter videre ind i sæsonen. Det håber jeg, vi klarer, og som jeg sagde, havde vi i alle fire sidste år fortjent at vinde, føler jeg. Så vi har god selvtillid.
Sigurd Rosted ventes at blive flankeret af Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung i Brøndbys tremandsforsvar. De tre skal altså forsøge at lukke ned for den giftige FCK-offensiv, der ud over Kamil Wilczek blandt andet også tæller Jonas Wind.
Der er kampstart fra Parken i København klokken 14.00 på søndag.
Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:– Eriksen skal tage væk fra Inter, hvis det er så håbløst, som det ser ud

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

De meldes ude efter Andreas Christensen

Færdig efter pinligt nederlag

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Danmarks største rival skriver historie

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Kræver rekordbeløb

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Priske-fyring kostede 82 millioner

Afviser to kæmpe muligheder

Her er Simon Pytlicks nye klub

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Straffet – Sektion 12 lukkes

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Zidane flirter med kæmpe job

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Tævede Holger Rune: Nu fuldender han overraskelsen

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Forrygende afsluttende runde af Nicolai Højgaard

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

– Har aldrig set noget lignende før!

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Tricolorii taber i Talinn

Brøndby i dialog med finsk klub

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Nedtur for Robert Skov

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM
