Han blev topscorer for Brøndby i sidste sæson med 17 mål i 18 Superliga-kampe, men søndag skriver polske Kamil Wilczek sig ind i rækken af spillere, der har spillet derby for begge mandskaber.
Angriberen åbnede sin FCK-målkonto med to mål mod OB i et nederlag i Odense søndag, så før opgøret mod Brøndby er FCK presset i forhold til point.
Og Brøndby-stopper Sigurd Rosted er klar til at gøre ondt værre.
Nordmanden kan se frem til en masse dueller med sin tidligere holdkammerat, og han ved, hvad der er i vente.
– Det er en rigtig dygtig afslutter, så vi skal gøre meget for at lukke ham ned, så han ikke kommer til de afslutninger. Vi kender ham godt, han kender os godt, så det bliver spændende på søndag, siger den norske stopper til tipsbladet.dk og forklarer:
Læs også:FCN-analytiker: 2-0-føring blev muligvis afgørende for nederlag til Brøndby
– Det bliver da specielt, men så må man prøve at gøre det så normalt som muligt, som man nu kan gøre det i kampens hede.
Søndag mod FC Nordsjælland var Sigurd Rosted matchvinder med sit mål til 3-2 mod FCN dybt inde i dommerens tillægstid, men denne gang kan en stærk defensiv præstation over for Wilczek og Wind være nok. I hvert fald får Brøndbys defensiv nok at se til.
Han mener selv, at det seneste års tid i Brøndby, hvor han ikke altid har været sikker i startopstillingen, har gjort ham godt, og at han er klar til at bygge på og hjælpe et Brøndby-hold, der spiller kampen uden både anfører Andreas Maxsø og den kreative midtbanespiller Rezan Corlu. Begge er i karantæne.
– Jeg føler mig mere komfortabel nu, og jeg har fundet mig mere og mere til rette. Jeg føler, jeg har fundet min plads, og forhåbentlig kommer man til at se mere af den Sigurd Rosted, man så i sommer og søndag, siger den 26-årige stopper.
Han havde håbet på, at der kunne mange tilskuere på stadion til at se opgøret, men det gør der grundet nye coronarestriktioner ikke.
Læs også:Horsens-spiller: Frustrerende at lukke tre mål ind på dødbolde
– Ja, jeg synes, det havde været bedre med mennesker, men vi kan ikke gøre noget. Det bliver en virkelig cool kamp, og i alle fire kampe mod dem i fjor følte jeg, vi fortjente at vinde. Vi har gode chancer, og vi glæder os, siger Rosted og forklarer, hvorfor en sejr vil være så vigtig:
– Det vil betyde rigtigt meget, for så har man fået en rigtig god start, og det smitter videre ind i sæsonen. Det håber jeg, vi klarer, og som jeg sagde, havde vi i alle fire sidste år fortjent at vinde, føler jeg. Så vi har god selvtillid.
Sigurd Rosted ventes at blive flankeret af Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung i Brøndbys tremandsforsvar. De tre skal altså forsøge at lukke ned for den giftige FCK-offensiv, der ud over Kamil Wilczek blandt andet også tæller Jonas Wind.
Der er kampstart fra Parken i København klokken 14.00 på søndag.
Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:– Eriksen skal tage væk fra Inter, hvis det er så håbløst, som det ser ud
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
United overvejer disse fem managers
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
