Rosted skal stoppe Kamil Wilczek: Det bliver specielt

Ikke overraskende er Kamil Wilczek i fokus før søndagens derby, men i Brøndby har de store forhåbninger om at få lukket ned for den polske skarpretter.



Han blev topscorer for Brøndby i sidste sæson med 17 mål i 18 Superliga-kampe, men søndag skriver polske Kamil Wilczek sig ind i rækken af spillere, der har spillet derby for begge mandskaber.

Angriberen åbnede sin FCK-målkonto med to mål mod OB i et nederlag i Odense søndag, så før opgøret mod Brøndby er FCK presset i forhold til point.

Og Brøndby-stopper Sigurd Rosted er klar til at gøre ondt værre. 

Nordmanden kan se frem til en masse dueller med sin tidligere holdkammerat, og han ved, hvad der er i vente.

– Det er en rigtig dygtig afslutter, så vi skal gøre meget for at lukke ham ned, så han ikke kommer til de afslutninger. Vi kender ham godt, han kender os godt, så det bliver spændende på søndag, siger den norske stopper til tipsbladet.dk og forklarer:

Læs også:FCN-analytiker: 2-0-føring blev muligvis afgørende for nederlag til Brøndby

– Det bliver da specielt, men så må man prøve at gøre det så normalt som muligt, som man nu kan gøre det i kampens hede.

Søndag mod FC Nordsjælland var Sigurd Rosted matchvinder med sit mål til 3-2 mod FCN dybt inde i dommerens tillægstid, men denne gang kan en stærk defensiv præstation over for Wilczek og Wind være nok. I hvert fald får Brøndbys defensiv nok at se til. 

Han mener selv, at det seneste års tid i Brøndby, hvor han ikke altid har været sikker i startopstillingen, har gjort ham godt, og at han er klar til at bygge på og hjælpe et Brøndby-hold, der spiller kampen uden både anfører Andreas Maxsø og den kreative midtbanespiller Rezan Corlu. Begge er i karantæne.

– Jeg føler mig mere komfortabel nu, og jeg har fundet mig mere og mere til rette. Jeg føler, jeg har fundet min plads, og forhåbentlig kommer man til at se mere af den Sigurd Rosted, man så i sommer og søndag, siger den 26-årige stopper.

Han havde håbet på, at der kunne mange tilskuere på stadion til at se opgøret, men det gør der grundet nye coronarestriktioner ikke. 

Læs også:Horsens-spiller: Frustrerende at lukke tre mål ind på dødbolde

– Ja, jeg synes, det havde været bedre med mennesker, men vi kan ikke gøre noget. Det bliver en virkelig cool kamp, og i alle fire kampe mod dem i fjor følte jeg, vi fortjente at vinde. Vi har gode chancer, og vi glæder os, siger Rosted og forklarer, hvorfor en sejr vil være så vigtig:

– Det vil betyde rigtigt meget, for så har man fået en rigtig god start, og det smitter videre ind i sæsonen. Det håber jeg, vi klarer, og som jeg sagde, havde vi i alle fire sidste år fortjent at vinde, føler jeg. Så vi har god selvtillid.

Sigurd Rosted ventes at blive flankeret af Hjörtur Hermannsson og Anthony Jung i Brøndbys tremandsforsvar. De tre skal altså forsøge at lukke ned for den giftige FCK-offensiv, der ud over Kamil Wilczek blandt andet også tæller Jonas Wind.

Der er kampstart fra Parken i København klokken 14.00 på søndag.

Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Cappis fortæller om sin sag: Smidt ud af Danmark og overvejer klubskifte
Læs også:– Eriksen skal tage væk fra Inter, hvis det er så håbløst, som det ser ud





Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne


Mareridt for FC Augsburg

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Gigantisk nedslagtning

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Peter Schmeichel taget på sengen

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Dansk bomber med vildt mål i England

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Bach Bak i svime over Uhre

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Arsenal ansætter dansk toptræner

Går langt ned i løn

Andreas Christensen skriver snart under

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Thomas Frank mærker fuld opbakning

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse