Rud: Agger utopisk for Brøndby

Det bliver ikke til noget gensyn med Daniel Agger på Brøndby Stadion i denne omgang, fastslår Per Rud nu.



Den danske landsholdsanfører, Daniel Agger, har henover sommeren af flere omgange været rygtet til Brøndby IF. Nu slukker sportschef Per Rud dog for de drømme, som Brøndby-fans utvivlsomt har haft, med udsigten til Agger tilbage i den blå-gule trøje allerede denne sommer. 

– Daniel Agger er sådan et langskud, som ingen rigtigt tror på, men som vi holder levende. Det betyder, at det er en spiller, som vi selvfølgelig rigtig gerne ser tilbage i Brøndby, men som er helt utopisk at hente, udtaler Per Rud til BT.

Ifølge Per Rud er det specielt løn og transfer, der gør det umuligt for Brøndby at være med i kampen om den højt profilerede forsvarsspiller. Sportschefen ønsker ikke at udtale sig om, om der har været dialog mellem Liverpool og Brøndby, men afviser ikke, at der kan ske noget i fremtiden.

– Vi må se, hvad der sker ude i fremtiden om et år eller flere. Vi vil ikke lukke noget, men se tiden an og se, hvad der sker, men jeg anser det for utopisk, at det skulle kunne lade sig gøre allerede i dette vindue, udtaler Rud til BT.

Daniel Agger har af flere omgang været rygtet til Barcelona denne sommer, men efter den catalanske klubs køb af Thomas Vermaelen, ligner Napoli det bedste bud på en ny arbejdsgiver. Også Arsenal og Tottenham har vist deres interesse for den danske profil.
 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back