Per Rud raser mod programudvalget

Sportsdirektør Per Rud mener, at HB Køge er udsat for grov forskelsbehandling fra programudvalget, når de har fået hjemmekamp i første SAS Ligarunde, der risikerer at blive aflyst pga. vejret og manglende varme i banen.



HB Køges sportsdirektør Per Rud er ikke just fan af programudvalget, der planlægger SAS Liga-programmet. HB Køge er et af tre SAS Liga-mandskaber, der ikke har varme i banen på deres stadion. Alligevel er HB Køge det eneste af de tre mandskaber, der har fået hjemmekamp i første SAS Ligarunde, og dermed kortere tid til at få banen klar til kamp.

Det er dybt uretfærdigt, og vi føler os forskelsbehandlet. Vi er det eneste hold, der ikke har varme i banen, der skal spille hjemme i første SAS Ligarunde. Som oprykker er det i forvejen en umulig mission at komme op og klare sig i SAS Ligaen, så det her er jeg meget utilfreds med. Der er jo en grund til, at man kan komme med ønsker til programmet, men vores er så ikke blevet opfyldt. Derfor føler vi os forbigået, siger Per Rud til tipsbladet.dk.

Sportsdirektøren kan ikke forstå kravet om, at der skal være varmen i banen, når FC Nordsjælland nu i mange år har fået lov at spille i SAS Ligaen uden at opfylde det krav.

– Havde det været et krav, at man skulle have varme i banen, så havde vi nok også haft det, men det er det jo ikke. Der er en klub, der nu har spillet mange år i SAS Ligaen uden at leve op til de krav. De har fået deres ønske opfyldt om ikke at have hjemmekamp i første runde. Men det er ikke dem, vi er sure på. Det er programudvalget, understreger Per Rud.

Om premieren på SEAS NVE Park i Herfølge vil blive spillet den 7. marts hjemme mod Silkeborg er endnu ikke til at sige.

– Som banen ser ud nu, så har vi en udfordring med at få den klar til den 7. marts, og vi er i dialog med folk omkring det. Det er sådan, at man skal have nogle reservestadions, og det har vi da også, men hvordan og hvorledes vi arbejder med de ting, det vil jeg ikke diskutere nærmere gennem pressen, slutter Per Rud.





Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Danske klubber vil have ham

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Brøndby IF – FC Fredericia

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FCM meldes interesseret – bud fra England

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Endelig er der godt nyt!

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr