Rüdiger: Jeg har aldrig oplevet noget lignende

Antonio Rüdiger havde svært ved at forstå, hvad Real Madrid præsterede med det vilde comeback på Anfield.



Real Madrid og Champions League er noget helt særligt. Det viste det spanske mesterhold nok en gang tirsdag aften, da holdet vendte 0-2 til sejr på 5-2 ude mod Liverpool.

Den tyske forsvarsspiller Antonio Rüdiger er i gang med sin første sæson hos Real Madrid, og han fik at mærke, hvad det er, Real Madrid kan i turneringen, som klubben vandt sidste år for 14. gang i historien.

– Det er vanvittigt. Jeg kunne se gennem kampen, at vi stadig troede på det, men at komme tilbage på den måde er bare vanvittigt, siger Rüdiger efter kampen ifølge uefa.com.

– Vi sagde til os selv, at vi bare skulle have et enkelt mål, og det fik vi relativt hurtigt. Efter det var vi tilbage i kampen. Jeg har aldrig oplevet en aften som i aften i min karriere.

Real Madrids comeback blev kickstartet af brasilianske Vinicius Junior, som med en flot scoring reducerede til 1-2. Efterfølgende sørgede han også for 2-2 med en heldig scoring inden pausen.

Ballon d'Or-vinder Karim Benzema, som scorede spaniernes to sidste mål i storsejren, er da heller ikke i tvivl om, hvad brasilianerens store præstation i første halvleg fik af betydning.

– Når man ved, at det er en vital kamp, og du er nede 0-2, så ved du, at du skal levere noget. Et mål kan ændre enhver kamp, og det var det, Vinicius Junior sørgede for i dag, lyder det fra den franske skarpretter.

Det endte med at blive en af de aftener, som vil skrive sig ind i Real Madrids Champions League-historie.

– Vi startede skidt. Vi vidste, at fansene på Anfield ville lægge pres på os, men efter det første kvarter (hvor stillingen var 2-0 til Liverpool, red.), så man det sande Real Madrid, siger Benzema.

Der er returkamp på Estadio Santiago Bernabeu i Madrid 15. marts.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

“Du er en fucking maskine!”

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Mexico – England

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Portugal – Spanien

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller