Russisk sejr åbner Danmarks gruppe på vid gab

Med sejren på 1-0 over Finland kom også Rusland på tre point i gruppe B, der også tæller Danmark og Belgien.



Rusland er på tavlen i EM’s gruppe B, og med sejren på 1-0 over Finland er gruppen, der også tæller Danmark og Belgien, helt åben.

Rusland, Finland og Belgien har alle tre point, mens Danmark har nul før mødet med Belgien torsdag.

Resultatet kan vise sig gunstigt for Danmark, da Kasper Hjulmands tropper nu kan snuppe andenpladsen med en tomålssejr over Rusland, selv om det skulle blive til et nederlag mod Belgien. Det kræver dog, at Finland også taber til Belgien.

Også en dansk sejr på ét mål over Rusland kan dog vise sig tilstrækkelig, når regnskabet skal gøres op på sidste spilledag mandag.

I en kamp med flere store chancer i begge ender blev Aleksej Mirantsjuk matchvinder, og den russiske sejr var helt fortjent.

Finland indledte EM med en overraskende sejr på 1-0 over Danmark i den dramatiske kamp, der blev afbrudt af Christian Eriksens hjertestop.

De finske spillere markerede da også hændelsen med en flot gestus ved at varme op til onsdagens kamp med T-shirts påtrykt teksten “Get well, Christian”.

Efter kickoff var finnerne tæt på at chokstarte, da Joel Pohjanpalo, som scorede sejrsmålet mod Danmark, sendte bolden i nettet efter bare tre minutter.

Men efterfølgende vurderede VAR, at han befandt sig i en marginal offsideposition, og målet blev underkendt.

Første halvlegs første del var en meget åben slagudveksling, hvor begge mandskaber kom til chancer.

En af de helt store tilfaldt efter ti minutter Magomed Ozdojev, men i fri position sparkede russeren over mål.

Midtvejs i halvlegen blev russerne svækket af skaden til Mário Fernandes, der blev båret fra banen, men trods dette satte russerne sig tungere og tungere på opgøret.

Med heroisk forsvarsspil så Finland ud til at holde 0-0 til pausen, men i tillægstiden scorede Rusland efter flotte kombinationer. Efter bandespil i feltet krøllede Aleksej Mirantsjuk bolden op i hjørnet til føring.

Kort efter pausen var Teemu Pukki tæt på at udligne, men en russisk forsvarer pressede den tidligere brøndbyspiller til at skyde over mål.

Men ellers var russerne tættere på 2-0, end finnerne var på udligning. Med 20 minutter tilbage hev Lukas Hradecky en mesterredning frem for at forhindre ny russisk scoring.

Paulus Arajuuri havde den sidste chance for at bringe balance i regnskabet, men hans hovedstød gik forbi.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vejle Boldklub – OB

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Morten Hjulmand

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Messi rammer gyldent tal

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant