Rusland er på tavlen i EM’s gruppe B, og med sejren på 1-0 over Finland er gruppen, der også tæller Danmark og Belgien, helt åben.
Rusland, Finland og Belgien har alle tre point, mens Danmark har nul før mødet med Belgien torsdag.
Resultatet kan vise sig gunstigt for Danmark, da Kasper Hjulmands tropper nu kan snuppe andenpladsen med en tomålssejr over Rusland, selv om det skulle blive til et nederlag mod Belgien. Det kræver dog, at Finland også taber til Belgien.
Også en dansk sejr på ét mål over Rusland kan dog vise sig tilstrækkelig, når regnskabet skal gøres op på sidste spilledag mandag.
I en kamp med flere store chancer i begge ender blev Aleksej Mirantsjuk matchvinder, og den russiske sejr var helt fortjent.
Finland indledte EM med en overraskende sejr på 1-0 over Danmark i den dramatiske kamp, der blev afbrudt af Christian Eriksens hjertestop.
De finske spillere markerede da også hændelsen med en flot gestus ved at varme op til onsdagens kamp med T-shirts påtrykt teksten “Get well, Christian”.
Efter kickoff var finnerne tæt på at chokstarte, da Joel Pohjanpalo, som scorede sejrsmålet mod Danmark, sendte bolden i nettet efter bare tre minutter.
Men efterfølgende vurderede VAR, at han befandt sig i en marginal offsideposition, og målet blev underkendt.
Første halvlegs første del var en meget åben slagudveksling, hvor begge mandskaber kom til chancer.
En af de helt store tilfaldt efter ti minutter Magomed Ozdojev, men i fri position sparkede russeren over mål.
Midtvejs i halvlegen blev russerne svækket af skaden til Mário Fernandes, der blev båret fra banen, men trods dette satte russerne sig tungere og tungere på opgøret.
Med heroisk forsvarsspil så Finland ud til at holde 0-0 til pausen, men i tillægstiden scorede Rusland efter flotte kombinationer. Efter bandespil i feltet krøllede Aleksej Mirantsjuk bolden op i hjørnet til føring.
Kort efter pausen var Teemu Pukki tæt på at udligne, men en russisk forsvarer pressede den tidligere brøndbyspiller til at skyde over mål.
Men ellers var russerne tættere på 2-0, end finnerne var på udligning. Med 20 minutter tilbage hev Lukas Hradecky en mesterredning frem for at forhindre ny russisk scoring.
Paulus Arajuuri havde den sidste chance for at bringe balance i regnskabet, men hans hovedstød gik forbi.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Monsterbud på vej
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
