Ryan Johnson Laursen vil buldre frem: Passer godt ind i OB

Hans offensive kvaliteter kommer til at passe ind i systemet i OB, mener den nye mand selv. Ryan Johnson Laursen er glad for en ny start.



I går kunne OB offentliggøre, at de havde sikret sig højre backen Ryan Johnson Laursen. Den hurtige back kommer til klubben efter et skifte fra Esbjerg, og han er blevet udstyret med en kontrakt, der løber frem til sommeren 2020. I OB ser han frem til at komme tilbage på topniveau.

Den sidste tid i Esbjerg har ikke været de bedste i Ryan Johnson Laursens fodboldkarriere, så derfor er han glad for, at han nu kan få en frist start i Odense.

– De sidste halvandet, to år har for mit vedkommende været meget op og ned med skader, sygdom og ikke så mange kampe. Så det bliver godt at prøve noget nyt, siger backen til tipsbladet.dk, og svarer herefter på, hvilken forfatning, hans krop er i efter skaderne.

– Den har det godt. Bedre end i helt vildt lang tid. Kan ikke mærke noget til skader, og jeg er i god form. Jeg har trænet en del i opstarten i Esbjerg, så jeg føler mig klar.

Derfor er Johnson Laursen nu klar til at starte på en frisk, fordi han er kommet til en ny klub, har fået en ny træner og formentlig kan han se frem til nye træningsmetoder og en helt ny måde at spille på, som han selv siger det.

Hans rolle i OB’s spillestil bliver muligvis noget fodboldseere har set tidligere. Da Kent Nielsen, som er træner i OB, var træner i AaB, havde han stor succes med at bruge Henrik Dalsgaard som en meget offensiv back. Og den rolle kan Ryan Johnson Laursen meget vel træde ind i, i Odense.

– Det tror jeg er en del af planen. Samtidig skal jeg lukke af den anden vej. Det er de to ting, jeg ser som mine styrker. At Komme bag om forsvarskæderne med løb nede bagfra. Det passer super godt i OB med fløjene, der søger ind i banen.

Men at den dansk/amerikanske back er endt i OB, var der ikke mange, der for et par år siden kunne have spået. Karrieren gik stærkt, men desværre gik et skifte til hollandsk fodbold i vasken.

I stedet for at gå og være ærgerlig over det missede skifte, har han i stedet lært af situationen.

– Selvfølgelig var det ærgerligt med den mulighed. Det var spændende. Men som tiden går, lærer man at komme over det og se fremad. Det gør jeg også nu.

Nu kan Ryan Johnson Laursen se frem til de næste tre og en halv sæsoner i Odense, hvor han i første omgang skal hjælpe klubben i bundstriden af Superligaen.

Før grundspillets sidste fem kampe er OB placeret som nummer 13 med 18 point. Et point mindre på sidstepladsen er Viborg, mens Ryan Johnson Laursens tidligere klub, Esbjerg, er en plads over OB med et enkelt point mere.

I forberedelserne til at kunne få samlet så mange point sammen i de resterende kampe i Superligaen, skal OB i træningskampe møde følgende modstandere:

20. januar kl. 13.30: Roskilde – OB
22. januar kl. 12.00: OB – Nykøbing FC
28. januar kl. 13.00: Helsingborgs IF – OB
12. februar kl. 14.00: OB – Brøndby IF

Hertil skal der spilles to træningskampe på træningslejren i Portugal, som OB i fra den 31. januar til 9. februar.

OB har Superliga-premiere den 20. februar på hjemmebane mod Randers.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Barcelona vandt 7-2



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

De må have mareridt om ham i nat!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain