Det var en interessant kamp fredag aften mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.
Opgøret startede meget tæt, men med udeholdet som dem, der var mest i kontrol, indtil Alexander Lind modtog et rødt kort for en hård stempling af Luis Binks.
Derefter skulle man tro, at Brøndby ville tage taktstokken, men det var fortsat Farum-klubben, der bed mest fra sig, anført af en storspillende Prince Amoako, der også scorede til 1-0, inden Brøndby i de døende minutter fik udlignet, så deres medaljedrøm kunne modtage kunstigt åndedræt.
Alexander Lind blev ikke stillet op foran pressen efter kampen til interviews. Nu melder han så selv ud omkring misseren på sin Instagram.
– En rigtig tung dag, selvfølgelig klokkeklar rød badebillet til mig, intet der. Selvfølgelig en stor undskyldning til fansene, holdet og Binks. Det er aldrig intentionen at skade folk.
– Men tak for opbakningen til de medrejsende fans, igen en fornøjelse at spille på Brøndby Stadion i en fantastisk kulisse, skriver Superliga-profilen i en Insta-story.
Til Tipsbladet og den fremmødte presse fortalte Jens Fønsskov Olsen også, hvordan Alexander Lind håndterede situationen efter slutfløjtet.
– Han er ked af det. Han tog lige ordet dernede og sagde: ‘Jeg beklager’ til gutterne. Han var selvfølgelig mærket af situationen og ærgerlig, sagde FCN-træneren.
Den tidligere Silkeborg-profil har i denne sæson scoret seks gange og lagt op til fire kasser for FC Nordsjælland, der har en købsoption på ham i lejeaftalen med Pisa, som netop er rykket ned i Serie B.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT