Rygtet til FCK og FCM: Jeg har aldrig hørt om det

Han har været udråbt til et kæmpetalent i Sverige, som danske klubber også har luret på. Nu afmonterer han selv nogle af de mange rygter.



I 2020 brød 18-årige Armin Gigovic igennem i Allsvenskan.

Den svenske midtbanespiller blev dengang udråbt til et stort talent, og i sidste ende lykkedes det FK Rostov i Rusland at løbe afsted med Gigovic’ underskrift, der var eftertragtet på grund af sine præstationer i Helsingborgs IF.

Men før russerne slog kløerne i den i dag 20-årige svensker, så blev FC København også meldt interesseret i Armin Gigovic. , men overfor Tipsbladet forklarer Gigovic, at rygterne ikke havde noget særligt på sig.

– Lige nu har jeg ikke helt overblik over, hvad der skete dengang. Hvis de var interesseret, var de interesseret. Jeg bruger ikke så meget tid på det. Jeg forsøger bare at gøre, hvad jeg kan på banen og hjælpe klubben, som jeg spiller for. Hvis de var interesseret, så må de have været det, men det er ikke noget, jeg har hørt om, siger han.

Rygtet om et skifte til FCK blev ikke sidste gang, at Armin Gigovic og et skifte til Superligaen var en ting. Denne sommer blev FC Midtjylland også meldt ude efter ham, ifølge svensk medie.

– Jeg har lige hørt det fra dig, så jeg ved ikke, om jeg har set det før eller hørt om det. Jeg har ingen anelse, siger Armin Gigovic til Tipsbladet.

Midtbanespilleren havnede dog i sidste ende i Superligaen, da han på transfervinduets sidste dag landede en aftale frem til årsskiftet med OB. Her har han fået en flot start, og så drømmer han om at nå stjernerne.

– Mit næste skifte vil jeg hellere have skal være til en af de største ligaer i Europa. Lige nu har jeg det rigtig godt her, og vi slog også FC København, så nu kan vi da sige, at vi er bedre end dem. Jeg drømmer selvfølgelig, ligesom alle andre fodboldspillere, om at spille i en af de største europæiske ligaer.

– Siden jeg var lille har min favoritklub altid været Barcelona, så hvis jeg kan ende der, så går min drøm i opfyldelse.

Armin Gigovic er fortsat på kontrakt i FK Rostov frem til 2025, men han har suspenderet sin aftale, ligesom han gjorde i foråret, frem til årsskiftet, hvor han skal hjælpe OB.

Indtil videre er det blevet til fire kampe for den 20-årige midtbanespiller, der har spillet fuld tid på fynboernes midtbane i tre Superliga-kampe.





Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank


Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Taylor Swift til Brøndby?

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

‘Alle forventede nok jeg ville smadre Superligaen’

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Tyske profiler sender OB videre

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Danmark suveræne

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

‘Jeg mistede halvandet år’

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Napoli-stjernes interview chokerer

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Dansker fik kulturchok: ‘Hvad fanden foregår der?’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

Arsenal holder legestue i Champions League

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Vanvittig Pogacar-klausul 

Stort talent på besøg i Danmark

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Så du det? FCK-stjerner forklarer

Flemming Povlsen: Det tynger Moukoko i FCK

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Ryster på hovedet: ‘Fuldstændig vanvittigt!’

Dansker skifter cykelhold

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Her er Carlos Zecas nye job

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Skidt nyt for Oscar Højlund

‘Vi tabte kampen på syv minutter’

Gudinde straffer slaver

Hjulmand og Leverkusen ydmyget