I 2020 brød 18-årige Armin Gigovic igennem i Allsvenskan.
Den svenske midtbanespiller blev dengang udråbt til et stort talent, og i sidste ende lykkedes det FK Rostov i Rusland at løbe afsted med Gigovic’ underskrift, der var eftertragtet på grund af sine præstationer i Helsingborgs IF.
Men før russerne slog kløerne i den i dag 20-årige svensker, så blev FC København også meldt interesseret i Armin Gigovic. , men overfor Tipsbladet forklarer Gigovic, at rygterne ikke havde noget særligt på sig.
– Lige nu har jeg ikke helt overblik over, hvad der skete dengang. Hvis de var interesseret, var de interesseret. Jeg bruger ikke så meget tid på det. Jeg forsøger bare at gøre, hvad jeg kan på banen og hjælpe klubben, som jeg spiller for. Hvis de var interesseret, så må de have været det, men det er ikke noget, jeg har hørt om, siger han.
Rygtet om et skifte til FCK blev ikke sidste gang, at Armin Gigovic og et skifte til Superligaen var en ting. Denne sommer blev FC Midtjylland også meldt ude efter ham, ifølge svensk medie.
– Jeg har lige hørt det fra dig, så jeg ved ikke, om jeg har set det før eller hørt om det. Jeg har ingen anelse, siger Armin Gigovic til Tipsbladet.
Midtbanespilleren havnede dog i sidste ende i Superligaen, da han på transfervinduets sidste dag landede en aftale frem til årsskiftet med OB. Her har han fået en flot start, og så drømmer han om at nå stjernerne.
– Mit næste skifte vil jeg hellere have skal være til en af de største ligaer i Europa. Lige nu har jeg det rigtig godt her, og vi slog også FC København, så nu kan vi da sige, at vi er bedre end dem. Jeg drømmer selvfølgelig, ligesom alle andre fodboldspillere, om at spille i en af de største europæiske ligaer.
– Siden jeg var lille har min favoritklub altid været Barcelona, så hvis jeg kan ende der, så går min drøm i opfyldelse.
Armin Gigovic er fortsat på kontrakt i FK Rostov frem til 2025, men han har suspenderet sin aftale, ligesom han gjorde i foråret, frem til årsskiftet, hvor han skal hjælpe OB.
Indtil videre er det blevet til fire kampe for den 20-årige midtbanespiller, der har spillet fuld tid på fynboernes midtbane i tre Superliga-kampe.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
