I 2020 brød 18-årige Armin Gigovic igennem i Allsvenskan.
Den svenske midtbanespiller blev dengang udråbt til et stort talent, og i sidste ende lykkedes det FK Rostov i Rusland at løbe afsted med Gigovic’ underskrift, der var eftertragtet på grund af sine præstationer i Helsingborgs IF.
Men før russerne slog kløerne i den i dag 20-årige svensker, så blev FC København også meldt interesseret i Armin Gigovic. , men overfor Tipsbladet forklarer Gigovic, at rygterne ikke havde noget særligt på sig.
– Lige nu har jeg ikke helt overblik over, hvad der skete dengang. Hvis de var interesseret, var de interesseret. Jeg bruger ikke så meget tid på det. Jeg forsøger bare at gøre, hvad jeg kan på banen og hjælpe klubben, som jeg spiller for. Hvis de var interesseret, så må de have været det, men det er ikke noget, jeg har hørt om, siger han.
Rygtet om et skifte til FCK blev ikke sidste gang, at Armin Gigovic og et skifte til Superligaen var en ting. Denne sommer blev FC Midtjylland også meldt ude efter ham, ifølge svensk medie.
– Jeg har lige hørt det fra dig, så jeg ved ikke, om jeg har set det før eller hørt om det. Jeg har ingen anelse, siger Armin Gigovic til Tipsbladet.
Midtbanespilleren havnede dog i sidste ende i Superligaen, da han på transfervinduets sidste dag landede en aftale frem til årsskiftet med OB. Her har han fået en flot start, og så drømmer han om at nå stjernerne.
– Mit næste skifte vil jeg hellere have skal være til en af de største ligaer i Europa. Lige nu har jeg det rigtig godt her, og vi slog også FC København, så nu kan vi da sige, at vi er bedre end dem. Jeg drømmer selvfølgelig, ligesom alle andre fodboldspillere, om at spille i en af de største europæiske ligaer.
– Siden jeg var lille har min favoritklub altid været Barcelona, så hvis jeg kan ende der, så går min drøm i opfyldelse.
Armin Gigovic er fortsat på kontrakt i FK Rostov frem til 2025, men han har suspenderet sin aftale, ligesom han gjorde i foråret, frem til årsskiftet, hvor han skal hjælpe OB.
Indtil videre er det blevet til fire kampe for den 20-årige midtbanespiller, der har spillet fuld tid på fynboernes midtbane i tre Superliga-kampe.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Sverige – Tunesien
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Belgien – Egypten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
