I 2020 brød 18-årige Armin Gigovic igennem i Allsvenskan.
Den svenske midtbanespiller blev dengang udråbt til et stort talent, og i sidste ende lykkedes det FK Rostov i Rusland at løbe afsted med Gigovic’ underskrift, der var eftertragtet på grund af sine præstationer i Helsingborgs IF.
Men før russerne slog kløerne i den i dag 20-årige svensker, så blev FC København også meldt interesseret i Armin Gigovic. , men overfor Tipsbladet forklarer Gigovic, at rygterne ikke havde noget særligt på sig.
– Lige nu har jeg ikke helt overblik over, hvad der skete dengang. Hvis de var interesseret, var de interesseret. Jeg bruger ikke så meget tid på det. Jeg forsøger bare at gøre, hvad jeg kan på banen og hjælpe klubben, som jeg spiller for. Hvis de var interesseret, så må de have været det, men det er ikke noget, jeg har hørt om, siger han.
Rygtet om et skifte til FCK blev ikke sidste gang, at Armin Gigovic og et skifte til Superligaen var en ting. Denne sommer blev FC Midtjylland også meldt ude efter ham, ifølge svensk medie.
– Jeg har lige hørt det fra dig, så jeg ved ikke, om jeg har set det før eller hørt om det. Jeg har ingen anelse, siger Armin Gigovic til Tipsbladet.
Midtbanespilleren havnede dog i sidste ende i Superligaen, da han på transfervinduets sidste dag landede en aftale frem til årsskiftet med OB. Her har han fået en flot start, og så drømmer han om at nå stjernerne.
– Mit næste skifte vil jeg hellere have skal være til en af de største ligaer i Europa. Lige nu har jeg det rigtig godt her, og vi slog også FC København, så nu kan vi da sige, at vi er bedre end dem. Jeg drømmer selvfølgelig, ligesom alle andre fodboldspillere, om at spille i en af de største europæiske ligaer.
– Siden jeg var lille har min favoritklub altid været Barcelona, så hvis jeg kan ende der, så går min drøm i opfyldelse.
Armin Gigovic er fortsat på kontrakt i FK Rostov frem til 2025, men han har suspenderet sin aftale, ligesom han gjorde i foråret, frem til årsskiftet, hvor han skal hjælpe OB.
Indtil videre er det blevet til fire kampe for den 20-årige midtbanespiller, der har spillet fuld tid på fynboernes midtbane i tre Superliga-kampe.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Arsenal er i Champions League-finalen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
