Så du det? Nu forklarer Uwe Rösler

Uwe Rösler var en tur i græsset i første halvleg, og nu forklarer han så hvad, der fik ham til at smide sig på knæene ude på sidelinjen.



AARHUS (Tipsbladet): Der var fart og feltet på Ceres Park, hvor AGF og Brøndby IF startede som lyn og torden. I løbet af ti minutter var stillingen 1-1, men der var faktisk muligheder til endnu flere mål i kampens indledning.

Blandt andet var Tobias Bach meget tæt på at blive sat op til en friløber, men den sidste aflevering missede for hjemmeholdet. Det var til stor frustration for cheftræner Uwe Rösler, der måtte en tur i græsset og skrige ærgelsen ud af kroppen.

Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter 2-2-opgøret i Aarhus.

– Vi havde en fantastisk offensiv omstilling, men vi skulle bare have spillet Tobias Bach, der så ville have været alene med målmanden. Vi holdt på bolden i et sekund for meget, så jeg var bare passioneret og frustreret over, at vi ikke udnyttede muligheden, fordi det var en god kontramulighed.

Er det også en måde for dig at sætte noget energi ind i dit mandskab?

– Jeg tænker ikke rigtigt over den slags ting, når jeg gør sådan noget. Jeg gør det bare på min intuition, fordi det er den person, jeg nu engang er. Jeg er altid sådan, så der var ikke noget kalkuleret bag den handling.

Herunder kan du se situationen med Uwe Rösler:

Hvor situation ledte til en Uwe Rösler i græsset på grund af ærgelsen, så havde han ved slutfløjt masser at glæde sig over. En sen udligning af Patrick Mortensen sikrede nemlig hans mandskab et enkelt point.

– Jeg var glad for vores første halvleg, hvor jeg tror, vi overraskede dem lidt med Tobias Bach. Jeg tror ikke, de kendte Tobias Bach så godt. Han havde en stor chance i starten, og så så du Brøndbys kvalitet, men vi kæmpede os tilbage. Vi har vist en rigtig god mentalitet om ikke at give op i de seneste mange måneder. Fansene hjalp os igen i dag, og mine spillere giver aldrig op. Selvom nogle af spillerne i dag ikke spiller så meget, så så de det her som en mulighed. De viste sig godt frem og er fuldt berettiget til at være her.

Nogle af dem var blandt ander Michael Akoto og Mats Knoester, der sammen med Eric Kahl dannede AGF's stoppertrio. Den normale trio Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Frederik Tingager var eksempelvis ikke med.

Hvor Uwe Rösler forventer, der går noget tid, før han har alle spillere til rådighed igen, så ser det til trods alt ud til, at Frederik Tingager snart er klar til at styre defensiven igen.

– Der var for kort tid for Tingager. Han havde småproblemer i torsdagens kamp. Det var fifty-fifty, om han ville være klar der, men han klarede sig igennem uden nævneværdige skader. Men han har problemer og var ikke klar til at gøre noget i går (lørdag, red.), så vi vurderede, at risikoen var for stor ved at lade ham spille igen med den slags problemer. Havde vi haft et par dage mere, så havde han måske spillet.

To dage havde Uwe Röslers mandskab til at forberede sig til opgøret mod Brøndby IF. Sent torsdag aften spillede man sig nemlig i pokalfinalen med en samlet sejr over FC Nordsjælland, der først spiller mandag og altså kan resitutere en dag mere.

Uwe Rösler ønskede dog ikke at gå ind i diskussionen om det er fair eller unfair, at de har en dag mindre end FC Nordsjælland. Han fokuserede i stedet på, at hans hold leverede en mandfolkeindsats og nu på få dage har spillet sig i en pokalfinale og hentet et enkelt point mod mesterskabsbejlerne fra Brøndby.





Dansk dommer får ros stor ros


Valgte Manchester United over Real Madrid

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Rune deler nyt efter mareridt

Stor Brøndby-stjerne skadet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

En kold spand vand direkte i hovedet!

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

To direktører færdige i Superliga-klub

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dansk bomber forventer sommertransfer

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

– Cooper skyder på Schmedes

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Dårligt nyt om AGF-stjerne

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Landstræner hylder OB-komet

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

AGF henter Ibrahim Traoré

– Fuldstændig svigtet

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Et slag fra førstepladsen

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’