AARHUS (Tipsbladet): Der var fart og feltet på Ceres Park, hvor AGF og Brøndby IF startede som lyn og torden. I løbet af ti minutter var stillingen 1-1, men der var faktisk muligheder til endnu flere mål i kampens indledning.
Blandt andet var Tobias Bach meget tæt på at blive sat op til en friløber, men den sidste aflevering missede for hjemmeholdet. Det var til stor frustration for cheftræner Uwe Rösler, der måtte en tur i græsset og skrige ærgelsen ud af kroppen.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter 2-2-opgøret i Aarhus.
– Vi havde en fantastisk offensiv omstilling, men vi skulle bare have spillet Tobias Bach, der så ville have været alene med målmanden. Vi holdt på bolden i et sekund for meget, så jeg var bare passioneret og frustreret over, at vi ikke udnyttede muligheden, fordi det var en god kontramulighed.
Er det også en måde for dig at sætte noget energi ind i dit mandskab?
– Jeg tænker ikke rigtigt over den slags ting, når jeg gør sådan noget. Jeg gør det bare på min intuition, fordi det er den person, jeg nu engang er. Jeg er altid sådan, så der var ikke noget kalkuleret bag den handling.
Herunder kan du se situationen med Uwe Rösler:
Lidt Uwe Rösler Highlights… 🤣🤣🤣
— MHL (@MHLo0o) April 14, 2024
– "Sådan spillede i også i EM finalen i '92"#Brøndby #AGFBIF 🇩🇰>🇩🇪 pic.twitter.com/YWeKq7t0nQ
Hvor situation ledte til en Uwe Rösler i græsset på grund af ærgelsen, så havde han ved slutfløjt masser at glæde sig over. En sen udligning af Patrick Mortensen sikrede nemlig hans mandskab et enkelt point.
– Jeg var glad for vores første halvleg, hvor jeg tror, vi overraskede dem lidt med Tobias Bach. Jeg tror ikke, de kendte Tobias Bach så godt. Han havde en stor chance i starten, og så så du Brøndbys kvalitet, men vi kæmpede os tilbage. Vi har vist en rigtig god mentalitet om ikke at give op i de seneste mange måneder. Fansene hjalp os igen i dag, og mine spillere giver aldrig op. Selvom nogle af spillerne i dag ikke spiller så meget, så så de det her som en mulighed. De viste sig godt frem og er fuldt berettiget til at være her.
Nogle af dem var blandt ander Michael Akoto og Mats Knoester, der sammen med Eric Kahl dannede AGF's stoppertrio. Den normale trio Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Frederik Tingager var eksempelvis ikke med.
Hvor Uwe Rösler forventer, der går noget tid, før han har alle spillere til rådighed igen, så ser det til trods alt ud til, at Frederik Tingager snart er klar til at styre defensiven igen.
– Der var for kort tid for Tingager. Han havde småproblemer i torsdagens kamp. Det var fifty-fifty, om han ville være klar der, men han klarede sig igennem uden nævneværdige skader. Men han har problemer og var ikke klar til at gøre noget i går (lørdag, red.), så vi vurderede, at risikoen var for stor ved at lade ham spille igen med den slags problemer. Havde vi haft et par dage mere, så havde han måske spillet.
To dage havde Uwe Röslers mandskab til at forberede sig til opgøret mod Brøndby IF. Sent torsdag aften spillede man sig nemlig i pokalfinalen med en samlet sejr over FC Nordsjælland, der først spiller mandag og altså kan resitutere en dag mere.
Uwe Rösler ønskede dog ikke at gå ind i diskussionen om det er fair eller unfair, at de har en dag mindre end FC Nordsjælland. Han fokuserede i stedet på, at hans hold leverede en mandfolkeindsats og nu på få dage har spillet sig i en pokalfinale og hentet et enkelt point mod mesterskabsbejlerne fra Brøndby.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT