AARHUS (Tipsbladet): Der var fart og feltet på Ceres Park, hvor AGF og Brøndby IF startede som lyn og torden. I løbet af ti minutter var stillingen 1-1, men der var faktisk muligheder til endnu flere mål i kampens indledning.
Blandt andet var Tobias Bach meget tæt på at blive sat op til en friløber, men den sidste aflevering missede for hjemmeholdet. Det var til stor frustration for cheftræner Uwe Rösler, der måtte en tur i græsset og skrige ærgelsen ud af kroppen.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter 2-2-opgøret i Aarhus.
– Vi havde en fantastisk offensiv omstilling, men vi skulle bare have spillet Tobias Bach, der så ville have været alene med målmanden. Vi holdt på bolden i et sekund for meget, så jeg var bare passioneret og frustreret over, at vi ikke udnyttede muligheden, fordi det var en god kontramulighed.
Er det også en måde for dig at sætte noget energi ind i dit mandskab?
– Jeg tænker ikke rigtigt over den slags ting, når jeg gør sådan noget. Jeg gør det bare på min intuition, fordi det er den person, jeg nu engang er. Jeg er altid sådan, så der var ikke noget kalkuleret bag den handling.
Herunder kan du se situationen med Uwe Rösler:
Lidt Uwe Rösler Highlights… 🤣🤣🤣
— MHL (@MHLo0o) April 14, 2024
– "Sådan spillede i også i EM finalen i '92"#Brøndby #AGFBIF 🇩🇰>🇩🇪 pic.twitter.com/YWeKq7t0nQ
Hvor situation ledte til en Uwe Rösler i græsset på grund af ærgelsen, så havde han ved slutfløjt masser at glæde sig over. En sen udligning af Patrick Mortensen sikrede nemlig hans mandskab et enkelt point.
– Jeg var glad for vores første halvleg, hvor jeg tror, vi overraskede dem lidt med Tobias Bach. Jeg tror ikke, de kendte Tobias Bach så godt. Han havde en stor chance i starten, og så så du Brøndbys kvalitet, men vi kæmpede os tilbage. Vi har vist en rigtig god mentalitet om ikke at give op i de seneste mange måneder. Fansene hjalp os igen i dag, og mine spillere giver aldrig op. Selvom nogle af spillerne i dag ikke spiller så meget, så så de det her som en mulighed. De viste sig godt frem og er fuldt berettiget til at være her.
Nogle af dem var blandt ander Michael Akoto og Mats Knoester, der sammen med Eric Kahl dannede AGF's stoppertrio. Den normale trio Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Frederik Tingager var eksempelvis ikke med.
Hvor Uwe Rösler forventer, der går noget tid, før han har alle spillere til rådighed igen, så ser det til trods alt ud til, at Frederik Tingager snart er klar til at styre defensiven igen.
– Der var for kort tid for Tingager. Han havde småproblemer i torsdagens kamp. Det var fifty-fifty, om han ville være klar der, men han klarede sig igennem uden nævneværdige skader. Men han har problemer og var ikke klar til at gøre noget i går (lørdag, red.), så vi vurderede, at risikoen var for stor ved at lade ham spille igen med den slags problemer. Havde vi haft et par dage mere, så havde han måske spillet.
To dage havde Uwe Röslers mandskab til at forberede sig til opgøret mod Brøndby IF. Sent torsdag aften spillede man sig nemlig i pokalfinalen med en samlet sejr over FC Nordsjælland, der først spiller mandag og altså kan resitutere en dag mere.
Uwe Rösler ønskede dog ikke at gå ind i diskussionen om det er fair eller unfair, at de har en dag mindre end FC Nordsjælland. Han fokuserede i stedet på, at hans hold leverede en mandfolkeindsats og nu på få dage har spillet sig i en pokalfinale og hentet et enkelt point mod mesterskabsbejlerne fra Brøndby.
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Et slag fra førstepladsen
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED