Så har vi balladen igen: Nedsmeltning hos FCK!

Viborg tog imod FC København i den sidste kamp i gruppespillet, og det blev til en stor nedsmeltning hos løverne, der tabte 2-3 efter at have været foran med to mål.



ENERGI VIBORG ARENA (Tipsbladet)

Viborg – FC København 3-2 (0-2)
0-1 Giorgi Gocholeishvili (27.)
0-2 Jordan Larsson (41.)
1-2 Serginho (47.)
2-2 Stipe Radic (61.)
2-3 Anosike Ementa (66.)

Kampens bedste

Viborg
Der er en årsag til, at Besiktas blev kædet sammen med den portugisiske profil Serginho, for hvor har han bare nogle kvaliteter med bolden, som er svære at finde. Et mål og to assister mod Danmarks dyreste hold siger det hele, og han legede sig også flere gange igennem FCKs forsvar. Det mest kuriøse ved det hele er, at Serginho blev købt i stedet for Elias Achouri, som FC København hentede i 2023, da københavnerne slog klubrekorden i Viborg for det største salg nogensinde med 22,5 millioner kroner. Og Elias Achouri? Han var i bedste fald bare på visit i sin gamle klub her til aften. Well played, Viborg og Mads Agesen.

FC København
Der har været to lyspunkter i FC København i 2025. Mens den ene har været Victor Froholdt, der sågar er kommet på landsholdet, har den anden været Jordan Larsson, som med sit tredje mål i foråret har vist, at han helt klart er løvernes stærkeste offensive kort. Og hvilket mål, den svenske offensivspiller lige diskede op med. Først en hælaflevering til Gocholeisvili, der gjorde chancen stor, og så en afslutning med hælen igen – i kassen. Samtidig drev han bolden frem gang på gang. Selv på hjørnespark var han først på bolden i feltet, som om hans lave højde var sat ude af spil. Ser du med Jon Dahl Tomasson?

Kampens værste
Så har vi balladen igen, FC København. Hjørnespark, hvor opdækningen minder om seriefodbold. Ramaj, der hverken vil det ene eller det andet, og Giorgi Gochileishvili, som fuldstændig glemmer at følge sin mand på et standardsituation. To mål indkasserede de på hjørnespark. Det var så ringe, som noget kunne være. Nu er der ikke engang Nathan Trott at skyde skylden på. Det må jo aldrig ske, at man på den måde smider en 2-0-føring på så kort tid. Der er fire point op til FC Midtjylland, og man kan med rette spørge, om FC Københavns spillere overhovedet vil have de guldmedaljer med sådan en nedsmeltning?

Kampens detalje
Først kommer Anosike Ementa ind og header sit hold foran på få minutter, og så dribler han sig forbi næsten en håndfuld FCK-spillere, som om han var den nye Serginho. Den høje angriber er altså meget mere end bare en boksspiller. Det gav store klapsalver fra hjemmeholdets tilskuere. Dem var der mange Viborg-spillere, der fik. Fortjent.







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk profil overrasker: Han er så god

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’