ENERGI VIBORG ARENA (Tipsbladet)
Viborg – FC København 3-2 (0-2)
0-1 Giorgi Gocholeishvili (27.)
0-2 Jordan Larsson (41.)
1-2 Serginho (47.)
2-2 Stipe Radic (61.)
2-3 Anosike Ementa (66.)
Kampens bedste
Viborg
Der er en årsag til, at Besiktas blev kædet sammen med den portugisiske profil Serginho, for hvor har han bare nogle kvaliteter med bolden, som er svære at finde. Et mål og to assister mod Danmarks dyreste hold siger det hele, og han legede sig også flere gange igennem FCKs forsvar. Det mest kuriøse ved det hele er, at Serginho blev købt i stedet for Elias Achouri, som FC København hentede i 2023, da københavnerne slog klubrekorden i Viborg for det største salg nogensinde med 22,5 millioner kroner. Og Elias Achouri? Han var i bedste fald bare på visit i sin gamle klub her til aften. Well played, Viborg og Mads Agesen.
FC København
Der har været to lyspunkter i FC København i 2025. Mens den ene har været Victor Froholdt, der sågar er kommet på landsholdet, har den anden været Jordan Larsson, som med sit tredje mål i foråret har vist, at han helt klart er løvernes stærkeste offensive kort. Og hvilket mål, den svenske offensivspiller lige diskede op med. Først en hælaflevering til Gocholeisvili, der gjorde chancen stor, og så en afslutning med hælen igen – i kassen. Samtidig drev han bolden frem gang på gang. Selv på hjørnespark var han først på bolden i feltet, som om hans lave højde var sat ude af spil. Ser du med Jon Dahl Tomasson?
Kampens værste
Så har vi balladen igen, FC København. Hjørnespark, hvor opdækningen minder om seriefodbold. Ramaj, der hverken vil det ene eller det andet, og Giorgi Gochileishvili, som fuldstændig glemmer at følge sin mand på et standardsituation. To mål indkasserede de på hjørnespark. Det var så ringe, som noget kunne være. Nu er der ikke engang Nathan Trott at skyde skylden på. Det må jo aldrig ske, at man på den måde smider en 2-0-føring på så kort tid. Der er fire point op til FC Midtjylland, og man kan med rette spørge, om FC Københavns spillere overhovedet vil have de guldmedaljer med sådan en nedsmeltning?
Kampens detalje
Først kommer Anosike Ementa ind og header sit hold foran på få minutter, og så dribler han sig forbi næsten en håndfuld FCK-spillere, som om han var den nye Serginho. Den høje angriber er altså meget mere end bare en boksspiller. Det gav store klapsalver fra hjemmeholdets tilskuere. Dem var der mange Viborg-spillere, der fik. Fortjent.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT