Så har vi balladen igen: Nedsmeltning hos FCK!

Viborg tog imod FC København i den sidste kamp i gruppespillet, og det blev til en stor nedsmeltning hos løverne, der tabte 2-3 efter at have været foran med to mål.



ENERGI VIBORG ARENA (Tipsbladet)

Viborg – FC København 3-2 (0-2)
0-1 Giorgi Gocholeishvili (27.)
0-2 Jordan Larsson (41.)
1-2 Serginho (47.)
2-2 Stipe Radic (61.)
2-3 Anosike Ementa (66.)

Kampens bedste

Viborg
Der er en årsag til, at Besiktas blev kædet sammen med den portugisiske profil Serginho, for hvor har han bare nogle kvaliteter med bolden, som er svære at finde. Et mål og to assister mod Danmarks dyreste hold siger det hele, og han legede sig også flere gange igennem FCKs forsvar. Det mest kuriøse ved det hele er, at Serginho blev købt i stedet for Elias Achouri, som FC København hentede i 2023, da københavnerne slog klubrekorden i Viborg for det største salg nogensinde med 22,5 millioner kroner. Og Elias Achouri? Han var i bedste fald bare på visit i sin gamle klub her til aften. Well played, Viborg og Mads Agesen.

FC København
Der har været to lyspunkter i FC København i 2025. Mens den ene har været Victor Froholdt, der sågar er kommet på landsholdet, har den anden været Jordan Larsson, som med sit tredje mål i foråret har vist, at han helt klart er løvernes stærkeste offensive kort. Og hvilket mål, den svenske offensivspiller lige diskede op med. Først en hælaflevering til Gocholeisvili, der gjorde chancen stor, og så en afslutning med hælen igen – i kassen. Samtidig drev han bolden frem gang på gang. Selv på hjørnespark var han først på bolden i feltet, som om hans lave højde var sat ude af spil. Ser du med Jon Dahl Tomasson?

Kampens værste
Så har vi balladen igen, FC København. Hjørnespark, hvor opdækningen minder om seriefodbold. Ramaj, der hverken vil det ene eller det andet, og Giorgi Gochileishvili, som fuldstændig glemmer at følge sin mand på et standardsituation. To mål indkasserede de på hjørnespark. Det var så ringe, som noget kunne være. Nu er der ikke engang Nathan Trott at skyde skylden på. Det må jo aldrig ske, at man på den måde smider en 2-0-føring på så kort tid. Der er fire point op til FC Midtjylland, og man kan med rette spørge, om FC Københavns spillere overhovedet vil have de guldmedaljer med sådan en nedsmeltning?

Kampens detalje
Først kommer Anosike Ementa ind og header sit hold foran på få minutter, og så dribler han sig forbi næsten en håndfuld FCK-spillere, som om han var den nye Serginho. Den høje angriber er altså meget mere end bare en boksspiller. Det gav store klapsalver fra hjemmeholdets tilskuere. Dem var der mange Viborg-spillere, der fik. Fortjent.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Kræver fuldstændig vanvittig løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte

‘FCK er nødt til at lytte’

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Storklub har taget kontakt

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

FC København er uden Andreas Cornelius

Medie: FC København nægter

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

AaB-angriber på vej til Serie A

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op