ODENSE (Tipsbladet): OB skulle aldrig været havnet i NordicBet Ligaen, men det gjorde de. Heldigvis for fynboerne kun en enkelt sæson.
Lørdag eftermiddag sikrede OB sig oprykning til Superligaen, da det blev 1-1 hjemme på Nature Energy Park mod Hvidovre IF. Et point var lige præcis, hvad fynboerne skulle bruge.
Så snart er OB igen en del af dansk fodbolds fornemste dusin, og det er naturligvis noget, der glæder sportsdirektør Troels Bech.
– Det vil være arrogant at sige, at vi havde regnet med det, så det havde vi ikke, men for mig har det ikke været det største mål – det har været en sideeffekt af noget, der er større, nemlig at få genskabt en sund klub, en god trup og en sund kultur, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Travlt transfervindue venter
OB har et rigtig godt 1. divisionshold, men at begå sig i Superligaen er noget helt andet, som klubben er nødt til at forholde sig til, inden det snart går løs igen mod klubber som FC Midtjylland, Brøndby og FC København.
– Vi har den udfordring, som alle hold i 1. division har – at man ikke kan vise Superliga-niveau i 1. division. Der kan man vise bedste 1. divisionsniveau, og det har vi gjort.
– Og så må vi erkende, at der er meget arbejde at gøre endnu. Vi er ikke færdige med at arbejde på spillestil, og vi er heller ikke på plads med at få sammensat en trup, som vi forventer kan matche det niveau, vi skal have, siger Troels Bech.
OB’s sportsdirektør vil gerne sætte tal på, hvor mange nye spillere, han forventer, at han skal på jagt efter i sommerens transfervindue.
– Der venter helt sikkert en travl periode for alle os, der arbejder med rekkrutering i OB. Jeg kunne godt forestille mig, at vi som udgangspunkt skal have tre nye spillere, siger Bech og tilføjer mere generelt:
– Vi skal have en netto-tilgang, og det skal vi især i forventning om, at der også er nogle spillere, der forlader os. Vi har spillere, som er meget interessante for andre, det har jeg mærket, og de er ikke blevet mindre interessante af, at vi er rykket op.
En stor del af OB’s fremtid skal tegnes af klubbens egne talenter.
– Vi skal se flere, der som Marcus McCoy i dag tager et ordentligt skridt frem mod en præstation, der kan holde i Superligaen. Det skal vi også se fra andre. Og så skal vi i øvrigt forstå, at der er sket meget i Superligaen, mens vi har været væk, og det må vi have respekt for.
OB havde lørdag otte spillere fra eget akademi på banen mod Hvidovre, og netop det er noget af det positive, klubben kan tage med sig fra 1. division.
– Potentielt kan én af de gode ting for os være de unge spillere, vi har givet chancen, faktisk viser, at det ikke er uden grund, at vores akademi har været velfungerende i mange år, lyder det fra sportsdirektøren.
Han forventer ikke, at setuppet omkring førsteholdet skal slibes inden Superligaen.
– Vi har beholdt et Superliga-setup, så med mindre Superligaen har taget tre kvantespring i forhold til setup og rammer, mens vi har været væk, så har vi det nogenlunde på niveau, slutter sportsdirektøren, inden den står på fejring lørdag aften.
OB er nemlig tilbage i Superligaen.
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER