Så mange nye spillere jagter OB inden Superligaen

OB's sportsdirektør, Troels Bech, forventer et travlt transfervindue op til Superliga-starten.



ODENSE (Tipsbladet): OB skulle aldrig været havnet i NordicBet Ligaen, men det gjorde de. Heldigvis for fynboerne kun en enkelt sæson.

Lørdag eftermiddag sikrede OB sig oprykning til Superligaen, da det blev 1-1 hjemme på Nature Energy Park mod Hvidovre IF. Et point var lige præcis, hvad fynboerne skulle bruge.

Så snart er OB igen en del af dansk fodbolds fornemste dusin, og det er naturligvis noget, der glæder sportsdirektør Troels Bech.

– Det vil være arrogant at sige, at vi havde regnet med det, så det havde vi ikke, men for mig har det ikke været det største mål – det har været en sideeffekt af noget, der er større, nemlig at få genskabt en sund klub, en god trup og en sund kultur, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Bech_Troels_4

Travlt transfervindue venter

OB har et rigtig godt 1. divisionshold, men at begå sig i Superligaen er noget helt andet, som klubben er nødt til at forholde sig til, inden det snart går løs igen mod klubber som FC Midtjylland, Brøndby og FC København.

– Vi har den udfordring, som alle hold i 1. division har – at man ikke kan vise Superliga-niveau i 1. division. Der kan man vise bedste 1. divisionsniveau, og det har vi gjort.

– Og så må vi erkende, at der er meget arbejde at gøre endnu. Vi er ikke færdige med at arbejde på spillestil, og vi er heller ikke på plads med at få sammensat en trup, som vi forventer kan matche det niveau, vi skal have, siger Troels Bech.

OB’s sportsdirektør vil gerne sætte tal på, hvor mange nye spillere, han forventer, at han skal på jagt efter i sommerens transfervindue.

– Der venter helt sikkert en travl periode for alle os, der arbejder med rekkrutering i OB. Jeg kunne godt forestille mig, at vi som udgangspunkt skal have tre nye spillere, siger Bech og tilføjer mere generelt:

– Vi skal have en netto-tilgang, og det skal vi især i forventning om, at der også er nogle spillere, der forlader os. Vi har spillere, som er meget interessante for andre, det har jeg mærket, og de er ikke blevet mindre interessante af, at vi er rykket op.

En stor del af OB’s fremtid skal tegnes af klubbens egne talenter.

– Vi skal se flere, der som Marcus McCoy i dag tager et ordentligt skridt frem mod en præstation, der kan holde i Superligaen. Det skal vi også se fra andre. Og så skal vi i øvrigt forstå, at der er sket meget i Superligaen, mens vi har været væk, og det må vi have respekt for.

OB havde lørdag otte spillere fra eget akademi på banen mod Hvidovre, og netop det er noget af det positive, klubben kan tage med sig fra 1. division.

– Potentielt kan én af de gode ting for os være de unge spillere, vi har givet chancen, faktisk viser, at det ikke er uden grund, at vores akademi har været velfungerende i mange år, lyder det fra sportsdirektøren.

Han forventer ikke, at setuppet omkring førsteholdet skal slibes inden Superligaen.

– Vi har beholdt et Superliga-setup, så med mindre Superligaen har taget tre kvantespring i forhold til setup og rammer, mens vi har været væk, så har vi det nogenlunde på niveau, slutter sportsdirektøren, inden den står på fejring lørdag aften.

OB er nemlig tilbage i Superligaen.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Raser over dansk stjerne

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Det er til dumpekarakter

Supercomputer: Værste nogensinde!

Benhård transfermelding

Klart ønske fra Ruben Amorim

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

AFCON inviterer til gratis fodbold

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Marokko mishandler Mali

Eriksen med kontant udmelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati