Så mange nye spillere jagter OB inden Superligaen

OB's sportsdirektør, Troels Bech, forventer et travlt transfervindue op til Superliga-starten.



ODENSE (Tipsbladet): OB skulle aldrig været havnet i NordicBet Ligaen, men det gjorde de. Heldigvis for fynboerne kun en enkelt sæson.

Lørdag eftermiddag sikrede OB sig oprykning til Superligaen, da det blev 1-1 hjemme på Nature Energy Park mod Hvidovre IF. Et point var lige præcis, hvad fynboerne skulle bruge.

Så snart er OB igen en del af dansk fodbolds fornemste dusin, og det er naturligvis noget, der glæder sportsdirektør Troels Bech.

– Det vil være arrogant at sige, at vi havde regnet med det, så det havde vi ikke, men for mig har det ikke været det største mål – det har været en sideeffekt af noget, der er større, nemlig at få genskabt en sund klub, en god trup og en sund kultur, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Bech_Troels_4

Travlt transfervindue venter

OB har et rigtig godt 1. divisionshold, men at begå sig i Superligaen er noget helt andet, som klubben er nødt til at forholde sig til, inden det snart går løs igen mod klubber som FC Midtjylland, Brøndby og FC København.

– Vi har den udfordring, som alle hold i 1. division har – at man ikke kan vise Superliga-niveau i 1. division. Der kan man vise bedste 1. divisionsniveau, og det har vi gjort.

– Og så må vi erkende, at der er meget arbejde at gøre endnu. Vi er ikke færdige med at arbejde på spillestil, og vi er heller ikke på plads med at få sammensat en trup, som vi forventer kan matche det niveau, vi skal have, siger Troels Bech.

OB’s sportsdirektør vil gerne sætte tal på, hvor mange nye spillere, han forventer, at han skal på jagt efter i sommerens transfervindue.

– Der venter helt sikkert en travl periode for alle os, der arbejder med rekkrutering i OB. Jeg kunne godt forestille mig, at vi som udgangspunkt skal have tre nye spillere, siger Bech og tilføjer mere generelt:

– Vi skal have en netto-tilgang, og det skal vi især i forventning om, at der også er nogle spillere, der forlader os. Vi har spillere, som er meget interessante for andre, det har jeg mærket, og de er ikke blevet mindre interessante af, at vi er rykket op.

En stor del af OB’s fremtid skal tegnes af klubbens egne talenter.

– Vi skal se flere, der som Marcus McCoy i dag tager et ordentligt skridt frem mod en præstation, der kan holde i Superligaen. Det skal vi også se fra andre. Og så skal vi i øvrigt forstå, at der er sket meget i Superligaen, mens vi har været væk, og det må vi have respekt for.

OB havde lørdag otte spillere fra eget akademi på banen mod Hvidovre, og netop det er noget af det positive, klubben kan tage med sig fra 1. division.

– Potentielt kan én af de gode ting for os være de unge spillere, vi har givet chancen, faktisk viser, at det ikke er uden grund, at vores akademi har været velfungerende i mange år, lyder det fra sportsdirektøren.

Han forventer ikke, at setuppet omkring førsteholdet skal slibes inden Superligaen.

– Vi har beholdt et Superliga-setup, så med mindre Superligaen har taget tre kvantespring i forhold til setup og rammer, mens vi har været væk, så har vi det nogenlunde på niveau, slutter sportsdirektøren, inden den står på fejring lørdag aften.

OB er nemlig tilbage i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

– Han er bare ren verdensklasse!

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Storklub har taget kontakt

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB-angriber på vej til Serie A

Henter Kamil Wilczek

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Choktransfer på vej? 

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

– Han leder efter et sted at eksplodere

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Gravesen med vild Neestrup-melding

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler