Så mange nye spillere jagter OB inden Superligaen

OB's sportsdirektør, Troels Bech, forventer et travlt transfervindue op til Superliga-starten.



ODENSE (Tipsbladet): OB skulle aldrig været havnet i NordicBet Ligaen, men det gjorde de. Heldigvis for fynboerne kun en enkelt sæson.

Lørdag eftermiddag sikrede OB sig oprykning til Superligaen, da det blev 1-1 hjemme på Nature Energy Park mod Hvidovre IF. Et point var lige præcis, hvad fynboerne skulle bruge.

Så snart er OB igen en del af dansk fodbolds fornemste dusin, og det er naturligvis noget, der glæder sportsdirektør Troels Bech.

– Det vil være arrogant at sige, at vi havde regnet med det, så det havde vi ikke, men for mig har det ikke været det største mål – det har været en sideeffekt af noget, der er større, nemlig at få genskabt en sund klub, en god trup og en sund kultur, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Bech_Troels_4

Travlt transfervindue venter

OB har et rigtig godt 1. divisionshold, men at begå sig i Superligaen er noget helt andet, som klubben er nødt til at forholde sig til, inden det snart går løs igen mod klubber som FC Midtjylland, Brøndby og FC København.

– Vi har den udfordring, som alle hold i 1. division har – at man ikke kan vise Superliga-niveau i 1. division. Der kan man vise bedste 1. divisionsniveau, og det har vi gjort.

– Og så må vi erkende, at der er meget arbejde at gøre endnu. Vi er ikke færdige med at arbejde på spillestil, og vi er heller ikke på plads med at få sammensat en trup, som vi forventer kan matche det niveau, vi skal have, siger Troels Bech.

OB’s sportsdirektør vil gerne sætte tal på, hvor mange nye spillere, han forventer, at han skal på jagt efter i sommerens transfervindue.

– Der venter helt sikkert en travl periode for alle os, der arbejder med rekkrutering i OB. Jeg kunne godt forestille mig, at vi som udgangspunkt skal have tre nye spillere, siger Bech og tilføjer mere generelt:

– Vi skal have en netto-tilgang, og det skal vi især i forventning om, at der også er nogle spillere, der forlader os. Vi har spillere, som er meget interessante for andre, det har jeg mærket, og de er ikke blevet mindre interessante af, at vi er rykket op.

En stor del af OB’s fremtid skal tegnes af klubbens egne talenter.

– Vi skal se flere, der som Marcus McCoy i dag tager et ordentligt skridt frem mod en præstation, der kan holde i Superligaen. Det skal vi også se fra andre. Og så skal vi i øvrigt forstå, at der er sket meget i Superligaen, mens vi har været væk, og det må vi have respekt for.

OB havde lørdag otte spillere fra eget akademi på banen mod Hvidovre, og netop det er noget af det positive, klubben kan tage med sig fra 1. division.

– Potentielt kan én af de gode ting for os være de unge spillere, vi har givet chancen, faktisk viser, at det ikke er uden grund, at vores akademi har været velfungerende i mange år, lyder det fra sportsdirektøren.

Han forventer ikke, at setuppet omkring førsteholdet skal slibes inden Superligaen.

– Vi har beholdt et Superliga-setup, så med mindre Superligaen har taget tre kvantespring i forhold til setup og rammer, mens vi har været væk, så har vi det nogenlunde på niveau, slutter sportsdirektøren, inden den står på fejring lørdag aften.

OB er nemlig tilbage i Superligaen.



Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

– Du har udstråling som tagpap

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Fælder dom over Højlund

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Et frygteligt scenarie

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Henter dansker – får god pakke

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon