Så mange nye spillere jagter OB inden Superligaen

OB's sportsdirektør, Troels Bech, forventer et travlt transfervindue op til Superliga-starten.



ODENSE (Tipsbladet): OB skulle aldrig været havnet i NordicBet Ligaen, men det gjorde de. Heldigvis for fynboerne kun en enkelt sæson.

Lørdag eftermiddag sikrede OB sig oprykning til Superligaen, da det blev 1-1 hjemme på Nature Energy Park mod Hvidovre IF. Et point var lige præcis, hvad fynboerne skulle bruge.

Så snart er OB igen en del af dansk fodbolds fornemste dusin, og det er naturligvis noget, der glæder sportsdirektør Troels Bech.

– Det vil være arrogant at sige, at vi havde regnet med det, så det havde vi ikke, men for mig har det ikke været det største mål – det har været en sideeffekt af noget, der er større, nemlig at få genskabt en sund klub, en god trup og en sund kultur, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Bech_Troels_4

Travlt transfervindue venter

OB har et rigtig godt 1. divisionshold, men at begå sig i Superligaen er noget helt andet, som klubben er nødt til at forholde sig til, inden det snart går løs igen mod klubber som FC Midtjylland, Brøndby og FC København.

– Vi har den udfordring, som alle hold i 1. division har – at man ikke kan vise Superliga-niveau i 1. division. Der kan man vise bedste 1. divisionsniveau, og det har vi gjort.

– Og så må vi erkende, at der er meget arbejde at gøre endnu. Vi er ikke færdige med at arbejde på spillestil, og vi er heller ikke på plads med at få sammensat en trup, som vi forventer kan matche det niveau, vi skal have, siger Troels Bech.

OB’s sportsdirektør vil gerne sætte tal på, hvor mange nye spillere, han forventer, at han skal på jagt efter i sommerens transfervindue.

– Der venter helt sikkert en travl periode for alle os, der arbejder med rekkrutering i OB. Jeg kunne godt forestille mig, at vi som udgangspunkt skal have tre nye spillere, siger Bech og tilføjer mere generelt:

– Vi skal have en netto-tilgang, og det skal vi især i forventning om, at der også er nogle spillere, der forlader os. Vi har spillere, som er meget interessante for andre, det har jeg mærket, og de er ikke blevet mindre interessante af, at vi er rykket op.

En stor del af OB’s fremtid skal tegnes af klubbens egne talenter.

– Vi skal se flere, der som Marcus McCoy i dag tager et ordentligt skridt frem mod en præstation, der kan holde i Superligaen. Det skal vi også se fra andre. Og så skal vi i øvrigt forstå, at der er sket meget i Superligaen, mens vi har været væk, og det må vi have respekt for.

OB havde lørdag otte spillere fra eget akademi på banen mod Hvidovre, og netop det er noget af det positive, klubben kan tage med sig fra 1. division.

– Potentielt kan én af de gode ting for os være de unge spillere, vi har givet chancen, faktisk viser, at det ikke er uden grund, at vores akademi har været velfungerende i mange år, lyder det fra sportsdirektøren.

Han forventer ikke, at setuppet omkring førsteholdet skal slibes inden Superligaen.

– Vi har beholdt et Superliga-setup, så med mindre Superligaen har taget tre kvantespring i forhold til setup og rammer, mens vi har været væk, så har vi det nogenlunde på niveau, slutter sportsdirektøren, inden den står på fejring lørdag aften.

OB er nemlig tilbage i Superligaen.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Åbner for ny rolle i FC København

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Nedtur for Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

To danske klubber jagter formstærk angriber

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser