Der er fart på Superliga-klubberne på sommerens transfermarked.
Med fire uger tilbage i transfervinduet er der stadig adskillige store navne, der kan blive solgt, og topklubber, der mangler at hente dyre profiler ind til startopstillingen.
Traditionelt kommer der et par stille uger i begyndelsen af august.
Men med et internationalt transfermarked, der er lige så overophedet som et klimaforandrings-ramt Sydeuropa, og hvor mange handler er blevet skubbet hen i august på grund af det kaos, Saudi-Arabiens vilde indkøbstogt har skabt, kan august også blive hektisk i Superligaen.
Tipsbladets foreløbige opgørelse over sommerens transfers viser, at ligaen er på vej mod den rekord-volumen, ligaen havde i sommeren 2021, hvor salgene rundede 600 millioner kroner, og hvor man også røg forbi samlede indkøb på over 200 millioner kroner.
I tallene her har vi gået ud fra, at Gustav Isaksen om få døgn bliver solgt til Lazio, som italienerne og FC Midtjylland er enige om, at han bliver.
Det er vigtigt at bemærke, at der er tale om et foreløbigt overslag, som vi følger op på om en måned efter lukningen af transfervinduet med mere præcise beløb.
Med et Isaksen-salg til Lazio på omkring 110 millioner kroner løber de foreløbige salg fra de 12 Superliga-klubber op omkring 520 millioner kroner, mens indkøbene cirka ligger på 220 millioner kroner.
Sigende for Superligaen
Så hvad skal vi lægge mærke til i tallene?
Chefredaktøren for Tipsbladets trykte udgave Troels Bager Thøgersen ser flere interessante detaljer i de foreløbige tal fra Superligaen.
- Vi kan se FC Midtjyllands tidlige, meget store indkøb af Sverrir Ingason og Cho Gue-sung, der var usædvanlige for FCM, fordi de kom allerede før sæsonstart.
- Og så kan vi se, at FC Nordsjælland uden at ryste på hånden bruger mange millioner på Marcus Ingvarstsen, uden man har solgt Ernest Nuamah. De ligner en seriøs bejler til topplaceringerne igen i denne sæson og sådan set også i de kommende år, fordi deres ejere Mansour Group har så mange penge, at FCN nu ikke er tvunget til at sælge nogen som helst, hvis de ikke selv vil.
- Endelig er det også skægt at bemærke, at der bliver betalt transfers for spillere i alle klubber, selv i lille Hvidovre, som har lagt et symbolsk beløb for en enkelt spiller til startopstillingen, de rigtigt gerne ville have på plads tidligt. Superligaen er blevet et populært sted at købe ind for udenlandske klubber, og derfor har selv de små Superliga-klubber også mod på at betale beskedne beløb for nye spillere. Sådan var det slet ikke for bare få år siden.
Tænk udlandet bliver ved
Og så siger handlerne også noget om, hvordan international fodbold og transfermarkedet har det anno 2023, mener chefredaktøren.
- Hvis vi ser os omkring i verden, er økonomien vildt presset i mange lande. Inflation, truende masse-arbejdsløshed, masser af usikkerhed på grund af Ruslands krig mod Ukraine og andre konflikter på vores planet, der ligger og ulmer. Det plejer også at påvirke fodbold, men det gør det så bare ikke rigtigt, i hvert fald ikke transfermarkedet.
- For mig er det vildt at se, hvor tændte de udenlandske klubber er på at købe spillere i Danmark, og også meget dyrt, så indtil videre holder Superliga-klubbernes forretningsmodel med at sælge dyrt og købe lidt mindre dyrt, og samtidig give et overskud på regnskabet de fleste sæsoner.
Følg Tipsbladet.dk og ikke mindst vores live-dækning af markedet her i den kommende måned.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
Her er Danmarks Nations League-pulje!
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Interessen er eksploderet på grund af FC København
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
