Der er fart på Superliga-klubberne på sommerens transfermarked.
Med fire uger tilbage i transfervinduet er der stadig adskillige store navne, der kan blive solgt, og topklubber, der mangler at hente dyre profiler ind til startopstillingen.
Traditionelt kommer der et par stille uger i begyndelsen af august.
Men med et internationalt transfermarked, der er lige så overophedet som et klimaforandrings-ramt Sydeuropa, og hvor mange handler er blevet skubbet hen i august på grund af det kaos, Saudi-Arabiens vilde indkøbstogt har skabt, kan august også blive hektisk i Superligaen.
Tipsbladets foreløbige opgørelse over sommerens transfers viser, at ligaen er på vej mod den rekord-volumen, ligaen havde i sommeren 2021, hvor salgene rundede 600 millioner kroner, og hvor man også røg forbi samlede indkøb på over 200 millioner kroner.
I tallene her har vi gået ud fra, at Gustav Isaksen om få døgn bliver solgt til Lazio, som italienerne og FC Midtjylland er enige om, at han bliver.
Det er vigtigt at bemærke, at der er tale om et foreløbigt overslag, som vi følger op på om en måned efter lukningen af transfervinduet med mere præcise beløb.
Med et Isaksen-salg til Lazio på omkring 110 millioner kroner løber de foreløbige salg fra de 12 Superliga-klubber op omkring 520 millioner kroner, mens indkøbene cirka ligger på 220 millioner kroner.
Sigende for Superligaen
Så hvad skal vi lægge mærke til i tallene?
Chefredaktøren for Tipsbladets trykte udgave Troels Bager Thøgersen ser flere interessante detaljer i de foreløbige tal fra Superligaen.
- Vi kan se FC Midtjyllands tidlige, meget store indkøb af Sverrir Ingason og Cho Gue-sung, der var usædvanlige for FCM, fordi de kom allerede før sæsonstart.
- Og så kan vi se, at FC Nordsjælland uden at ryste på hånden bruger mange millioner på Marcus Ingvarstsen, uden man har solgt Ernest Nuamah. De ligner en seriøs bejler til topplaceringerne igen i denne sæson og sådan set også i de kommende år, fordi deres ejere Mansour Group har så mange penge, at FCN nu ikke er tvunget til at sælge nogen som helst, hvis de ikke selv vil.
- Endelig er det også skægt at bemærke, at der bliver betalt transfers for spillere i alle klubber, selv i lille Hvidovre, som har lagt et symbolsk beløb for en enkelt spiller til startopstillingen, de rigtigt gerne ville have på plads tidligt. Superligaen er blevet et populært sted at købe ind for udenlandske klubber, og derfor har selv de små Superliga-klubber også mod på at betale beskedne beløb for nye spillere. Sådan var det slet ikke for bare få år siden.
Tænk udlandet bliver ved
Og så siger handlerne også noget om, hvordan international fodbold og transfermarkedet har det anno 2023, mener chefredaktøren.
- Hvis vi ser os omkring i verden, er økonomien vildt presset i mange lande. Inflation, truende masse-arbejdsløshed, masser af usikkerhed på grund af Ruslands krig mod Ukraine og andre konflikter på vores planet, der ligger og ulmer. Det plejer også at påvirke fodbold, men det gør det så bare ikke rigtigt, i hvert fald ikke transfermarkedet.
- For mig er det vildt at se, hvor tændte de udenlandske klubber er på at købe spillere i Danmark, og også meget dyrt, så indtil videre holder Superliga-klubbernes forretningsmodel med at sælge dyrt og købe lidt mindre dyrt, og samtidig give et overskud på regnskabet de fleste sæsoner.
Følg Tipsbladet.dk og ikke mindst vores live-dækning af markedet her i den kommende måned.
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
MEDIE
I dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
En kæmpe sejr
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
