Der er fart på Superliga-klubberne på sommerens transfermarked.
Med fire uger tilbage i transfervinduet er der stadig adskillige store navne, der kan blive solgt, og topklubber, der mangler at hente dyre profiler ind til startopstillingen.
Traditionelt kommer der et par stille uger i begyndelsen af august.
Men med et internationalt transfermarked, der er lige så overophedet som et klimaforandrings-ramt Sydeuropa, og hvor mange handler er blevet skubbet hen i august på grund af det kaos, Saudi-Arabiens vilde indkøbstogt har skabt, kan august også blive hektisk i Superligaen.
Tipsbladets foreløbige opgørelse over sommerens transfers viser, at ligaen er på vej mod den rekord-volumen, ligaen havde i sommeren 2021, hvor salgene rundede 600 millioner kroner, og hvor man også røg forbi samlede indkøb på over 200 millioner kroner.
I tallene her har vi gået ud fra, at Gustav Isaksen om få døgn bliver solgt til Lazio, som italienerne og FC Midtjylland er enige om, at han bliver.
Det er vigtigt at bemærke, at der er tale om et foreløbigt overslag, som vi følger op på om en måned efter lukningen af transfervinduet med mere præcise beløb.
Med et Isaksen-salg til Lazio på omkring 110 millioner kroner løber de foreløbige salg fra de 12 Superliga-klubber op omkring 520 millioner kroner, mens indkøbene cirka ligger på 220 millioner kroner.
Sigende for Superligaen
Så hvad skal vi lægge mærke til i tallene?
Chefredaktøren for Tipsbladets trykte udgave Troels Bager Thøgersen ser flere interessante detaljer i de foreløbige tal fra Superligaen.
- Vi kan se FC Midtjyllands tidlige, meget store indkøb af Sverrir Ingason og Cho Gue-sung, der var usædvanlige for FCM, fordi de kom allerede før sæsonstart.
- Og så kan vi se, at FC Nordsjælland uden at ryste på hånden bruger mange millioner på Marcus Ingvarstsen, uden man har solgt Ernest Nuamah. De ligner en seriøs bejler til topplaceringerne igen i denne sæson og sådan set også i de kommende år, fordi deres ejere Mansour Group har så mange penge, at FCN nu ikke er tvunget til at sælge nogen som helst, hvis de ikke selv vil.
- Endelig er det også skægt at bemærke, at der bliver betalt transfers for spillere i alle klubber, selv i lille Hvidovre, som har lagt et symbolsk beløb for en enkelt spiller til startopstillingen, de rigtigt gerne ville have på plads tidligt. Superligaen er blevet et populært sted at købe ind for udenlandske klubber, og derfor har selv de små Superliga-klubber også mod på at betale beskedne beløb for nye spillere. Sådan var det slet ikke for bare få år siden.
Tænk udlandet bliver ved
Og så siger handlerne også noget om, hvordan international fodbold og transfermarkedet har det anno 2023, mener chefredaktøren.
- Hvis vi ser os omkring i verden, er økonomien vildt presset i mange lande. Inflation, truende masse-arbejdsløshed, masser af usikkerhed på grund af Ruslands krig mod Ukraine og andre konflikter på vores planet, der ligger og ulmer. Det plejer også at påvirke fodbold, men det gør det så bare ikke rigtigt, i hvert fald ikke transfermarkedet.
- For mig er det vildt at se, hvor tændte de udenlandske klubber er på at købe spillere i Danmark, og også meget dyrt, så indtil videre holder Superliga-klubbernes forretningsmodel med at sælge dyrt og købe lidt mindre dyrt, og samtidig give et overskud på regnskabet de fleste sæsoner.
Følg Tipsbladet.dk og ikke mindst vores live-dækning af markedet her i den kommende måned.
LIVE
LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
– Han vinder Ballon d’Or!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Nu klager FC Barcelona igen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
