Danske stjerner røget på bænken efter kæmpesalg

Noget af det vigtigste for Superliga-klubbers økonomi er at sælge spillere. Men hvad skete der efterfølgende med dem, der forlod Superligaen i 2023?



Da de skulle afsted fra Superligaen, fyldte de alt.

Vi skrev om dem, udenlandske klubber bød på dem, deres danske hold forsøgte at gøre alt for at presse prisen i vejret, og da de langt om længe kom afsted, fyldte de alt på dagen og de efterfølgende døgn.

Men hvad er der siden sket med dem, der kom afsted på spektakulære transfers til udlandet? Tipsbladet har tjekket den videre færd for de spillere, der tog afsted i 2023 i markante transfers væk fra Superligaen, og giver dem karakterer fra 1 til 6.

Her ser vi nærmere på kantspillere, offensive midtbanespillere og angribere.

Dette er del af en artikel fra Tipsbladets trykte udgave 5. januar – de nævnte spillerdata er ikke opdateret med nytårskampe og kampe fra første weekend i januar.

226539

Andreas Schjelderup
Kantspiller
FC Nordsjælland til Benfica (og tilbage til FCN)
Sådan gik 2023
: 2
Potentiale for et bedre 2024: 5

Det hele så rigtigt ud, men nordmanden slog aldrig til i Lissabon og fik i egen optik nok heller ikke en ærlig chance.

Husker man Schjelderups 2022, kan der ikke være den mindste tvivl om, at den stadig meget unge nordmand har alle tekniske redskaber til at blive en kommende Champions League-spiller.

Men han skal også finde melodien igen tilbage på leje i Farum, hvor ham glimtede enkelte gange men slet ikke var dominerende overhovedet, som han var for et år siden, hvor trænerne gjorde ham til Efterårets Profil i Tipsbladet.

Det vil være sundt for karrieren, hvis det sker nu: Får Benfica og dele af baglandet deres vilje, kommer ‘Schjelde’ til efteråret til en større klub ude i Europa, hvor risikoen for en permanent plads på bænken kan være stor.

226539

Gustav Isaksen
Kantspiller
FC Midtjylland til Lazio
Sådan gik 2023
: 2
Potentiale for et bedre 2024: 4

Rom, Lazio, Maurizio Sarri, endnu mere pasta end sædvanligt og krav til den defensive indsats, der får Thomas Thomasberg og assistenten Niels Lodberg til at ligne dine hyggelige mostre 2. juledag.

Det er ikke for ingenting, at Sarri og Mourinho har de to store fodbold-jobs i Den Evige Stad, og Isaksen har så sandelig også været på arbejde siden ankomsten til Serie A.

463 minutters spilletid fordelt på 16 kampe lyder måske af meget, og Lazio vansmægter i midten af rækken efter en flot andenplads sidste sæson.

Men hvis Isaksen ellers holder sig på Sarris gode side, er der håb om fremgang i 2024.

226539

Pione Sisto
Offensiv midtbane
FC Midtjylland til Alanyaspor
Sådan gik 2023:
3
Potentiale for et bedre 2024: 3

414 minutter i ni kampe.

Det lyder ikke af meget, men på den anden side var det også forventeligt, efter Sisto ikke havde spillet en betydende kamp for FC Midtjylland siden november 2022.

Alanyaspor har fået gode resultater på det seneste med sejre i Istanbul over Besiktas og Başakşehir, men der er ikke samme dominans i kampene som i FC Midtjylland.

Nul mål og assists skal der laves om på i 2024, ellers er tålmodigheden med erfarne, udenlandske spillere som bekendt ikke den største i Süper Lig.

226539

Hákon Haraldsson
Offensiv midtbane/kantspiller
FC København til Lille
Sådan gik 2023:
3
Potentiale for et bedre 2024: 4

Hákon Haraldsson spiller nu knattspyrna for Lille efter en god sæson i Superligaen og Europa for FC København.

Det var måske overraskende, at der kom så mange penge i kassen for islændingen, og der skal noget tilvænning til i den franske topklub, hvor konkurrenten er Ivan Cavaleiro, 30-årig portugiser i stald hos Jorge Mendes' Gestifute, og med adskillige sæsoner i Fulham og Wolverhampton.

Selv om Lille har oplevet en del ustabilitet gennem årene, har man også for vane at sælge spillere videre til nogle af Europas helt store klubber, så der er noget at opnå for Haraldsson efter Lille, hvis han får succes i den nordfranske fodboldby.

226539

Yankuba Minteh
Kantspiller
OB til Newcastle
Sådan gik 2023:
4
Potentiale for et bedre 2024: 5

Kunne Minteh overhovedet få et minut i Newcastle? Eller i Feyenoord, han blev udlejet til i samme minut som salget fra OB?

Det var et vildt skridt, Yankuba Minteh tog, ikke mindst med tanke på, hvor uerfaren gambieren var på seniorplan før og under opholdet i Odense.

Nogle gange faldt Minteh ud af kampene i Superligaen, andre gange var han ustyrlig, og i Holland har Minteh haft uventet god succes på et mesterhold, der også spillede i Champions League i efteråret.

Minteh er en afslutter, og selvom Æresdivisionen ikke er voldsomt meget bedre end Superligaen, er det opløftende, at en unge kantspiller straks klarer sig så fint.

226539


Ernest Nuamah
Kantspiller
FC Nordsjælland til Lyon
Sådan gik 2023:
2
Potentiale for et bedre 2024: 5

Lyon har klaret sig aldeles rædselsfuldt, men det kan dårligt bebrejdes den purunge ghaneser, der kom i slutningen af transfervinduet og nu er på sin tredje cheftræner i en helt igennem kaotisk sæson.

Balladen kan spores tilbage til John Textors indtog som ejer, der er ledsaget af fejder med den tidligere ejer Jean-Michel Aulas, fransk fodbolds finanstilsyn og omtrent alle andre i fransk fodbold, præcis som Textor også er i strid med alle i Brasilien efter et køb af Botafogo.

Nuamah har langt sværere ved at komme til muligheder på det kriseramte Lyon-hold, end han havde i 18 fremragende måneder i FC Nordsjælland, men det skulle være mærkeligt, hvis ikke landsholdsspilleren finder sit mojo igen i bedre tider i Lyon eller i en anden klub.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Sænker prisen mod Midtjylland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Tullberg tror på overraskelsen

Neestrups svar: Hvem så?

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt