Sådan skal FC København lokke Barcelona-spiller

Barcelona-spilleren Alex Collado rygtes til FC København, og han vil passe fint ind i løvernes system, vurderer Barca-ekspert.



Tirsdag kunne den spanske avis El Mundo Deportivo fortælle, at FC København er én af bejlerne til den 22-årige Barcelona-spiller Alex Collado, der har optrådt to gange for catalanernes førstehold i La Liga. 

Offensivspilleren er ved en fejl ikke blevet registreret til hverken førsteholdet eller B-holdet i FC Barcelona i dette efterår, så han mangler kamptræning, og løsningen kan meget vel blive en lejeaftale i januars transfervindue.

I den forbindelse er FC København angiveligt inde i billedet, og det er en spændende spiller, løverne har i sigtekornet. 

Det fortæller Navid Molaaghaei, der er Barcelona-fan og administrator af Youngcules på Twitter, som dækker ungdomsholdene i storklubben.

– Han er umiddelbart det, man kan forvente af en offensiv ungdomsspiller i Barcelona. Han er helt vildt dygtig på bolden, og han er en rigtig god dribler. I de lavere spanske rækker har han haft meget nemt ved at sætte to-tre-fire spillere af på en gang, siger Molaaghaei til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Han har også evnen til at producere både mål og assists, og så har han vist, at han er en alsidig spiller. I sin første sæson for Barcelona B spillede han højre, central midtbane i Barcelonas 4-3-3, i sin anden sæson spillede han venstre kant, og i den tredje sæson spillede han højre kant.

– Man kan godt argumentere for, at hans bedste og mest naturlige position er som offensiv midt lige bag angriberen. Det, man i Spanien kalder en media punta. I alle tre sæsoner har han været nummer to på holdet i forhold til mål og assists.

– Han har spillet regelmæssigt godt, og derfor var det også ventet, at han ville få chancen på førsteholdet, men den har Ronald Koeman ikke givet ham.

Den hollandske træner skulle i sommer bestemme sig for, om han ville satse på Alex Collado eller 18-årige Yusuf Demir, og valget faldt på sidstnævnte, der har spillet fem kampe indtil videre i denne sæson. 

Derfor leder Alex Collado efter en ny klub, og foruden FC København er han blevet sat i forbindelse med Club Brugge, Sheffield United og Parma. 

Svære klubber at konkurrere med, men FCK kan have en trumf i ærmet, vurderer Navid Molaaghaei.

– FC København er oppe imod hård konkurrence, men måske kan de lokke ham til med udsigten til fast spilletid, for det er jeg sikker på, at han prioriterer meget højt. Han er 22 år, så han skal virkelig i gang med sin førsteholdskarriere nu, siger Molaaghaei.

Han er sikker på, at Alex Collado kan passe ind i FC Københavns 4-2-3-1-formation og en fysisk liga som Superligaen.

– Man skal ikke undervurdere de lavere spanske rækker. De er faktisk meget fysiske, og Collado har været udsat for mange, mange hårde situationer de seneste tre sæsoner. Han er en spiller, der godt kan lide at udfordre konstant, og det kan give nogle knubs.

– I en 4-2-3-1-formation ville han kunne spille på begge kanter og som offensiv midt. Han vil være naturlig på alle tre positioner, siger Navid Molaaghaei.

Alex Collado har kontrakt med Barcelona frem til sommeren 2023. 





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Det må ikke ske’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Her skal Sepp Piontek begraves

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Ekspert med dyster FCK-dom

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Endelig er der godt nyt

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Chok: Dortmund ude af Champions League

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’