Tirsdag kunne den spanske avis El Mundo Deportivo fortælle, at FC København er én af bejlerne til den 22-årige Barcelona-spiller Alex Collado, der har optrådt to gange for catalanernes førstehold i La Liga.
Offensivspilleren er ved en fejl ikke blevet registreret til hverken førsteholdet eller B-holdet i FC Barcelona i dette efterår, så han mangler kamptræning, og løsningen kan meget vel blive en lejeaftale i januars transfervindue.
I den forbindelse er FC København angiveligt inde i billedet, og det er en spændende spiller, løverne har i sigtekornet.
Det fortæller Navid Molaaghaei, der er Barcelona-fan og administrator af Youngcules på Twitter, som dækker ungdomsholdene i storklubben.
– Han er umiddelbart det, man kan forvente af en offensiv ungdomsspiller i Barcelona. Han er helt vildt dygtig på bolden, og han er en rigtig god dribler. I de lavere spanske rækker har han haft meget nemt ved at sætte to-tre-fire spillere af på en gang, siger Molaaghaei til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Han har også evnen til at producere både mål og assists, og så har han vist, at han er en alsidig spiller. I sin første sæson for Barcelona B spillede han højre, central midtbane i Barcelonas 4-3-3, i sin anden sæson spillede han venstre kant, og i den tredje sæson spillede han højre kant.
– Man kan godt argumentere for, at hans bedste og mest naturlige position er som offensiv midt lige bag angriberen. Det, man i Spanien kalder en media punta. I alle tre sæsoner har han været nummer to på holdet i forhold til mål og assists.
– Han har spillet regelmæssigt godt, og derfor var det også ventet, at han ville få chancen på førsteholdet, men den har Ronald Koeman ikke givet ham.
Den hollandske træner skulle i sommer bestemme sig for, om han ville satse på Alex Collado eller 18-årige Yusuf Demir, og valget faldt på sidstnævnte, der har spillet fem kampe indtil videre i denne sæson.
Derfor leder Alex Collado efter en ny klub, og foruden FC København er han blevet sat i forbindelse med Club Brugge, Sheffield United og Parma.
Svære klubber at konkurrere med, men FCK kan have en trumf i ærmet, vurderer Navid Molaaghaei.
– FC København er oppe imod hård konkurrence, men måske kan de lokke ham til med udsigten til fast spilletid, for det er jeg sikker på, at han prioriterer meget højt. Han er 22 år, så han skal virkelig i gang med sin førsteholdskarriere nu, siger Molaaghaei.
Han er sikker på, at Alex Collado kan passe ind i FC Københavns 4-2-3-1-formation og en fysisk liga som Superligaen.
– Man skal ikke undervurdere de lavere spanske rækker. De er faktisk meget fysiske, og Collado har været udsat for mange, mange hårde situationer de seneste tre sæsoner. Han er en spiller, der godt kan lide at udfordre konstant, og det kan give nogle knubs.
– I en 4-2-3-1-formation ville han kunne spille på begge kanter og som offensiv midt. Han vil være naturlig på alle tre positioner, siger Navid Molaaghaei.
Alex Collado har kontrakt med Barcelona frem til sommeren 2023.
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Her kan du se Danmark mod Belarus
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Medie med Kamil Grabara-afsløring
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Clement Bischoff på tavlen
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Landstræner uenig med Ronaldo
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
