Sådan skal FC København lokke Barcelona-spiller

Barcelona-spilleren Alex Collado rygtes til FC København, og han vil passe fint ind i løvernes system, vurderer Barca-ekspert.



Tirsdag kunne den spanske avis El Mundo Deportivo fortælle, at FC København er én af bejlerne til den 22-årige Barcelona-spiller Alex Collado, der har optrådt to gange for catalanernes førstehold i La Liga. 

Offensivspilleren er ved en fejl ikke blevet registreret til hverken førsteholdet eller B-holdet i FC Barcelona i dette efterår, så han mangler kamptræning, og løsningen kan meget vel blive en lejeaftale i januars transfervindue.

I den forbindelse er FC København angiveligt inde i billedet, og det er en spændende spiller, løverne har i sigtekornet. 

Det fortæller Navid Molaaghaei, der er Barcelona-fan og administrator af Youngcules på Twitter, som dækker ungdomsholdene i storklubben.

– Han er umiddelbart det, man kan forvente af en offensiv ungdomsspiller i Barcelona. Han er helt vildt dygtig på bolden, og han er en rigtig god dribler. I de lavere spanske rækker har han haft meget nemt ved at sætte to-tre-fire spillere af på en gang, siger Molaaghaei til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Han har også evnen til at producere både mål og assists, og så har han vist, at han er en alsidig spiller. I sin første sæson for Barcelona B spillede han højre, central midtbane i Barcelonas 4-3-3, i sin anden sæson spillede han venstre kant, og i den tredje sæson spillede han højre kant.

– Man kan godt argumentere for, at hans bedste og mest naturlige position er som offensiv midt lige bag angriberen. Det, man i Spanien kalder en media punta. I alle tre sæsoner har han været nummer to på holdet i forhold til mål og assists.

– Han har spillet regelmæssigt godt, og derfor var det også ventet, at han ville få chancen på førsteholdet, men den har Ronald Koeman ikke givet ham.

Den hollandske træner skulle i sommer bestemme sig for, om han ville satse på Alex Collado eller 18-årige Yusuf Demir, og valget faldt på sidstnævnte, der har spillet fem kampe indtil videre i denne sæson. 

Derfor leder Alex Collado efter en ny klub, og foruden FC København er han blevet sat i forbindelse med Club Brugge, Sheffield United og Parma. 

Svære klubber at konkurrere med, men FCK kan have en trumf i ærmet, vurderer Navid Molaaghaei.

– FC København er oppe imod hård konkurrence, men måske kan de lokke ham til med udsigten til fast spilletid, for det er jeg sikker på, at han prioriterer meget højt. Han er 22 år, så han skal virkelig i gang med sin førsteholdskarriere nu, siger Molaaghaei.

Han er sikker på, at Alex Collado kan passe ind i FC Københavns 4-2-3-1-formation og en fysisk liga som Superligaen.

– Man skal ikke undervurdere de lavere spanske rækker. De er faktisk meget fysiske, og Collado har været udsat for mange, mange hårde situationer de seneste tre sæsoner. Han er en spiller, der godt kan lide at udfordre konstant, og det kan give nogle knubs.

– I en 4-2-3-1-formation ville han kunne spille på begge kanter og som offensiv midt. Han vil være naturlig på alle tre positioner, siger Navid Molaaghaei.

Alex Collado har kontrakt med Barcelona frem til sommeren 2023. 








EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Ny kæmpeklub er interesseret

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Her kan du se Danmark mod Belarus



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

I chok over Jacob Friis-udtalelser

GOG buldrer forbi bundhold

Riemer giver Højlund-opdatering

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Medie med Kamil Grabara-afsløring



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Aflyser pressemøde i Parken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Superliga-profil får trænerlicens

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Clement Bischoff på tavlen

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Chok i OB – siger op efter seks dage

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Landstræner uenig med Ronaldo

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’