Sætter ny transferrekord med salg til AGF

FC Fredericia sætter ny transferrekord med salget af Tobias Bach til AGF.



2024 har indtil videre været et godt år for FC Fredericia.

Tidligere på ugen solgte NordicBet Liga-klubben Frederik Christensen til svenske Brommapojkarna, og fredag aften har klubben også solgt offensivspilleren Tobias Bach til AGF.

Det er et salg, der skriver sig ind i historiebøgerne i Fredercia – handlen med AGF er nemlig klubbens største til dato.

– Vi har mærket en stor interesse for Tobias med flere henvendelse fra øverste hylde fra både ind- og udland. Det er endt med at vi har accepteret et tilbud fra AGF, som til dags dato er det største salg FC Fredericia nogensinde har præsteret, siger direktør Stig Pedersen til klubbens hjemmeside.

Lokalavisen Fredericia Dagblad skriver, at den hidtidige transferrekord i NordicBet Liga-klubben var på godt en million kroner, som både Thomas Mikkelsen og Kristian Kirkegaard indbragte, da de blev solgt. Prisen på Tobias Bach er nok nærmere to millioner.

Da Tipsbladet fanger Stig Pedersen fredag aften, ønsker han ikke at tale om prisen, men direktøren lægger ikke skjul på, at det er en transfer, der har fået smilene frem i Fredericia. 

– Nogle gange dukker der en spiller op med et ekstraordinært talent, og det, synes jeg, at Tobias har. Nu skal det blive spændende at se, hvor langt han kan drive det. Han kommer til et godt miljø i AGF, hvor han kan udvikle sig, siger Stig Pedersen og fortsætter:

– Vi er utrolig glade for at sende ham til AGF. Det er en stor klub herhjemme, og vi er også glade på Tobias' vegne. Han bor jo i Aarhus, så på den måde vender han hjem med sit skifte til AGF. 

Tobias Bach kom til FC Fredericia fra VSK Aarhus for et år siden og forlader klubben med 24 kampe og syv mål i bagagen. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen