Vejle Boldklub i desperat jagt efter en sejr

Et nederlag til FC Nordsjælland vil skrive Vejle Boldklub ind i historiebøgerne.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbfcn #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
For hver uge der går, bliver det mere og mere vanskeligt at forestille sig, at Vejle overlever i denne Superliga-sæson. To point har holdet skrabet sammen efter 12 runder, og det er tæt på at være historisk dårligt. 

Faktisk vil Vejle med et nederlag til FC Nordsjælland skrive Superliga-historie. I negativ forstand, for det er aldrig nogensinde sket, at et hold blot står noteret for sølle to point efter de første 13 spillerunder.

Én af de store årsager til at Vejle kan blive historiske er deres mere end tvivlsomme defensiv, som indtil videre har indkasseret 2,66 mål pr kamp. 32 styks i 12 kampe for at være mere præcis. Med sådan et hullet forsvar ryger man også ud af Danmarks fineste selskab med et brag. 

Vejle lukkede også tre mål ind senest mod Brøndby, hvor man ellers var tæt på at hente point. Derfor vil Peter Sørensen håbe, at holdet kan tage nogle af de gode takter, som bestemt var til stede på Brøndby Stadion, med sig til hjemmekampen mod FC Nordsjælland. 

Han kan glæde sig over, at den offensive stjerne Allan Sousa endelig kom på måltavlen i det opgør. Det har ellers ikke været brasilianerens sæson. Derudover fik nyerhvervelsen Hallur Hansson debut, og færingen viste flere gode takter.

Til gengæld fik Jerome Opoku et torskedumt rødt kort, hvilket vil irritere Peter Sørensen. Vejle havde nemlig skiftet formation til tre centrale forsvarsspillere, og særligt fremadrettet bidrog Opoku med flere gode ting fra sin position som venstre midtstopper. 

Vejle har Saeid Ezatolahi tilbage fra karantæne, og så er det spændende at se, om Dominic Vinicius bliver bragt i spil. Den tidligere bomber gjorde mandag comeback for klubben i reserveholdskampen mod OB, og Peter Sørensen afviser ikke, at angriberen kan bringes i spil mod FC Nordsjælland, hvis Vejle skal spille lidt mere direkte.

FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland fik stoppet blødningen i sidste weekends remis mod FC Midtjylland. Forinden den kamp havde Farum-klubben tabt de seneste fem Superliga-kampe, så set ud fra dette er 2-2 mod ligaens tophold absolut godkendt.

Alligevel må Flemming Pedersen ærgre sig over, at det ikke blev til tre point. FCN var nemlig foran 2-0 ved pausen efter en dominerende omgang fodbold, men initiativet forsvandt i anden halvleg ligesom de tre point. 

En af årsagerne er, at defensiven bare ikke kan holde stand i øjeblikket. FC Nordsjælland har den næstværste defensiv i ligaen målt på antallet af indkasserede mål, og det er nu otte kampe siden, at holdet forlod en kamp uden at indkassere. Det skal de have rettet op på, men det er umiddelbart svært at se hvordan. FCN har lukket 14 mål ind i de seneste fire Superliga-kampe.

Derfor håber Flemming Pedersen også, at forsvarsstyrmanden Kian Hansen snart bliver klar igen, men cheftræneren har været ude og bekræfte, at Kian Hansen døjer med en fiberskade, og at der går nogle uger endnu, før han bliver klar. Det samme er tilfældet med Ibrahim Sadiq.

Mohamed Diomande udgik i første halvleg mod FC Midtjylland med en hovedskade, og han er ikke med til opgøret mod Vejle.

Til gengæld er der ved at udvikle sig en kamp om, hvem der skal vogte buret hos FCN. Emmanuel Ogura stod senest mod FC Midtjylland, og han leverede en fin præstation. Det kunne da også godt ligne, at han får genvalg mod Vejle. 

FCN kan også glæde sig over at have stortalentet Andreas Schjelderup tilbage. Nordmanden spillede ikke mod FCM på grund af en forkølelse.

Karantæne:
Vejle Boldklub: Jerome Opoku
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-4-1-1): Grytebust – Mølgaard, Kolinger, James, Davidsen – Sousa, Drammeh, Schoop, Engel – Mucolli – Ponce

FC Nordsjælland (3-5-2): Ogura – Thychosen, Woledzi, Nagalo – Villadsen, Christensen, Kofod Andersen, Francis, Adingra – Coulibaly, Schjelderup

Profilen:
Simon Adingra var her og der og alle vegne i FC Nordsjællands sublime første halvleg mod FC Midtjylland sidste weekend. Han både scorede og lagde op til et mål, og takket være hans store fart udnyttede han i stor grad det bagrum, som FC Midtjylland gav væk. Der bør være plads for ham at boltre sig på mod Vejle. Han har allerede scoret fire gange i denne sæson.

Vidste du, at..:
Det er Superligaens med afstand to dårligste defensiver som mødes fredag aften. Sammenlagt har de indkasseret 54 mål efter de første 12 runder. Vejle har det traditionelt svært mod FC Nordsjælland, som de ikke har besejret i en betydende kamp siden 2007.

Dom:
Alt tyder på, at det bliver en målrig affære mellem to hold, som har tyvstartet januar-udsalget. Der bliver delt godt med gaver ud i de to holds forsvar, og i sidste sæson blev der da også scoret ti gange i de tre indbyrdes kampe mellem de to hold. 

Derfor bliver det en målrig affære, men Vejle kommer ikke til at sætte ny Superliga-rekord. De napper nemlig et enkelt point. Kampen ender 2-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





– Det har man nok aldrig set før

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Jonas Wind er i København

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

På rov i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’