Brøndby (Tipsbladet): Clement Bishoff er i gang med at få sig lidt af en kometkarriere i Brøndby, hvor den blot 18-årige kantspiller i denne sæson har spillet sig ind på Brøndbys startopstilling som venstre wingback.
Men det kunne have været endt anderledes for den unge Brøndby-spiller, som Tipsbladet tidligere på ugen kunne beskrive, var på vej til HB Køge, inden han endte med at sige ja til Brøndby.
I den forbindelse talte Tipsbladet med Andreas Lange, der trænede det unge stortalent, mens han stadig spillede for AC Amager.
– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, sagde Andreas Lange til Tipsbladet.
Brøndby-spilleren selv synes også, at det er vildt, at det er gået så stærkt, efter at han sagde nej til HB Køge.
– Det er vildt, at det var så tæt på, som det egentlig var. Det er ikke noget, jeg tænker så meget over i dag; det var en mulighed, jeg havde, og jeg er selvfølgelig heldig, at efter jeg afslog den, kom Brøndby på banen, hvilket jeg er super taknemmelig for i dag," siger Clement Bishoff til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
– Jeg har altid troet på, at det skulle lykkes, men det er ikke nogen hemmelighed, at hvis jeg havde tænkt, at jeg om to år ville stå i den situation, som jeg gør nu, så ville jeg være glad, men ikke nødvendigvis tro på det. Men det med at tro på sig selv har også været med til at føre mig til der, hvor jeg er i dag.
Artiklen fortsætter under billedet…

En drengedrøm at spille for Brøndby
Clement Bishoff fortryder ikke et sekund, at han ikke endte i HB Køge, men i Brøndby i stedet. Klubben står nemlig kantspilleren meget nær, da han har familie, som tidligere har repræsenteret klubben, herunder sin onkel Mikkel Bischoff, der spillede i klubben tilbage i nullerne.
– Jeg drømte om at spille for Brøndby (da jeg var hos AC Amager, red.), og det gør jeg nu, hvilket er perfekt.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg er vokset op med at se min onkel spille herinde, og nu spiller min kusine her også. Så der er bare meget Brøndby i familien; det er den klub, vi holder med.
Drømmer om en tur til udlandet
Selvom den unge Brøndby-spiller har fået sit gennembrud gennem det seneste år i Superligaen, tør han godt drømme stort om en dag at komme til udlandet, hvor han har et særligt godt øje til to klubber, der, udover Brøndby, står hans hjerte nært.
– Den ypperste drøm er at spille for mine yndlingsklubber, Real Madrid eller Chelsea, men det er også en drøm, der ligger rigtig langt væk. Og noget, der måske mere har været ønsketænkning end realistisk.
– Men når man gør det godt i Superligaen og for en storklub som Brøndby, så er der nogen der holder øje. Det er ingen hemmelighed, at jeg på et tidspunkt gerne vil prøve mig af i udlandet, fordi hver gang jeg har taget et skridt op, så er det lykkedes, derfor vil jeg gerne se, hvor langt jeg kan tage det.
Clement Bishoff har fået sit gennembrud i Brøndby ved at sætte sig på pladsen som venstre wingback, men han lægger ikke skjul på, at det ikke er favoritpositionen. Han drømmer om at komme længere frem på banen, hvilket også afspejler sig i den unge Brøndby-spillers forbilleder.
– Jeg så meget op til Eden Hazard, da han spillede i Chelsea, og jeg ser meget op til Callum Hudson-Odoi, som også kom fra Chelseas ungdomsakademi. Der er også mange spillere på vores hold, som jeg ser op til.
Søndag får Clement Bishoff muligheden for at spille sit andet derby i karrieren, når Brønby på hjemmebane tager mod FC København klokken 12.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT