Sagde nej til HB Køge: Jeg drømte om Brøndby

Clement Bishoff fortryder bestemt ikke sit seneste skifte til Brøndby IF. Nu drømmer det unge stjerneskud om at nå til en større klub end Brøndby IF.



Brøndby (Tipsbladet): Clement Bishoff er i gang med at få sig lidt af en kometkarriere i Brøndby, hvor den blot 18-årige kantspiller i denne sæson har spillet sig ind på Brøndbys startopstilling som venstre wingback.

Men det kunne have været endt anderledes for den unge Brøndby-spiller, som Tipsbladet tidligere på ugen kunne beskrive, var på vej til HB Køge, inden han endte med at sige ja til Brøndby.

I den forbindelse talte Tipsbladet med Andreas Lange, der trænede det unge stortalent, mens han stadig spillede for AC Amager.

– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, sagde Andreas Lange til Tipsbladet.

Brøndby-spilleren selv synes også, at det er vildt, at det er gået så stærkt, efter at han sagde nej til HB Køge.

– Det er vildt, at det var så tæt på, som det egentlig var. Det er ikke noget, jeg tænker så meget over i dag; det var en mulighed, jeg havde, og jeg er selvfølgelig heldig, at efter jeg afslog den, kom Brøndby på banen, hvilket jeg er super taknemmelig for i dag," siger Clement Bishoff til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

– Jeg har altid troet på, at det skulle lykkes, men det er ikke nogen hemmelighed, at hvis jeg havde tænkt, at jeg om to år ville stå i den situation, som jeg gør nu, så ville jeg være glad, men ikke nødvendigvis tro på det. Men det med at tro på sig selv har også været med til at føre mig til der, hvor jeg er i dag.

Artiklen fortsætter under billedet…

2Y0945D

Foto: Alamy

En drengedrøm at spille for Brøndby
Clement Bishoff fortryder ikke et sekund, at han ikke endte i HB Køge, men i Brøndby i stedet. Klubben står nemlig kantspilleren meget nær, da han har familie, som tidligere har repræsenteret klubben, herunder sin onkel Mikkel Bischoff, der spillede i klubben tilbage i nullerne.

– Jeg drømte om at spille for Brøndby (da jeg var hos AC Amager, red.), og det gør jeg nu, hvilket er perfekt.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg er vokset op med at se min onkel spille herinde, og nu spiller min kusine her også. Så der er bare meget Brøndby i familien; det er den klub, vi holder med.

Drømmer om en tur til udlandet 
Selvom den unge Brøndby-spiller har fået sit gennembrud gennem det seneste år i Superligaen, tør han godt drømme stort om en dag at komme til udlandet, hvor han har et særligt godt øje til to klubber, der, udover Brøndby, står hans hjerte nært.

– Den ypperste drøm er at spille for mine yndlingsklubber, Real Madrid eller Chelsea, men det er også en drøm, der ligger rigtig langt væk. Og noget, der måske mere har været ønsketænkning end realistisk.

– Men når man gør det godt i Superligaen og for en storklub som Brøndby, så er der nogen der holder øje. Det er ingen hemmelighed, at jeg på et tidspunkt gerne vil prøve mig af i udlandet, fordi hver gang jeg har taget et skridt op, så er det lykkedes, derfor vil jeg gerne se, hvor langt jeg kan tage det.

Clement Bishoff har fået sit gennembrud i Brøndby ved at sætte sig på pladsen som venstre wingback, men han lægger ikke skjul på, at det ikke er favoritpositionen. Han drømmer om at komme længere frem på banen, hvilket også afspejler sig i den unge Brøndby-spillers forbilleder.

– Jeg så meget op til Eden Hazard, da han spillede i Chelsea, og jeg ser meget op til Callum Hudson-Odoi, som også kom fra Chelseas ungdomsakademi. Der er også mange spillere på vores hold, som jeg ser op til.

Søndag får Clement Bishoff muligheden for at spille sit andet derby i karrieren, når Brønby på hjemmebane tager mod FC København klokken 12.





Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage



LIVE

TransferLIVE: Dansk målmand til lægetjek


Kold krig i ni måneder

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

De dropper Højlund

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Martin Jørgensen scorer nyt job

‘En gennemsnitlig målmand’


EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Lægetjek booket – enige om kongeløn

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling



KOMMENTAR

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening


‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

– Det ville da være meget, meget underligt

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

AGF-millioner på vej?

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’



Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Jubler over tiden i Danmark

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Bundesliga-angriber flytter til Århus



Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Makreller vinder derby i Göteborg

FC København køber Youssoufa Moukoko

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker scorer ny kontrakt i Italien



Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Afsløring: Tæt på salg af profil

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’