Sagde nej til HB Køge: Jeg drømte om Brøndby

Clement Bishoff fortryder bestemt ikke sit seneste skifte til Brøndby IF. Nu drømmer det unge stjerneskud om at nå til en større klub end Brøndby IF.



Brøndby (Tipsbladet): Clement Bishoff er i gang med at få sig lidt af en kometkarriere i Brøndby, hvor den blot 18-årige kantspiller i denne sæson har spillet sig ind på Brøndbys startopstilling som venstre wingback.

Men det kunne have været endt anderledes for den unge Brøndby-spiller, som Tipsbladet tidligere på ugen kunne beskrive, var på vej til HB Køge, inden han endte med at sige ja til Brøndby.

I den forbindelse talte Tipsbladet med Andreas Lange, der trænede det unge stortalent, mens han stadig spillede for AC Amager.

– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, sagde Andreas Lange til Tipsbladet.

Brøndby-spilleren selv synes også, at det er vildt, at det er gået så stærkt, efter at han sagde nej til HB Køge.

– Det er vildt, at det var så tæt på, som det egentlig var. Det er ikke noget, jeg tænker så meget over i dag; det var en mulighed, jeg havde, og jeg er selvfølgelig heldig, at efter jeg afslog den, kom Brøndby på banen, hvilket jeg er super taknemmelig for i dag," siger Clement Bishoff til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

– Jeg har altid troet på, at det skulle lykkes, men det er ikke nogen hemmelighed, at hvis jeg havde tænkt, at jeg om to år ville stå i den situation, som jeg gør nu, så ville jeg være glad, men ikke nødvendigvis tro på det. Men det med at tro på sig selv har også været med til at føre mig til der, hvor jeg er i dag.

Artiklen fortsætter under billedet…

2Y0945D

Foto: Alamy

En drengedrøm at spille for Brøndby
Clement Bishoff fortryder ikke et sekund, at han ikke endte i HB Køge, men i Brøndby i stedet. Klubben står nemlig kantspilleren meget nær, da han har familie, som tidligere har repræsenteret klubben, herunder sin onkel Mikkel Bischoff, der spillede i klubben tilbage i nullerne.

– Jeg drømte om at spille for Brøndby (da jeg var hos AC Amager, red.), og det gør jeg nu, hvilket er perfekt.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg er vokset op med at se min onkel spille herinde, og nu spiller min kusine her også. Så der er bare meget Brøndby i familien; det er den klub, vi holder med.

Drømmer om en tur til udlandet 
Selvom den unge Brøndby-spiller har fået sit gennembrud gennem det seneste år i Superligaen, tør han godt drømme stort om en dag at komme til udlandet, hvor han har et særligt godt øje til to klubber, der, udover Brøndby, står hans hjerte nært.

– Den ypperste drøm er at spille for mine yndlingsklubber, Real Madrid eller Chelsea, men det er også en drøm, der ligger rigtig langt væk. Og noget, der måske mere har været ønsketænkning end realistisk.

– Men når man gør det godt i Superligaen og for en storklub som Brøndby, så er der nogen der holder øje. Det er ingen hemmelighed, at jeg på et tidspunkt gerne vil prøve mig af i udlandet, fordi hver gang jeg har taget et skridt op, så er det lykkedes, derfor vil jeg gerne se, hvor langt jeg kan tage det.

Clement Bishoff har fået sit gennembrud i Brøndby ved at sætte sig på pladsen som venstre wingback, men han lægger ikke skjul på, at det ikke er favoritpositionen. Han drømmer om at komme længere frem på banen, hvilket også afspejler sig i den unge Brøndby-spillers forbilleder.

– Jeg så meget op til Eden Hazard, da han spillede i Chelsea, og jeg ser meget op til Callum Hudson-Odoi, som også kom fra Chelseas ungdomsakademi. Der er også mange spillere på vores hold, som jeg ser op til.

Søndag får Clement Bishoff muligheden for at spille sit andet derby i karrieren, når Brønby på hjemmebane tager mod FC København klokken 12.





‘Køb ikke Franculino Djú’


Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Vil købe dansk landsholdsbobler

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Åge Hareide er alvorligt syg

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Udenlandske medier i chok over Danmark

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen