Brøndby (Tipsbladet): Clement Bishoff er i gang med at få sig lidt af en kometkarriere i Brøndby, hvor den blot 18-årige kantspiller i denne sæson har spillet sig ind på Brøndbys startopstilling som venstre wingback.
Men det kunne have været endt anderledes for den unge Brøndby-spiller, som Tipsbladet tidligere på ugen kunne beskrive, var på vej til HB Køge, inden han endte med at sige ja til Brøndby.
I den forbindelse talte Tipsbladet med Andreas Lange, der trænede det unge stortalent, mens han stadig spillede for AC Amager.
– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, sagde Andreas Lange til Tipsbladet.
Brøndby-spilleren selv synes også, at det er vildt, at det er gået så stærkt, efter at han sagde nej til HB Køge.
– Det er vildt, at det var så tæt på, som det egentlig var. Det er ikke noget, jeg tænker så meget over i dag; det var en mulighed, jeg havde, og jeg er selvfølgelig heldig, at efter jeg afslog den, kom Brøndby på banen, hvilket jeg er super taknemmelig for i dag," siger Clement Bishoff til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
– Jeg har altid troet på, at det skulle lykkes, men det er ikke nogen hemmelighed, at hvis jeg havde tænkt, at jeg om to år ville stå i den situation, som jeg gør nu, så ville jeg være glad, men ikke nødvendigvis tro på det. Men det med at tro på sig selv har også været med til at føre mig til der, hvor jeg er i dag.
Artiklen fortsætter under billedet…

En drengedrøm at spille for Brøndby
Clement Bishoff fortryder ikke et sekund, at han ikke endte i HB Køge, men i Brøndby i stedet. Klubben står nemlig kantspilleren meget nær, da han har familie, som tidligere har repræsenteret klubben, herunder sin onkel Mikkel Bischoff, der spillede i klubben tilbage i nullerne.
– Jeg drømte om at spille for Brøndby (da jeg var hos AC Amager, red.), og det gør jeg nu, hvilket er perfekt.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg er vokset op med at se min onkel spille herinde, og nu spiller min kusine her også. Så der er bare meget Brøndby i familien; det er den klub, vi holder med.
Drømmer om en tur til udlandet
Selvom den unge Brøndby-spiller har fået sit gennembrud gennem det seneste år i Superligaen, tør han godt drømme stort om en dag at komme til udlandet, hvor han har et særligt godt øje til to klubber, der, udover Brøndby, står hans hjerte nært.
– Den ypperste drøm er at spille for mine yndlingsklubber, Real Madrid eller Chelsea, men det er også en drøm, der ligger rigtig langt væk. Og noget, der måske mere har været ønsketænkning end realistisk.
– Men når man gør det godt i Superligaen og for en storklub som Brøndby, så er der nogen der holder øje. Det er ingen hemmelighed, at jeg på et tidspunkt gerne vil prøve mig af i udlandet, fordi hver gang jeg har taget et skridt op, så er det lykkedes, derfor vil jeg gerne se, hvor langt jeg kan tage det.
Clement Bishoff har fået sit gennembrud i Brøndby ved at sætte sig på pladsen som venstre wingback, men han lægger ikke skjul på, at det ikke er favoritpositionen. Han drømmer om at komme længere frem på banen, hvilket også afspejler sig i den unge Brøndby-spillers forbilleder.
– Jeg så meget op til Eden Hazard, da han spillede i Chelsea, og jeg ser meget op til Callum Hudson-Odoi, som også kom fra Chelseas ungdomsakademi. Der er også mange spillere på vores hold, som jeg ser op til.
Søndag får Clement Bishoff muligheden for at spille sit andet derby i karrieren, når Brønby på hjemmebane tager mod FC København klokken 12.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER