Sagde nej til HB Køge: Jeg drømte om Brøndby

Clement Bishoff fortryder bestemt ikke sit seneste skifte til Brøndby IF. Nu drømmer det unge stjerneskud om at nå til en større klub end Brøndby IF.



Brøndby (Tipsbladet): Clement Bishoff er i gang med at få sig lidt af en kometkarriere i Brøndby, hvor den blot 18-årige kantspiller i denne sæson har spillet sig ind på Brøndbys startopstilling som venstre wingback.

Men det kunne have været endt anderledes for den unge Brøndby-spiller, som Tipsbladet tidligere på ugen kunne beskrive, var på vej til HB Køge, inden han endte med at sige ja til Brøndby.

I den forbindelse talte Tipsbladet med Andreas Lange, der trænede det unge stortalent, mens han stadig spillede for AC Amager.

– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, sagde Andreas Lange til Tipsbladet.

Brøndby-spilleren selv synes også, at det er vildt, at det er gået så stærkt, efter at han sagde nej til HB Køge.

– Det er vildt, at det var så tæt på, som det egentlig var. Det er ikke noget, jeg tænker så meget over i dag; det var en mulighed, jeg havde, og jeg er selvfølgelig heldig, at efter jeg afslog den, kom Brøndby på banen, hvilket jeg er super taknemmelig for i dag," siger Clement Bishoff til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

– Jeg har altid troet på, at det skulle lykkes, men det er ikke nogen hemmelighed, at hvis jeg havde tænkt, at jeg om to år ville stå i den situation, som jeg gør nu, så ville jeg være glad, men ikke nødvendigvis tro på det. Men det med at tro på sig selv har også været med til at føre mig til der, hvor jeg er i dag.

Artiklen fortsætter under billedet…

2Y0945D

Foto: Alamy

En drengedrøm at spille for Brøndby
Clement Bishoff fortryder ikke et sekund, at han ikke endte i HB Køge, men i Brøndby i stedet. Klubben står nemlig kantspilleren meget nær, da han har familie, som tidligere har repræsenteret klubben, herunder sin onkel Mikkel Bischoff, der spillede i klubben tilbage i nullerne.

– Jeg drømte om at spille for Brøndby (da jeg var hos AC Amager, red.), og det gør jeg nu, hvilket er perfekt.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg er vokset op med at se min onkel spille herinde, og nu spiller min kusine her også. Så der er bare meget Brøndby i familien; det er den klub, vi holder med.

Drømmer om en tur til udlandet 
Selvom den unge Brøndby-spiller har fået sit gennembrud gennem det seneste år i Superligaen, tør han godt drømme stort om en dag at komme til udlandet, hvor han har et særligt godt øje til to klubber, der, udover Brøndby, står hans hjerte nært.

– Den ypperste drøm er at spille for mine yndlingsklubber, Real Madrid eller Chelsea, men det er også en drøm, der ligger rigtig langt væk. Og noget, der måske mere har været ønsketænkning end realistisk.

– Men når man gør det godt i Superligaen og for en storklub som Brøndby, så er der nogen der holder øje. Det er ingen hemmelighed, at jeg på et tidspunkt gerne vil prøve mig af i udlandet, fordi hver gang jeg har taget et skridt op, så er det lykkedes, derfor vil jeg gerne se, hvor langt jeg kan tage det.

Clement Bishoff har fået sit gennembrud i Brøndby ved at sætte sig på pladsen som venstre wingback, men han lægger ikke skjul på, at det ikke er favoritpositionen. Han drømmer om at komme længere frem på banen, hvilket også afspejler sig i den unge Brøndby-spillers forbilleder.

– Jeg så meget op til Eden Hazard, da han spillede i Chelsea, og jeg ser meget op til Callum Hudson-Odoi, som også kom fra Chelseas ungdomsakademi. Der er også mange spillere på vores hold, som jeg ser op til.

Søndag får Clement Bishoff muligheden for at spille sit andet derby i karrieren, når Brønby på hjemmebane tager mod FC København klokken 12.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Konge benåder fængslede fans efter AFCON