Said trods drømmemål: Er lidt ked af det

Viborg-spilleren var træt af pointtabet fredag aften.



Viborg spillede fredag aften 2-2 mod Lyngby, og her var det et voldsomt langskud fra Ibrahim Said, der sikrede det ene point for VFF'erne, som var bagud med 0-2 midtvejs i første halvleg.

Den del af kampen fyldte også meget for manden bag udligningen, som mente, at den svage start på kampen kostede for meget for dem. Det fortæller han i et interview med Viaplay, som man også kan se i videoen i toppen af artiklen.

– Jeg er ikke tilfreds med det. Vi startede dårligt. Det er svært, når vi begynder så dårligt på kampen, men i anden halvleg viste vi mentalitet. Men vi skulle vise det i første halvleg, forklarer Ibrahim Said.

Når det kommer til målet, så var han ikke så vild med at tale om det og vendte tilbage til de to point, som Viborg ikke havde fået med fra kampen.

– Jeg er ikke så interesseret i det nu. Jeg er lidt ked af det over det uafgjorte. Vi har brug for point, og det er kampe som denne, hvor vi har muligheden. Vi skal fortsætte det gode arbejde. Men sådan er det, fortæller han.

Spurgt ind erkender han dog, at det var en god følelse at se bolden gå i kassen. Men så heller ikke mere end det.

– Ja, jeg nød det. Ja, det gjorde jeg virkelig. Målet. Men som jeg sagde, så har vi brug for pointene, fastslår Said.

På trods af målet var der dog en anden Viborg-spiller, som gjorde det lige en tand bedre. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Markant ændring i Silkeborg