Silkeborg-profils fætter er på vej i NFL

Sammy Skytte er professionel fodboldspiller i Silkeborg IF, og om 15 dage kan hans fætter blive professionel i amerikansk fodbold og NFL.



Mandag scorede Sammy Skytte sit første Superliga-mål, da Silkeborg IF tog fra Århus med tre point og en sejr på 3-1 over AGF, og den 20-årige midtbanespiller har fået et flot gennembrud i dette forår. I efteråret skrev Skytte under på en ny og forbedret professionel kontrakt med SIF, og han ligner en spiller, som klubben får stor gavn af de kommende år.

Og faktisk er Skytte ikke den eneste seriøse sportsmand i familien.

For om 15-17 dage kan Sammy Skyttes fætter blive valgt af et af de 32 NFL-hold i den brutale sportsgren amerikansk fodbold. De 32 hold afholder fra den 27. til den 29. april årets NFL draft, hvor klubberne peger på i alt 253 spillere, der altså får en fod inden for i NFL. Tilmed skriver klubberne efter draften under med nogle af de spillere, der ikke bliver valgt.

Sammy Skyttes fætter er Andreas Knappe.

Der er stadig langt til spilletid og en stor karriere i NFL for Andreas Knappe, men det er en start at blive valgt, og Andreas Knappe kan med rette gøre sig forhåbninger om at blive NFL-spiller i slutningen af april.

Andreas Knappe har spillet college football for University of Connecticut siden 2012, hvor han som offensiv linjemand havde til ansvar at beskytte quarterbacken (ham der kaster bolden). Og det er også denne position, danskeren skal spille, hvis han får chancen i NFL.

Knappe er over to meter høj, vejer mere end 130 kilo, er lys i huden og med langt hår, mens Skytte er under to meter, med en veltrimmet krop og mørk i huden. Så familierelationen er med det blotte øje ikke til at se.

– Der er ikke mange, der tænker, at vi er i familie, når de ser mig og ham, men ja, vi er altså fætre. Vores mødre er søskende, siger Sammy Skytte til tipsbladet.dk.

Ikke overraskende følger Skytte nøje med i fætter Knappes forsøg på at komme i NFL.

– Det er godt for familien, og det er sindssygt fedt, at Andreas går efter sine drømme. Han gør det sindssygt godt, og jeg håber inderligt, at han kommer i NFL, for han er en fantastisk knægt. En super seriøs idrætsmand, der har masser af power og en vilje som ganske få. Så jeg håber meget, han tager skridtet til NFL, siger Sammy Skytte.

Det er langt fra alle fodboldspillere, der kan glæde sig over at have et familiemedlem, der også dyrker idræt på et højt og ekstremt seriøst niveau. Men det har Sammy Skytte altså i sin fem år ældre fætter, og det udnytter Silkeborg-spilleren også til at suge viden og erfaring til sig i forsøget på selv at blive bedre idrætsmand.

– Nu er det ved at være noget tid siden, at jeg har set ham, for han er jo i USA, men på et tidspunkt skrev vi lidt sammen, og han gav mig gode råd. Han har længe været en del af gamet, selv om sporten ikke er den samme, så han kunne give nogle fifs til, hvordan jeg skulle agere, og hvordan jeg skulle være professionel.

– Han kommer fra en sport, hvor der er ekstremt meget disciplin, så han har givet mig noget i rygsækken, synes jeg. Han har en del mere erfaring end mig, og han spurgte også ind til, hvordan det gik med skolen og med fodbolden. Han er en kanon fyr, og jeg synes, det er fedt, at han ville bruge tid på lige at høre, hvordan jeg gik og havde det, og hvordan det gik med min fodbold, siger Sammy Skytte.

Også fremadrettet vil der blive familieevalueret, fortæller Skytte.

– Vi er lidt inden for samme verden, og det kræver nogenlunde det samme rent professionelt og mentalt for at præstere. Så jeg føler helt sikkert, at vi på sigt også kan bruge hinanden.

Draften er som sagt den 27. til den 29. april, og Sammy Skytte kan glæde sig over, at SIF først spiller Superliga-kampen mod AGF mandag den 1. maj. Det giver nemlig muligheden for at følge med sent lørdag aften den 29. april, hvor Andreas Knappe måske bliver valgt i en af de sidste runder i draften. 

– Det er godt med en god dansk viking derovre. Det er nice, siger Sammy Skytte.

Også SIF-målmand Thomas Nørgaard er fætter til Andreas Knappe, men det er ikke på mødrenes side, hvorfor Skytte og Nørgaard ikke er i familie sammen. Så kom der også lige styr på stamtræet.

 Andreas Knappe, Sammy Skyttes fætter og måske kommende NFL-spiller.





OB indgår historisk aftale




LIVE

TransferLIVE: BIF har Superliga-profil på blokken

Thomas Franks nyudnævnte kaptajn laver ny kontrakt

Vildt! Kræver 485 millioner af FIFA

Drama – raser før Brøndby-kamp

Konen undrer sig

Laudrup om Højlund: ‘Det virker mærkeligt’

Afsløring: Rommedahl topkandidat til direktørjob

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’



TOPNYHED

Brøndby mod Strasbourg: Her er chancevurderingen

‘Guld værd for Brøndby’

Konflikt i Randers – samarbejdet er slut

Klar besked om Højlund

Afsløring: Nyt Vejle-scoop – henter Valdemar Lund



NYHEDER

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Afsløring: Næstved henter tidligere SL-angriber

FC København interesseret i norsk stjerne

OB – AGF

Henter tidligere FC København-spiller

Så meget skal Thomas Jørgensen koste



KARAKTERER

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Dømt færdig – nu var han Brøndbys bedste!

‘Diskrete opkald’ – choktransfer af Man Utd?

På plads i Danmark: ‘En drøm i kæmpeklub’

Thomas Thomasberg skal bede til de højere magter

Nørgaard ‘mystisk’ ude – var dette årsagen?

Skrækkeligt nyt for Rasmus Højlund

Så skete det, FCK – starten på en eksplosion!

Bekræfter pludselig interesse: ‘En god mulighed’

Tidligere FCK-stjerne søger ny klub på 12. måned

Bryder sammen efter stor ydmygelse

FCK prøvede – ny transferbombe i hollandsk klub

Vanvidskamp – han ville klæde alle Superliga-hold!



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Så byder de 430 millioner for Hjulmand

Pas på, FCK – FC Basel knuser modstander

Fabelagtig uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Stærk støtte til Vingegaard

Jagtet af FCK – nu er han tæt på kæmpe transfer

Drømmesigningen i FCK? Her er hans kongeløn

Afsløring: Bombe – gigantisk bud på Walle Egeli

Var det Superligaen? Afviser bud fra Skandinavien

Skandale – dommer ramt af fyværkeri

Tidligere SL-stjerner brillerer

Porto netter og indkasserer

Birk indrømmer: Presser ham lidt for meget

Brøndby slog tamme Randers

Målmandsfejl giver Arsenal sejr over Man Utd

Birk overrasker – bænker stjerner

Henter to danskere

Brøndby har kurs mod sejren

Mikkel Damsgaard deler glædelig nyhed

Mikel Arteta forventer forvandlet United-hold

Ild i Salech: Brænder banen af for Cardiff City

Philip Zinckernagel stråler i MLS

Randers FC – Brøndby IF