Michael Schjønberg blev tidligere på ugen ansat i den norske klub Vålerenga, hvor han skal være en del af teamet omkring cheftræneren Kjetil Rekdal.
Schjønberg har gennem den seneste tid været tæt på andre job i fodboldverdenen, men nu endte det med Vålerenga, og det er han meget tilfreds med.
– Jeg kender Kjetil Rekdal fra vores fælles tid i Tyskland (Kaiserslautern, red.). Det var svrære arbejdsforhold, men selvom vi var under pres, stress og ikke havde nogen penge holdt vi hovederne sammen og stod stærkt som et team. Han vendte så tilbage til mig, da han skulle finde en loyal makker at arbejde sammen med, siger Michael Schjønberg til tipsbladet.dk.
Den danske træner kommer til at have mange forskellige opgaver i Vålerenga.
– Jeg kommer ikke for at flytte kegler. Jeg skal bidrage med noget og være en del af trænerteamet. Vålerenga har ikke nogen sportsdirektør, så vi kører efter en engelsk model, hvor Kjetil er en slags manager, og jeg er en del af teamet. Det er ikke så vigtigt med titler, for vi er en gruppe, der kommer til at byde ind med hvert vores for at rykke klubben i den rigtige retning, fortæller Schjønberg, der har store forventninger til sit ophold i Norge.
– Dem der har forstand på norsk fodbold ved, at det er en konkurrencedygtig klub. Klubben er på højde med FCK, og nu har jeg været oppe at se, hvor stort og velsmurt maskineri, man arbejder med. Det er et fantastisk sted, så jeg glæder mig over at blive en del af projektet. Der er kommet nogle penge i klubben, så der kommer til at ske mange nye ting, siger Michael Schjønberg.
Oslo-klubben Vålerenga er en af de store klubber i Norge, der tidligere har kæmpet med om mesterskabet. I de seneste sæsoner har man dog underpræsteret, så det kun er blevet til placeringer som nummer syv og otte.
Michael Schjønberg har skrevet kontrakt med Vålerenga frem til udgangen af 2014. Cheftræner Kjetil Rekdals aftale løber lige så langt.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’