Nu åbner Kasper Schmeichel op

Kasper Schmeichel understreger, at det er Kasper Hjulmand, der bestemmer, hvem der står på mål for Danmark.



Nok er fodboldlandsholdet klar til næste sommers EM i Tyskland, men holdet har alligevel fået hård kritik i årets EM-kvalifikation for en række svage præstationer.

Særligt målmand Kasper Schmeichel har fået en hård medfart de seneste måneder, efter at han har set mindre godt ud ved en række scoringer.

– Kigger man tilbage objektivt på kampene, synes jeg selv, der har været nogle rigtig gode ting. Er der ting, man kan gøre bedre? Altid. Er der mål, der er lukket ind, som jeg måske kunne have reddet? Selvfølgelig er der det.

– Kritik kommer altid til at være der. Og det skal man kunne tage og leve med, siger Kasper Schmeichel til DR Sporten.

Han tilføjer, at kritikken rammer spillerne, for han kender ingen, der holder så meget af at optræde for deres land som de danske landsholdskammerater.

– Når du investerer så mange følelser i det, og du så får kritik, så rammer det selvfølgelig. Det skal det også.

Den 37-årige Kasper Schmeichel er i alt noteret for 99 A-landskampe, blandt andet de seneste 41 i træk.

Landstræner Kasper Hjulmand har fået kritik for aldrig at benytte sig af sine reservemålmænd.

Mange iagttagere mente eksempelvis, at Frederik Rønnow eller Mads Hermansen skulle have haft spilletid i målet, da Danmark i den sidste betydningsløse kvalifikationskamp mødte Nordirland.

Schmeichel vil ikke forholde sig til, om reserverne bør have spilletid.

– Ja, det skal du jo næsten spørge Kasper Hjulmand om. Jeg bestemmer ikke, om jeg spiller eller ej. Jeg er selvfølgelig super glad for det, for jeg vil spille alle de kampe, jeg overhovedet kan, lyder det fra Schmeichel.

Han har i store dele af landsholdskarrieren været ferm til at holde målet rent, men i de seneste fire landskampe har Kasakhstan, San Marino, Slovenien og San Marino alle formået at score på den danske Anderlecht-keeper.

Ved det kommende EM er Danmark i gruppe med Slovenien, England og Serbien.

/ritzau/





Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Afvist – Brøndby undrer sig

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

PSG – Bayern München

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!