Nu åbner Kasper Schmeichel op

Kasper Schmeichel understreger, at det er Kasper Hjulmand, der bestemmer, hvem der står på mål for Danmark.



Nok er fodboldlandsholdet klar til næste sommers EM i Tyskland, men holdet har alligevel fået hård kritik i årets EM-kvalifikation for en række svage præstationer.

Særligt målmand Kasper Schmeichel har fået en hård medfart de seneste måneder, efter at han har set mindre godt ud ved en række scoringer.

– Kigger man tilbage objektivt på kampene, synes jeg selv, der har været nogle rigtig gode ting. Er der ting, man kan gøre bedre? Altid. Er der mål, der er lukket ind, som jeg måske kunne have reddet? Selvfølgelig er der det.

– Kritik kommer altid til at være der. Og det skal man kunne tage og leve med, siger Kasper Schmeichel til DR Sporten.

Han tilføjer, at kritikken rammer spillerne, for han kender ingen, der holder så meget af at optræde for deres land som de danske landsholdskammerater.

– Når du investerer så mange følelser i det, og du så får kritik, så rammer det selvfølgelig. Det skal det også.

Den 37-årige Kasper Schmeichel er i alt noteret for 99 A-landskampe, blandt andet de seneste 41 i træk.

Landstræner Kasper Hjulmand har fået kritik for aldrig at benytte sig af sine reservemålmænd.

Mange iagttagere mente eksempelvis, at Frederik Rønnow eller Mads Hermansen skulle have haft spilletid i målet, da Danmark i den sidste betydningsløse kvalifikationskamp mødte Nordirland.

Schmeichel vil ikke forholde sig til, om reserverne bør have spilletid.

– Ja, det skal du jo næsten spørge Kasper Hjulmand om. Jeg bestemmer ikke, om jeg spiller eller ej. Jeg er selvfølgelig super glad for det, for jeg vil spille alle de kampe, jeg overhovedet kan, lyder det fra Schmeichel.

Han har i store dele af landsholdskarrieren været ferm til at holde målet rent, men i de seneste fire landskampe har Kasakhstan, San Marino, Slovenien og San Marino alle formået at score på den danske Anderlecht-keeper.

Ved det kommende EM er Danmark i gruppe med Slovenien, England og Serbien.

/ritzau/





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC København sælger Nathan Trott

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Barcelona – Real Madrid

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Stor interesse – FC København kan miste stjerne