Haraldsson er væk.
Isaksen skal snart spille i Italien.
Yann Bissecks trøje kan man allerede købe i Inter-fanshoppen i Milano, og der er røget adskillige andre dygtige Superliga-spillere til udlandet.
Der er fart på transfermarkedet, men det er langt fra sikkert, at det er slut med afgange fra Superligaen.
Tipsbladet har set nærmere på nogle af de spillere, der er aktuelle for udenlandske klubber i den næste måneds tid.
Kamil Grabara, FCK
Prisniveau: 75-125 millioner kroner
FCK-målmanden er bare hot på markedet – han er høj, han blev købt af Liverpool som teenager og har stået i engelsk fodbold og i Champions League. Det tæller, og nok også mere end Superligaen, selvom en keeper selvfølgelig også skal vise stabilitet. Og så er Polen altså et sexet målmands-land, og med rette – de har nogle af verdens bedste målmænd, og det smitter positivt af på FCK-keeperen.
Han er ikke kommet afsted endnu, og det er langt fra sikkert, det sker, for keepere handles langt mere sjældent end alle andre, og når man skal lægge i omegnen af 100 millioner kroner, vil man også helst have manden med fra første træningsdag.
Elias Jelert, FCK
Prisniveau: 75-100 millioner kroner
Det vil være superdårlig timing nu for FCK,
så der skal nærmest Victor Kristiansen-penge til for, at det sker.
Men Jelert er attraktiv, og det er en af Peter Christiansens helt store succeser i FCK, hvor interesserede udenlandske klubber nu er i helt unge spillere fra FCK.
Emiliano Martínez, FCM
Prisniveau: 75-100 millioner kroner
Isaksen til udlandet? Ja tak.
Martínez til Premier League? Ja, men absolut ikke nu.
Midtjyderne kan godt lide at sælge spillere, men de vil meget gerne selv bestemme, hvornår det sker.
Hvis en seriøs Premier League-klub byder prisen, kan det blive svært for FCM at sige nej, men det er bestemt ikke ønsket nu – sydamerikaneren skal spille et år til i FCM, som dog har opdateret excel-arket med boldsikre og tacklestærke midtbanefolk, hvis man er nødt til at sige ja.
Aner man måske også i spillet, at Martínez ikke er der 100 procent hele tiden?
Sory Kaba, FCM
Pris: 15-25 millioner kroner (35 fra Saudi-klubber)
Han skal afsted. Det kan godt være, han spiller her i de første uger af sæsonen, men FCM vil have ham solgt – alene fordi FCM er allergisk over for at lade attraktive spillere gå på fri transfer.
Championship er det mest oplagte – Kaba gjorde det godt i Cardiff og har drømt om engelsk fodbold hele karrieren.
Der nibles også til krogen i Spanien og USA, og ja, Saudi-Arabien.
Ernest Nuamah, FCN
Prisniveau: 150-200 millioner kroner
Er det overdrevet?
Ja, hvis spørger mange udenlandske klubber, der ikke synes, spillere fra Superligaen kan koste mere end ti millioner euro.
Men FCN mener det her ekstremt alvorligt med ejere, der på deres vis har nærmest uendeligt med penge, og derfor vil FCN nok hellere holde på Nuamah end sælge ham for under 150 millioner kroner.
FCN ligner en klub, der vil bokse med de to andre FC-klubber i toppen af Superligaen, og det betyder blandt andet, at skal en topspiller sælges, skal der svinemange penge på bordet.
Adamo Nagalo, FCN
Prisniveau: 50-75 millioner kroner
Et skifte til Reims døde i sidste øjeblik før sæsonstarten på grund af den franske klub.
Andre fra Ligue 1 er blevet spottet i Farum, så det kan sagtens ende med et salg. Men interesserede klubber kan godt pakke ideen om en discounthandel sammen, FCN tager sig ekstremt dyrt betalt.
Oliver Villadsen, FCN
Prisniveau: 30-60 millioner kroner
Han er en rigtig interessant back, men FCN vil næppe sælge, og mon ikke også spilleren vil have et år til.
Mathias Kvistgaarden, Brøndby IF
Prisniveau: 30-60 millioner kroner
Vi er der nok ikke endnu, der skal trods alt flere kampe og mål til.
Men potentialet er der, og nu gælder det for Brøndby om at sætte den unge energiske mand i så mange gode situationer som muligt.
Lucas Hey, Lyngby
Prisniveau: 10-15 millioner kroner
Han ryger sandsynligvis snart til FC Nordsjælland, der vinder kampen foran flere af de topklubber i Superligaen.
Emmanuel Sabbi, OB
Prisniveau: 5-15 millioner kroner
Han virker til at være ved at tale sig væk fra OB. Nu skal OB og Björn Wesström have et tilbud, man er tilfreds med.
Patrik Carlgren, Randers FC
Prisniveau: 5-10 millioner kroner
Han har i flere år lignet en spiller, der skulle til udlandet igen. Har aftale et år endnu, så det er nu, Carlgren skal videre.
Anton Gaaei, Viborg FF
Prisniveau: 25-40 millioner kroner
Ajax-interessen er helt reel, men andre har også et øje på den ekstremt lovende back.
For Viborg er det ikke ideelt at sælge nu: Man har penge nok, og det bliver rigeligt udfordrende at komme i Top 6 efter et år med adskillige store salg.
Tobias Salquist
Prisniveau: 5-12 millioner kroner
Det vil bestemt ikke være drømmen at sælge Salquist nu, men omvendt er det defensive omdrejningspunkt også en af dem, der udefra set kunne fortjene en tur til udlandet.
SIF vil have afløserne klar, men man vil helst ikke af med flere, nu hvor efteråret skal være langt bedre end et dårligt forår.

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien

På vej til Superligaen?

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Officielt: FC København henter Suzuki

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

FC København bekræfter

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

FCM-spiller solgt – her er prisen

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Kan købes til spotpris

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

– Det skal være en rigtig god pris

Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem