Seier: Solbakken kunne godt være blevet i FCK

Lars Seier kan godt se, at man kunne have beholdt Ståle Solbakken, hvis man havde haft en anden struktur i klubben.



Tilbage i oktober 2020 valgte bestyrelsen i selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, at fyre manager Ståle Solbakken. Det kom efter et svingende år, hvor man ikke slog til i Superligaen men nåede kvartfinalen i Europa League.

I Eurosport-programmet ‘Købmændenes klub’ fortæller den tidligere FCK-sportsdirektør og forhenværende Parken-bestyrelsesmedlem Niels Christian Holmstrøm, at man egentlig havde planer om, at ændre i strukturen i 2021, hvor Ståle Solbakkens oprindelige kontrakt udløb. 

Der ville man så gerne beholde Solbakken i en rolle, men i stedet blev der forlænget med nordmanden, så planerne ikke kunne føres ud som planlagt. Stort set samtidig som forlængelsen kom Lars Seier ind i klubben som storaktionær.

Han fortæller i programmet, at hvis man havde gjort som Holmstrøms plan, så havde tingene måske set anderledes ud i dag.

– Der er ingen tvivl om, at vi allesammen ville have været bedre stillet – og det kunne godt være, at Ståle stadig havde været her, hvis vi kunne have haft en sportsdirektør. Hvis vi kunne have fået noget input osv, fortæller Lars Seier.

Endvidere slår han fast, at han i bund og grund havde en god relation til den tidligere FCK-manager, som han ofte var i kontakt med om stort og småt.

– Jeg kan egentlig godt lide Ståle. Vi talte tit sammen, og han SMS’ede mig, når der var et eller andet spændende, og han ringede til mig for at fortælle om, hvordan det gik med Sisto og hvad ved jeg, siger han og fortsætter:

– Jeg ikke lyst til at være uvenner med Ståle. Jeg har stor respekt for det, han har lavet. Når jeg siger de der ting, så er det jo ikke for at genere ham. Jeg bliver spurgt – det er tre minutter, som bliver taget ud – og jeg siger, at jeg ikke synes, at strukturen var den rigtige, lyder det fra Parken-storaktionæren.

Du kan se uddraget af udsendelsen øverst i artiklen.

Solbakken har selv været ude med en skarp replik til Lars Seier. Læs den her.



Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

OB-boss med spændende transferbesked

Sergio Ramos i chokskifte?

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Storhylder Christian Nørgaard

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby afvist

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM-helt fremhæver Duncan

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Pointdeling i vestfransk derby

Video: AGF sænket af panenka-straffe