Seier: Solbakken kunne godt være blevet i FCK

Lars Seier kan godt se, at man kunne have beholdt Ståle Solbakken, hvis man havde haft en anden struktur i klubben.



Tilbage i oktober 2020 valgte bestyrelsen i selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, at fyre manager Ståle Solbakken. Det kom efter et svingende år, hvor man ikke slog til i Superligaen men nåede kvartfinalen i Europa League.

I Eurosport-programmet ‘Købmændenes klub’ fortæller den tidligere FCK-sportsdirektør og forhenværende Parken-bestyrelsesmedlem Niels Christian Holmstrøm, at man egentlig havde planer om, at ændre i strukturen i 2021, hvor Ståle Solbakkens oprindelige kontrakt udløb. 

Der ville man så gerne beholde Solbakken i en rolle, men i stedet blev der forlænget med nordmanden, så planerne ikke kunne føres ud som planlagt. Stort set samtidig som forlængelsen kom Lars Seier ind i klubben som storaktionær.

Han fortæller i programmet, at hvis man havde gjort som Holmstrøms plan, så havde tingene måske set anderledes ud i dag.

– Der er ingen tvivl om, at vi allesammen ville have været bedre stillet – og det kunne godt være, at Ståle stadig havde været her, hvis vi kunne have haft en sportsdirektør. Hvis vi kunne have fået noget input osv, fortæller Lars Seier.

Endvidere slår han fast, at han i bund og grund havde en god relation til den tidligere FCK-manager, som han ofte var i kontakt med om stort og småt.

– Jeg kan egentlig godt lide Ståle. Vi talte tit sammen, og han SMS’ede mig, når der var et eller andet spændende, og han ringede til mig for at fortælle om, hvordan det gik med Sisto og hvad ved jeg, siger han og fortsætter:

– Jeg ikke lyst til at være uvenner med Ståle. Jeg har stor respekt for det, han har lavet. Når jeg siger de der ting, så er det jo ikke for at genere ham. Jeg bliver spurgt – det er tre minutter, som bliver taget ud – og jeg siger, at jeg ikke synes, at strukturen var den rigtige, lyder det fra Parken-storaktionæren.

Du kan se uddraget af udsendelsen øverst i artiklen.

Solbakken har selv været ude med en skarp replik til Lars Seier. Læs den her.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Horsens kæmpede sig til point mod FCN

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afslører Brøndbys transferplaner

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’