Tilbage i oktober 2020 valgte bestyrelsen i selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, at fyre manager Ståle Solbakken. Det kom efter et svingende år, hvor man ikke slog til i Superligaen men nåede kvartfinalen i Europa League.
I Eurosport-programmet ‘Købmændenes klub’ fortæller den tidligere FCK-sportsdirektør og forhenværende Parken-bestyrelsesmedlem Niels Christian Holmstrøm, at man egentlig havde planer om, at ændre i strukturen i 2021, hvor Ståle Solbakkens oprindelige kontrakt udløb.
Der ville man så gerne beholde Solbakken i en rolle, men i stedet blev der forlænget med nordmanden, så planerne ikke kunne føres ud som planlagt. Stort set samtidig som forlængelsen kom Lars Seier ind i klubben som storaktionær.
Han fortæller i programmet, at hvis man havde gjort som Holmstrøms plan, så havde tingene måske set anderledes ud i dag.
– Der er ingen tvivl om, at vi allesammen ville have været bedre stillet – og det kunne godt være, at Ståle stadig havde været her, hvis vi kunne have haft en sportsdirektør. Hvis vi kunne have fået noget input osv, fortæller Lars Seier.
Endvidere slår han fast, at han i bund og grund havde en god relation til den tidligere FCK-manager, som han ofte var i kontakt med om stort og småt.
– Jeg kan egentlig godt lide Ståle. Vi talte tit sammen, og han SMS’ede mig, når der var et eller andet spændende, og han ringede til mig for at fortælle om, hvordan det gik med Sisto og hvad ved jeg, siger han og fortsætter:
– Jeg ikke lyst til at være uvenner med Ståle. Jeg har stor respekt for det, han har lavet. Når jeg siger de der ting, så er det jo ikke for at genere ham. Jeg bliver spurgt – det er tre minutter, som bliver taget ud – og jeg siger, at jeg ikke synes, at strukturen var den rigtige, lyder det fra Parken-storaktionæren.
Du kan se uddraget af udsendelsen øverst i artiklen.
Solbakken har selv været ude med en skarp replik til Lars Seier. Læs den her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
