Tilbage i oktober 2020 valgte bestyrelsen i selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, at fyre manager Ståle Solbakken. Det kom efter et svingende år, hvor man ikke slog til i Superligaen men nåede kvartfinalen i Europa League.
I Eurosport-programmet ‘Købmændenes klub’ fortæller den tidligere FCK-sportsdirektør og forhenværende Parken-bestyrelsesmedlem Niels Christian Holmstrøm, at man egentlig havde planer om, at ændre i strukturen i 2021, hvor Ståle Solbakkens oprindelige kontrakt udløb.
Der ville man så gerne beholde Solbakken i en rolle, men i stedet blev der forlænget med nordmanden, så planerne ikke kunne føres ud som planlagt. Stort set samtidig som forlængelsen kom Lars Seier ind i klubben som storaktionær.
Han fortæller i programmet, at hvis man havde gjort som Holmstrøms plan, så havde tingene måske set anderledes ud i dag.
– Der er ingen tvivl om, at vi allesammen ville have været bedre stillet – og det kunne godt være, at Ståle stadig havde været her, hvis vi kunne have haft en sportsdirektør. Hvis vi kunne have fået noget input osv, fortæller Lars Seier.
Endvidere slår han fast, at han i bund og grund havde en god relation til den tidligere FCK-manager, som han ofte var i kontakt med om stort og småt.
– Jeg kan egentlig godt lide Ståle. Vi talte tit sammen, og han SMS’ede mig, når der var et eller andet spændende, og han ringede til mig for at fortælle om, hvordan det gik med Sisto og hvad ved jeg, siger han og fortsætter:
– Jeg ikke lyst til at være uvenner med Ståle. Jeg har stor respekt for det, han har lavet. Når jeg siger de der ting, så er det jo ikke for at genere ham. Jeg bliver spurgt – det er tre minutter, som bliver taget ud – og jeg siger, at jeg ikke synes, at strukturen var den rigtige, lyder det fra Parken-storaktionæren.
Du kan se uddraget af udsendelsen øverst i artiklen.
Solbakken har selv været ude med en skarp replik til Lars Seier. Læs den her.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
INTERVIEW
