Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.
Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.
De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.
Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.
Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.
Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.
Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.
Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.
Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.
Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.
Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.
Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.
Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.
Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.
Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
MEDIE
Choktransfer på vej?
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TRANSFER