Stor FCM-triumf: Er videre efter gyser

En sejr på 2-0 over Sturm Graz sendte torsdag FC Midtjylland videre til playoffrunden i Europa League.



Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.

Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.

De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.

Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.

Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.

Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.

Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.

Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.

Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.

Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.

Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.

Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.

Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.

Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.

Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.

/ritzau/





Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Neestrups svar: Hvem så?

10 spillere nægtet indrejse til USA

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Fem bud på David Nielsens afløser

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Giver to spillere livstidskarantæne

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

I forhandlinger med Nartey

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

AGF tager pis på FC Midtjylland

Brian Riemer giver klar besked

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Sænker prisen mod Midtjylland

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona