Stor FCM-triumf: Er videre efter gyser

En sejr på 2-0 over Sturm Graz sendte torsdag FC Midtjylland videre til playoffrunden i Europa League.



Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.

Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.

De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.

Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.

Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.

Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.

Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.

Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.

Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.

Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.

Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.

Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.

Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.

Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.

Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.

/ritzau/



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Lange forhandlinger med FC København

Raser over Rasmus Højlund-episode

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Brentford har gjort det igen

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af