Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.
Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.
De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.
Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.
Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.
Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.
Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.
Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.
Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.
Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.
Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.
Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.
Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.
Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.
Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.
/ritzau/
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Her er Kamil Wilczek i dag
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AGF tilbage på førstepladsen
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Lyngby går alene i front
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
Thomas Frank taler inden derby
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE