Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.
Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.
De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.
Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.
Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.
Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.
Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.
Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.
Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.
Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.
Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.
Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.
Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.
Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.
Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Hjulmand-assistent søger job på TV
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Froholdt på tavlen i storkamp
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Var direkte fra træningsbanen
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Alpha retter hård kritik
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER