Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.
Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.
De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.
Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.
Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.
Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.
Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.
Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.
Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.
Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.
Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.
Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.
Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.
Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.
Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.
/ritzau/
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomt transferønske til FCK
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG