Stor FCM-triumf: Er videre efter gyser

En sejr på 2-0 over Sturm Graz sendte torsdag FC Midtjylland videre til playoffrunden i Europa League.



Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.

Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.

De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.

Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.

Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.

Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.

Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.

Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.

Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.

Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.

Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.

Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.

Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.

Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.

Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.

/ritzau/



Roony Bardghji med drømmekamp

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Tauson er færdig i Brisbane

Dansker med kongemål mod Napoli

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Manchester United overvejer ham

Eriksen og Kjær tager afsted

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne