Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.
Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.
De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.
Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.
Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.
Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.
Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.
Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.
Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.
Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.
Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.
Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.
Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.
Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.
Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL