Stor FCM-triumf: Er videre efter gyser

En sejr på 2-0 over Sturm Graz sendte torsdag FC Midtjylland videre til playoffrunden i Europa League.



Torsdag fik tilskuerne på MCH Arena for alvor noget at juble over, da FC Midtjylland spillede sig videre til knockoutrunderne i Europa League med en sejr på 2-0 over østrigske Sturm Graz.

Sejren kom i hus takket være en stor indsats fra Gustav Isaksen, der blev noteret for to flotte oplæg til angrebskollegaen Anders Dreyer.

De tre point betyder, at FCM sniger sig op på andenpladsen i gruppen, fordi midtjyderne har en bedre målscore end Sturm Graz og Lazio, der ligesom FCM endte på otte point.

Det gjorde gruppens tophold, Feyenoord, også, og så skulle rækkefølgen afgøres på målscore. Her endte hollænderne altså øverst. De vandt torsdag 1-0 over Lazio.

Med førstepladsen går Feyenoord direkte videre til Europa Leagues ottendedelsfinaler, mens FC Midtjylland skal ud i en vind eller forsvind-duel om en plads i ottendedelsfinalerne.

Med sin tredjeplads ryger Lazio ned i Conference League, mens Sturm Graz og William Bøving er færdige i europæisk fodbold i denne sæson.

Der er lodtrækning til FC Midtjyllands playoffkamp på mandag, hvor hold som FC Barcelona og Juventus er i bowlen.

Selv om Sturm Graz kom frem til de største chancer i starten af kampen, var det FCM, der bragte sig foran, da der var spillet knap et kvarter.

Anders Dreyer stod for scoringen, efter han fik serveret bolden af angrebskollegaen Gustav Isaksen, der var løbet langt på et målspark.

Scoringen ændrede ikke det store på kampbilledet, men mod slutningen af halvlegen blev FCM bedre til at neutralisere gæsternes angreb.

Efter pausen satsede gæsterne for at få udlignet, men midtjyderne stod kompakt i forsvaret og kom frem til fine muligheder i den anden ende.

Det var derfor ikke ufortjent, da Anders Dreyer kunne fordoble sin måltotal i 72. minut efter et iskoldt oplæg fra Gustav Isaksen.

Mod slutningen af kampen kæmpede Sturm Graz for at komme tilbage i kampen, men gæsterne blev aldrig farlige, og kampen endte derfor 2-0.

Et mål mere til midtjyderne havde med resultatet i Feyenoords kamp mod Lazio betydet, at FCM var endt på gruppens førsteplads, hvilket altså havde sendt det danske hold direkte i ottendedelsfinalerne.

Men Anders Dreyer og co. var ikke specielt ivrige efter at gøre det til 3-0. I tillægstiden fik FCM et hjørnespark, men her var midtjyderne mere fokuseret på at trække tiden og få afsluttet kampen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Albert Grønbæk skifter klub

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Jacob Rasmussen i chokskifte

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Kan købes til spotpris

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Chok – forlænger med Brøndby

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

‘Han ligner en spiller for FC København’

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Nedslående Dorgu-melding

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København