Selmani afslører: Så sent kom FCM på banen

Den nye FC Midtjylland-angriber Astrit Selmani var ikke i tvivl, da det blev konkret.



FC Midtjylland var i løbet af januars transfervindue ude efter en ny angriber til truppen. Efter flere emner angiveligt var i søgelyset, så endte det med at blive den svensk-kosovoske angriber Astrit Selmani, som kom til fra Hapoel Beer Sheva i Israel.

Han er blevet hentet ind på en lejeaftale for resten af sæsonen, og i et interview med Tipsbladet fortæller han om forløbet op til skiftet.

– På de sidste dage begyndte jeg at høre om, at der var noget interesse. Men i fodbold er interesse altid noget småt, fordi man hører det aldrig, fordi det ikke er 100 procent, siger han og fortsætter:

– Men da jeg hørte det dagen før den sidste dag, og det begyndte at blive konkret og direkte, så var jeg sådan ‘OK, jeg vil gerne det her og springe ud i det’, lyder det fra Astrit Selmani.

Derfor var der aldrig nogen form for tvivl fra hans side om, at det skulle være det, da det begyndte at blive konkret.

FC Midtjylland har desuden sikret sig en købsoption på den nye forward, som dog endnu ikke efter et par dage har taget stilling til, hvor længe opholdet på den midtjyske hede kan ende med at blive. 

Han er dog ikke i tvivl om, at det har været en god start med udelukkende glade ansigter. Derudover peger han på, at der ikke var andre bud på ham.

Når det kommer til, hvad han kan bidrage med på sit nye hold, så peger han blandt andet på, at det ikke er afgørende for ham om han vil blive brugt på kanten eller som central angriber.

– Det handler selvfølgelig om at få pointene for holdet, og her kan jeg give dem hårdt arbejde, så der er ekstra plads til at trække vejret for midtbanespilleren, som kan sige ‘Okay, vi har en angriber, som også arbejder for andre’, så forhåbentlig kan jeg hjælpe holdet meget, fortæller Selmani.

En af FCM’s angriber-emner var grækeren Giorgos Giakoumakis, som endte i en helt anden klub. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Forlænger med Brøndby




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Jordan – Argentina

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

De er enige med Mathias Jensen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig

AaB dæmper superligaforventninger

Afslører: FCK ringede aldrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Kroatien – Ghana

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage