Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?
Her i første halvdel af juni ved klubbernes direktører og bestyrelser det dårligt nok, men et sted, hvor nærmest alle muligheder er åbne, er i FC Nordsjælland.
Nordsjællænderne kommer til at sige farvel til adskillige spillere, der er lejet, solgt eller kan blive det, og hvad gør man så?
Ja, det skal FC Nordsjælland nu eksekvere og agere i, hvor man har sagt farvel til sportsdirektør Jan Laursen og cheftræner Johannes Hoff Thorup, hvilket kan give lidt bump i resten af 2024 men også giver muligheden for at sætte et hold, der kan nå endnu længere end en anden- og fjerdeplads og et gruppespil i Conference League.
FC Nordsjælland
Anslået spillerbudget i 2024/25: 75
Anslået spillerbudget i 2023/24: 80
Seneste årsregnskab (2023)
Personaleudgifter: 174,5
Afskrivninger transfers: 15,1
Årsresultat: 61,1
Økonomisk styrke: FC Nordsjælland kunne i teorien byde FCK op til dans med de ejere.
Investeringslyst: Tårnhøj, markedsførende sammen med FC Midtjylland.
Udsigt denne sommer: Indkøb? Eller talenter? Vi hælder mod, de unge i høj grad får chancen i FC Nordsjælland.
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Analyse
FC Nordsjælland er i en position, de fleste klubber kun kan drømme om.
Finansielt stærke ejere, der har musklerne til Premier League, hvis det var det, de ville, et stærkt hold, man har alle muligheder for at hente afløsere til, og nogle meget lovende ungdomsårgange.
Det er egentlig bare et spørgsmål om at vælge, hvad man vil - flere stærke indkøb til her og nu eller at være rigtig FCN’sk og tro, de 16-18-årige skal have chancen nu?
Længe har det lignet, at FCN ville give den gas på sommerens transfermarked, og det kan de da også nå.
Men røgsignalerne fra Farum er nærmere, at de unge i førsteholdstruppen og på vej ind fra U/19-holdet virkelig får chancen nu, og man så korrigerer med de nødvendige veteraner og profiler i 2025.
Det kunne godt koste lidt i resultater i efteråret, hvor man ikke skal spille europæisk, og at FCN ender med ikke at bruge mere end i sidste sæson.
Men der er alle muligheder for at købe ind, hvis behovet opstår, så selvom vores estimerede spillerbudget er omtrent som sidste sæson på grund af FCN's ændringer, er der mulighed for at skrue op, hvis man skulle ønske det i 2025.
FCN vil også have muligheden for at rette til i slutningen af transfervinduet, hvis det viser sig at være for barsk at klare sig uden Ibrahim Osman, Andreas Schjelderup, Christian Rasmussen, Martin Frese og måske Adamo Nagalo, der meget vel kan blive solgt.
Tallene i seneste årsregnskab er særdeles interessante. Personaleudgifterne er steget voldsomt, og mens meget hænger sammen med kvindeholdet og en skole på Right To Dream Park, fortæller det også historien om et FC Nordsjælland, der har skruet markant op, og som undertegnede nok undervurderede sidste år, hvilket får os til at skrue FCN's råderum op i år.
Det her er en klub, der en dag snildt kan hente spillere som Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen hjem, ligesom man gjorde med Marcus Ingvartsen og Emiliano Marcondes, og den power må vi ikke undervurdere.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Pinligt! Danmark brænder på stribe
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Kæmpe stjerne besøger København
Rasmus Højlund har ikke set det før
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER