– Selvfølgelig får han forlænget med Brøndby IF

Peter Sørensen er ikke i tvivl om, at Brøndby IF og Daniel Wass finder frem til en forlængelse af den aftale, der løber ud til sommer.



Han er 35 år, og når denne sæson slutter, fylder han 36.

Alligevel er der masser af god fodbold i Daniel Wass for tiden, og Brøndby-profilen ligner også en spiller, der har rigeligt at byde på i den kommende sæson.

Daniel Wass er dog kontraktfri, så parterne skal finde en løsning.

Efter kampen mod Viborg forklarede Wass, at der aktuelt er dialog mellem parterne, og Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han er sikker på, at Daniel Wass snart har en ny aftale mellem hænderne.

– Han forhandler med sit spil, og at han spiller. Han skal være glad for, at Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og at der er kommet en træner ind, som synes, at Daniel Wass skal have en plads og en vigtig rolle at spille. Det har han fået.

– Han forhandler ikke med, at “hvis I ikke giver mig de 500.000 om måneden, tager jeg bare til FCK eller AB, eller hvor han kunne true med at tage hen, fordi han kun vil spille i Brøndby. Så på den måde har han ikke så mange kort på hånden, men han spiller godt og er god og en nøglespiller – også i kampen mod Viborg – og han har en træner, der vil bruge ham, så selvfølgelig får han forlænget sin kontrakt.

– Han spiller, er god og var anfører, indtil Jesper Sørensen fandt på, at der skulle en helt tredje anfører ind. Nu er han en central skikkelse, der er chefen for, hvornår de skal sætte deres pres ind og hvornår de skal falde, og hvordan de skal spille, og det er ham, man kan gå til, hvis man har et eller andet. Han har virkelig en central rolle på Brøndbys rolle, selv om han har været bedre og hurtigere, end han er i dag, siger Peter Sørensen.

Du kan se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Stor ændring i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ingen klausul i FC København-aftale

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Brøndby IF – Viborg FF

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg