– Selvfølgelig får han forlænget med Brøndby IF

Peter Sørensen er ikke i tvivl om, at Brøndby IF og Daniel Wass finder frem til en forlængelse af den aftale, der løber ud til sommer.



Han er 35 år, og når denne sæson slutter, fylder han 36.

Alligevel er der masser af god fodbold i Daniel Wass for tiden, og Brøndby-profilen ligner også en spiller, der har rigeligt at byde på i den kommende sæson.

Daniel Wass er dog kontraktfri, så parterne skal finde en løsning.

Efter kampen mod Viborg forklarede Wass, at der aktuelt er dialog mellem parterne, og Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han er sikker på, at Daniel Wass snart har en ny aftale mellem hænderne.

– Han forhandler med sit spil, og at han spiller. Han skal være glad for, at Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og at der er kommet en træner ind, som synes, at Daniel Wass skal have en plads og en vigtig rolle at spille. Det har han fået.

– Han forhandler ikke med, at “hvis I ikke giver mig de 500.000 om måneden, tager jeg bare til FCK eller AB, eller hvor han kunne true med at tage hen, fordi han kun vil spille i Brøndby. Så på den måde har han ikke så mange kort på hånden, men han spiller godt og er god og en nøglespiller – også i kampen mod Viborg – og han har en træner, der vil bruge ham, så selvfølgelig får han forlænget sin kontrakt.

– Han spiller, er god og var anfører, indtil Jesper Sørensen fandt på, at der skulle en helt tredje anfører ind. Nu er han en central skikkelse, der er chefen for, hvornår de skal sætte deres pres ind og hvornår de skal falde, og hvordan de skal spille, og det er ham, man kan gå til, hvis man har et eller andet. Han har virkelig en central rolle på Brøndbys rolle, selv om han har været bedre og hurtigere, end han er i dag, siger Peter Sørensen.

Du kan se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster