Han er 35 år, og når denne sæson slutter, fylder han 36.
Alligevel er der masser af god fodbold i Daniel Wass for tiden, og Brøndby-profilen ligner også en spiller, der har rigeligt at byde på i den kommende sæson.
Daniel Wass er dog kontraktfri, så parterne skal finde en løsning.
Efter kampen mod Viborg forklarede Wass, at der aktuelt er dialog mellem parterne, og Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han er sikker på, at Daniel Wass snart har en ny aftale mellem hænderne.
– Han forhandler med sit spil, og at han spiller. Han skal være glad for, at Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og at der er kommet en træner ind, som synes, at Daniel Wass skal have en plads og en vigtig rolle at spille. Det har han fået.
– Han forhandler ikke med, at “hvis I ikke giver mig de 500.000 om måneden, tager jeg bare til FCK eller AB, eller hvor han kunne true med at tage hen, fordi han kun vil spille i Brøndby. Så på den måde har han ikke så mange kort på hånden, men han spiller godt og er god og en nøglespiller – også i kampen mod Viborg – og han har en træner, der vil bruge ham, så selvfølgelig får han forlænget sin kontrakt.
– Han spiller, er god og var anfører, indtil Jesper Sørensen fandt på, at der skulle en helt tredje anfører ind. Nu er han en central skikkelse, der er chefen for, hvornår de skal sætte deres pres ind og hvornår de skal falde, og hvordan de skal spille, og det er ham, man kan gå til, hvis man har et eller andet. Han har virkelig en central rolle på Brøndbys rolle, selv om han har været bedre og hurtigere, end han er i dag, siger Peter Sørensen.
Du kan se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
TIPSBLADET SPECIAL