RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):
19-årige Conrad Harder var som skudt ud af en kanon i lørdagens Superliga-opgør mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland.
På blot fire minutter scorede FC Nordsjælland-stortalentet hele to gange i første halvleg.
Kampen endte 2-2.
Efter opgøret blev FC Nordsjælland-profilen Oliver Villadsen spurgt ind til Harders kvaliteter, og vurderingen er klar fra Villadsen.
– Han er en klassisk nier, og han er en af dem, som er meget sulten. Det er virkelig en spiller, der vil gøre alt, hvad han kan for holdet, og han sparker på alt.
Kan han blive Superliga-topscorer?
– Ja, selvfølgelig kan han det (blive Superliga-topscorer, red.). Hvis han selv kan finde ud af at sparke dem ind og kan få nogle ordentlige bolde. Han har potentialet til det, så det kan han sagtens, siger Villadsen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
'Der er lidt sherif over ham'
FC Nordsjælland-cheftræner Jens Olsen er glad for, at Harder leverede på et flot niveau, men angriberen har meget at lære endnu. Harder har kontrakt med FC Nordsjælland til sommeren 2026.
– Jeg glæder mig over, at Conrad leverede en rigtig god præstation og scorede to mål. Han arbejdede også rigtig hårdt for holdet, som var god ved ham og satte ham i nogle gode situationer. Det vil vi gerne se fra ham. Conrad er et rigtig, rigtig godt sted i forhold til sin udvikling, og han har godt af at blive her i et stykke tid, siger cheftræneren og tilføjer.
– Det er en ærgerrig og angrebshidsig spiller, som har nogle gode afslutningsfærdigheder. Han er til stede i boksen med fart, så han er interessant.
– Der er rigtig mange ting, som han kan lægge på både med spillet med ryggen til mål og positioneringsspil i vores opbygningsspil, og hvordan han angriber feltet og arbejder uden bold. Vi har nok at gøre, og det glæder vi os over, og det gør han også. Han bliver stimuleret fint her i hverdagen og arbejder godt og hårdt.
– Der er lidt sherif over ham, og der er kort aftræk, og det er en af de ting, hvor vi kan finde noget mere kvalitet. Han skal bringe sig selv i bedre positioner og spille chancerne større.
Olsen fik også sat ord på præstationen mod FC Midtjylland, da Tipsbladet spørger ham, og han er godt tilfreds med det, som han så.
– Det er næsten det bedste. Jeg står med en rigtig god følelse. Vi har mistet nogle store profiler og står med en lidt nyere gruppe. Indsatsen i dag giver en god tryghed, så jeg har en god følelse, at vi i perioder kunne bestemme med de danske mestre, og det er jeg rigtig tilfreds med, siger Jens Olsen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
FC Nordsjælland har lige nu fire point efter to kampe i Superligaen. Næste opgør for FC Nordsjælland er mod Vejle Boldklub 5. august.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Supercomputer spår FCM-nedtur
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER