Belgiens fodboldlandstræner, Roberto Martínez, er ikke tilfreds med, at Danmark fik udlignet til 1-1 i første halvleg i onsdagens Nations League-kamp.
Selv om Belgien endte med at vinde opgøret i sikker stil med 4-2 og tage gruppens førsteplads, var der ikke grund til, at Danmark overhovedet blev lukket ind i kampen og nåede at få muligheden for at komme foran.
– Det var en kamp med mange gode momenter. Men da vi kom tidligt foran, troede vi måske, at vi allerede var i Final 4. Vi mistede kontrollen og lukkede Danmark ind i kampen, siger Roberto Martínez.
Det danske overtag i dele af første halvleg brugte han til at motivere sine spillere, som i anden halvleg havde et stort overtag mod danskerne.
– Vi scorede fire gange mod Danmark, og det er ikke tit, at Danmark lukker så mange mål ind, siger den belgiske landstræner.
Danmark og Belgien er også i samme gruppe ved næste års EM-slutrunde. Martinez er imponeret af det, han har set fra næste års slutrundemodstander.
– Danmark får ikke altid den kredit, som de fortjener, men det er et stærkt hold. De har mange spillere, som er på vej frem, og de har også en gruppe af spillere, som har præsteret i lang tid på et højt niveau.
– Det kunne man også se ved VM i 2018, hvor de blev slået ud på straffespark af et hold, som endte med at komme i finalen, siger Martinez med henvisning til Kroatien.
Med onsdagens sejr er Belgien kvalificeret til næste års Nations League-slutspil – et Final 4-stævne med Italien, Frankrig og Spanien som modstandere.
Det er et tegn på, at turneringen har sin berettigelse, mener han.
– Det er kun anden udgave af turneringen, men når man ser på de hold, som er i Final 4, så kan man se, at det er en prestigefyldt turnering. Det betyder, at vi kommer til at få vigtige kampe, og vi lærer af at spille knockoutkampe i store turneringer.
– Jeg er stor fan af den her turnering, som har erstattet testkampe. Den skaber en masse spænding, fordi hold kan rykke op og ned, og der er et Final 4-stævne.
– Det giver en stor tilfredsstillelse at vinde gruppespillet. Her får man både følelsen af at skulle præstere over flere måneder som en kvalifikation, men man får også knockoutkampe som en slutrunde bagefter, siger Martinez.
Belgien har fået 15 ud af 18 mulige point i Nations League-gruppespillet.
/ritzau/
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
Hård kritik af FC København-stjerne
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
