Belgiens fodboldlandstræner, Roberto Martínez, er ikke tilfreds med, at Danmark fik udlignet til 1-1 i første halvleg i onsdagens Nations League-kamp.
Selv om Belgien endte med at vinde opgøret i sikker stil med 4-2 og tage gruppens førsteplads, var der ikke grund til, at Danmark overhovedet blev lukket ind i kampen og nåede at få muligheden for at komme foran.
– Det var en kamp med mange gode momenter. Men da vi kom tidligt foran, troede vi måske, at vi allerede var i Final 4. Vi mistede kontrollen og lukkede Danmark ind i kampen, siger Roberto Martínez.
Det danske overtag i dele af første halvleg brugte han til at motivere sine spillere, som i anden halvleg havde et stort overtag mod danskerne.
– Vi scorede fire gange mod Danmark, og det er ikke tit, at Danmark lukker så mange mål ind, siger den belgiske landstræner.
Danmark og Belgien er også i samme gruppe ved næste års EM-slutrunde. Martinez er imponeret af det, han har set fra næste års slutrundemodstander.
– Danmark får ikke altid den kredit, som de fortjener, men det er et stærkt hold. De har mange spillere, som er på vej frem, og de har også en gruppe af spillere, som har præsteret i lang tid på et højt niveau.
– Det kunne man også se ved VM i 2018, hvor de blev slået ud på straffespark af et hold, som endte med at komme i finalen, siger Martinez med henvisning til Kroatien.
Med onsdagens sejr er Belgien kvalificeret til næste års Nations League-slutspil – et Final 4-stævne med Italien, Frankrig og Spanien som modstandere.
Det er et tegn på, at turneringen har sin berettigelse, mener han.
– Det er kun anden udgave af turneringen, men når man ser på de hold, som er i Final 4, så kan man se, at det er en prestigefyldt turnering. Det betyder, at vi kommer til at få vigtige kampe, og vi lærer af at spille knockoutkampe i store turneringer.
– Jeg er stor fan af den her turnering, som har erstattet testkampe. Den skaber en masse spænding, fordi hold kan rykke op og ned, og der er et Final 4-stævne.
– Det giver en stor tilfredsstillelse at vinde gruppespillet. Her får man både følelsen af at skulle præstere over flere måneder som en kvalifikation, men man får også knockoutkampe som en slutrunde bagefter, siger Martinez.
Belgien har fået 15 ud af 18 mulige point i Nations League-gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Giver transferopdatering
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
Cristiano Ronaldo i optur
