Belgiens fodboldlandstræner, Roberto Martínez, er ikke tilfreds med, at Danmark fik udlignet til 1-1 i første halvleg i onsdagens Nations League-kamp.
Selv om Belgien endte med at vinde opgøret i sikker stil med 4-2 og tage gruppens førsteplads, var der ikke grund til, at Danmark overhovedet blev lukket ind i kampen og nåede at få muligheden for at komme foran.
– Det var en kamp med mange gode momenter. Men da vi kom tidligt foran, troede vi måske, at vi allerede var i Final 4. Vi mistede kontrollen og lukkede Danmark ind i kampen, siger Roberto Martínez.
Det danske overtag i dele af første halvleg brugte han til at motivere sine spillere, som i anden halvleg havde et stort overtag mod danskerne.
– Vi scorede fire gange mod Danmark, og det er ikke tit, at Danmark lukker så mange mål ind, siger den belgiske landstræner.
Danmark og Belgien er også i samme gruppe ved næste års EM-slutrunde. Martinez er imponeret af det, han har set fra næste års slutrundemodstander.
– Danmark får ikke altid den kredit, som de fortjener, men det er et stærkt hold. De har mange spillere, som er på vej frem, og de har også en gruppe af spillere, som har præsteret i lang tid på et højt niveau.
– Det kunne man også se ved VM i 2018, hvor de blev slået ud på straffespark af et hold, som endte med at komme i finalen, siger Martinez med henvisning til Kroatien.
Med onsdagens sejr er Belgien kvalificeret til næste års Nations League-slutspil – et Final 4-stævne med Italien, Frankrig og Spanien som modstandere.
Det er et tegn på, at turneringen har sin berettigelse, mener han.
– Det er kun anden udgave af turneringen, men når man ser på de hold, som er i Final 4, så kan man se, at det er en prestigefyldt turnering. Det betyder, at vi kommer til at få vigtige kampe, og vi lærer af at spille knockoutkampe i store turneringer.
– Jeg er stor fan af den her turnering, som har erstattet testkampe. Den skaber en masse spænding, fordi hold kan rykke op og ned, og der er et Final 4-stævne.
– Det giver en stor tilfredsstillelse at vinde gruppespillet. Her får man både følelsen af at skulle præstere over flere måneder som en kvalifikation, men man får også knockoutkampe som en slutrunde bagefter, siger Martinez.
Belgien har fået 15 ud af 18 mulige point i Nations League-gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
