Sen Brøndby-scoring sænker FC København

Brøndby fører nu Superligaen med en 2-1-sejr over FCK, men kan blive overhalet af FCM senere mandag.



Et helt udsolgt Parken dannede flotte rammer om Brøndbys sejr på 2-1 ude over FC København i den første spillerunde af Superligaens mesterskabsspil.

FCK var ellers på sejrskurs med en føring, men en effektiv slutfase med to scoringer sørgede for fuldt pointudbytte til gæsterne fra Brøndby. Det afgørende mål kom efter 93 minutter, hvor Brøndbys Sean Klaiber bragede 2-1-målet ind bagest i feltet.

I store dele af kampen var Brøndby mest på bolden, men gæsterne havde svært ved at skære sig igennem FCK-organisationen og finde kreative profiler som Nicolai Vallys og Yuito Suzuki.

Omvendt stod FCK solidt i egne rækker og var det farligste hold med et meget direkte spil, men det var ikke nok til at slå Brøndby.

Med derbysejren hopper Brøndby op på Superligaens førsteplads med 50 point, mens FCK er nummer tre med 45 point. FC Midtjylland kan dog overhale Brøndby i front, hvis midtjyderne senere mandag får tre point mod FC Nordsjælland.

Ikke mere end et par minutter var der spillet af opgøret, før kampen blev afbrudt i et helt kvarter grundet en tæt tåge i Parken efter en ordentlig omgang pyroteknik fra Brøndbys fans.

Da første halvleg langt om længe kunne fortsætte, var det specielt gæsterne fra Brøndby, der havde størst kvalitet på bolden. Udeholdet havde bolden mest, og det tvang FCK tilbage i egne rækker i længere passager dog uden nævneværdige chancer til de to hold.

FCK arbejdede sig ind i opgøret, og efter 42 minutter bankede FCK-højrebacken Peter Ankersen et føringsmål ind. Ankersen fik bolden i højre side af Brøndby-feltet, og han bragte værterne i front med en flad afslutning i det lange hjørne.

Brøndby havde kort før pause alle muligheder for at udligne, men de to offensivspillere Yuito Suzuki og Nicolai Vallys misbrugte en stor dobbeltchance tæt under mål efter et hjørnespark. Det sørgede for en 1-0-pauseføring til FCK.

Hjemmeholdet kom buldrende ud til anden halvleg, og FCK fik trykket Brøndby helt ned. Det kastede en stor chance til kantspilleren Elias Achouri af sig, men stolpen reddede Brøndby.

I stedet faldt udligningen med 20 minutter tilbage. Brøndbys indskiftede Mathias Kvistgaarden sprintede i dybden, tog et par driblinger ind i banen og bankede en flot scoring op i det lange hjørne til 1-1.

Opgøret blev vendt helt på hovedet efter 93 minutter, hvor Brøndby sikrede alle tre point. En flot aflevering endte for fødderne af backen Sean Klaiber, og han flugtede 2-1-målet og dermed sejren ind for Brøndby.

/ritzau/



Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Nu er han gratis – på vej til OB?

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Brøndby IF – FC Fredericia

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand