Det lignede længe en ny skuffelse, men det endte i forløsning for Liverpool, der kan tage tre uhyre vigtige point med fra mødet med Ajax i Champions League.
Efter 1-4-lussingen mod Napoli i sidste uge fik Liverpool oprejsning med en 2-1-sejr på Anfield, hvor midtstopperen Joel Matip blev matchvinder med sejrsmålet et minut før den ordinære tids udløb.
Det kan vise sig at blive en uvurderlig scoring for et Liverpool-hold, der havde været under et alvorligt pres, hvis det igen var blevet til pointtab.
Manager Jürgen Klopp proklamerede efter afklapsningen i sidste uge, at hans hold skulle "genopfinde sig selv".
Nogen revolution var der dog ikke tale om. Holdet optrådte en smule mere afventende. Lidt mindre hektisk. Måske i et håb om, at holdet denne gang ikke ville komme bagud 0-1, som det har haft for vane.
Den mission lykkedes. Det var Liverpool, der åbnede scoringen i kampens 17. minut, og Klopp var nok ikke utilfreds med, at det var Mohamed Salah, der lavede målet.
Den egyptiske målmaskine har været uvant tilbageholdende i denne sæson. Men da han blev spillet fri af Diogo Jota efter en pludselig blottelse i Ajax-forsvaret, nettede han med vanlig effektivitet.
Liverpool knoklede på og skabte flere gode tilbud, som blev misbrugt. Og da Ajax ti minutter senere var farlig for første gang, så man, at hjemmeholdet fortsat ikke er kommet sig over sine forsvarsproblemer.
Steven Berghuis slap fri i venstre side. Og efter hans tværpasning buldrede Mohammed Kudus bolden op i nærmeste målhjørne.
Så måtte Liverpool knokle på igen og fik også sat Ajax under et vis pres efter pausen. Det klædte holdet, at skrøbelige Thiago Alcântara holdt en hel kamp på midtbanen.
Der blev også skabt chancer, og Liverpool lignede ikke som sådan et hold i krise. Men tidligere tiders fantasi og intensitet mangler stadig.
Det kunne være gået helt galt, hvis Daley Blind ikke havde misbrugt en gigantisk hovedstødschance for Ajax et kvarter før tid.
I stedet sluttede det i rendyrket eufori på Anfield, da Matip efter et hjørnespark lige akkurat fik sendt bolden ind over stregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC