Sen scoring redder Liverpool fra ny nedtur

Liverpool var på vej mod pointtab mod Ajax. Men Joel Matip reddede aftenen med sit sejrsmål i 89. minut.



Det lignede længe en ny skuffelse, men det endte i forløsning for Liverpool, der kan tage tre uhyre vigtige point med fra mødet med Ajax i Champions League.

Efter 1-4-lussingen mod Napoli i sidste uge fik Liverpool oprejsning med en 2-1-sejr på Anfield, hvor midtstopperen Joel Matip blev matchvinder med sejrsmålet et minut før den ordinære tids udløb.

Det kan vise sig at blive en uvurderlig scoring for et Liverpool-hold, der havde været under et alvorligt pres, hvis det igen var blevet til pointtab.

Manager Jürgen Klopp proklamerede efter afklapsningen i sidste uge, at hans hold skulle "genopfinde sig selv".

Nogen revolution var der dog ikke tale om. Holdet optrådte en smule mere afventende. Lidt mindre hektisk. Måske i et håb om, at holdet denne gang ikke ville komme bagud 0-1, som det har haft for vane.

Den mission lykkedes. Det var Liverpool, der åbnede scoringen i kampens 17. minut, og Klopp var nok ikke utilfreds med, at det var Mohamed Salah, der lavede målet.

Den egyptiske målmaskine har været uvant tilbageholdende i denne sæson. Men da han blev spillet fri af Diogo Jota efter en pludselig blottelse i Ajax-forsvaret, nettede han med vanlig effektivitet.

Liverpool knoklede på og skabte flere gode tilbud, som blev misbrugt. Og da Ajax ti minutter senere var farlig for første gang, så man, at hjemmeholdet fortsat ikke er kommet sig over sine forsvarsproblemer.

Steven Berghuis slap fri i venstre side. Og efter hans tværpasning buldrede Mohammed Kudus bolden op i nærmeste målhjørne.

Så måtte Liverpool knokle på igen og fik også sat Ajax under et vis pres efter pausen. Det klædte holdet, at skrøbelige Thiago Alcântara holdt en hel kamp på midtbanen.

Der blev også skabt chancer, og Liverpool lignede ikke som sådan et hold i krise. Men tidligere tiders fantasi og intensitet mangler stadig.

Det kunne være gået helt galt, hvis Daley Blind ikke havde misbrugt en gigantisk hovedstødschance for Ajax et kvarter før tid.

I stedet sluttede det i rendyrket eufori på Anfield, da Matip efter et hjørnespark lige akkurat fik sendt bolden ind over stregen.

/ritzau/






Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Morten Bruun med dyster spådom

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Brighton – Liverpool

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vejle Boldklub – OB

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Håber på FC København-exit

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Benhård Brian Riemer-melding

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Stjerner rammer eksklusiv klub

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Nu dukker første historie op

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

I svime over Morten Hjulmand

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace