Sen scoring redder Liverpool fra ny nedtur

Liverpool var på vej mod pointtab mod Ajax. Men Joel Matip reddede aftenen med sit sejrsmål i 89. minut.



Det lignede længe en ny skuffelse, men det endte i forløsning for Liverpool, der kan tage tre uhyre vigtige point med fra mødet med Ajax i Champions League.

Efter 1-4-lussingen mod Napoli i sidste uge fik Liverpool oprejsning med en 2-1-sejr på Anfield, hvor midtstopperen Joel Matip blev matchvinder med sejrsmålet et minut før den ordinære tids udløb.

Det kan vise sig at blive en uvurderlig scoring for et Liverpool-hold, der havde været under et alvorligt pres, hvis det igen var blevet til pointtab.

Manager Jürgen Klopp proklamerede efter afklapsningen i sidste uge, at hans hold skulle "genopfinde sig selv".

Nogen revolution var der dog ikke tale om. Holdet optrådte en smule mere afventende. Lidt mindre hektisk. Måske i et håb om, at holdet denne gang ikke ville komme bagud 0-1, som det har haft for vane.

Den mission lykkedes. Det var Liverpool, der åbnede scoringen i kampens 17. minut, og Klopp var nok ikke utilfreds med, at det var Mohamed Salah, der lavede målet.

Den egyptiske målmaskine har været uvant tilbageholdende i denne sæson. Men da han blev spillet fri af Diogo Jota efter en pludselig blottelse i Ajax-forsvaret, nettede han med vanlig effektivitet.

Liverpool knoklede på og skabte flere gode tilbud, som blev misbrugt. Og da Ajax ti minutter senere var farlig for første gang, så man, at hjemmeholdet fortsat ikke er kommet sig over sine forsvarsproblemer.

Steven Berghuis slap fri i venstre side. Og efter hans tværpasning buldrede Mohammed Kudus bolden op i nærmeste målhjørne.

Så måtte Liverpool knokle på igen og fik også sat Ajax under et vis pres efter pausen. Det klædte holdet, at skrøbelige Thiago Alcântara holdt en hel kamp på midtbanen.

Der blev også skabt chancer, og Liverpool lignede ikke som sådan et hold i krise. Men tidligere tiders fantasi og intensitet mangler stadig.

Det kunne være gået helt galt, hvis Daley Blind ikke havde misbrugt en gigantisk hovedstødschance for Ajax et kvarter før tid.

I stedet sluttede det i rendyrket eufori på Anfield, da Matip efter et hjørnespark lige akkurat fik sendt bolden ind over stregen.

/ritzau/



Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Brøndby er chanceløse

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Storklub meldes interesseret

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

FC København-profil ude med sygdom