Det lignede længe en ny skuffelse, men det endte i forløsning for Liverpool, der kan tage tre uhyre vigtige point med fra mødet med Ajax i Champions League.
Efter 1-4-lussingen mod Napoli i sidste uge fik Liverpool oprejsning med en 2-1-sejr på Anfield, hvor midtstopperen Joel Matip blev matchvinder med sejrsmålet et minut før den ordinære tids udløb.
Det kan vise sig at blive en uvurderlig scoring for et Liverpool-hold, der havde været under et alvorligt pres, hvis det igen var blevet til pointtab.
Manager Jürgen Klopp proklamerede efter afklapsningen i sidste uge, at hans hold skulle "genopfinde sig selv".
Nogen revolution var der dog ikke tale om. Holdet optrådte en smule mere afventende. Lidt mindre hektisk. Måske i et håb om, at holdet denne gang ikke ville komme bagud 0-1, som det har haft for vane.
Den mission lykkedes. Det var Liverpool, der åbnede scoringen i kampens 17. minut, og Klopp var nok ikke utilfreds med, at det var Mohamed Salah, der lavede målet.
Den egyptiske målmaskine har været uvant tilbageholdende i denne sæson. Men da han blev spillet fri af Diogo Jota efter en pludselig blottelse i Ajax-forsvaret, nettede han med vanlig effektivitet.
Liverpool knoklede på og skabte flere gode tilbud, som blev misbrugt. Og da Ajax ti minutter senere var farlig for første gang, så man, at hjemmeholdet fortsat ikke er kommet sig over sine forsvarsproblemer.
Steven Berghuis slap fri i venstre side. Og efter hans tværpasning buldrede Mohammed Kudus bolden op i nærmeste målhjørne.
Så måtte Liverpool knokle på igen og fik også sat Ajax under et vis pres efter pausen. Det klædte holdet, at skrøbelige Thiago Alcântara holdt en hel kamp på midtbanen.
Der blev også skabt chancer, og Liverpool lignede ikke som sådan et hold i krise. Men tidligere tiders fantasi og intensitet mangler stadig.
Det kunne være gået helt galt, hvis Daley Blind ikke havde misbrugt en gigantisk hovedstødschance for Ajax et kvarter før tid.
I stedet sluttede det i rendyrket eufori på Anfield, da Matip efter et hjørnespark lige akkurat fik sendt bolden ind over stregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv