Sen udligning redder Holland

Ungarn kæmpede og var længe på sejrskurs, men måtte nøjes med et point efter en sen hollandsk udligning.



Det så længe ud til, at det skulle ende i en hollandsk skuffelse i Ungarn, men i det 83. minut steg Inters Denzel Dumfries til vejrs og reddede et point til hollænderne.

I første halvleg var Ungarn kommet foran 1-0 på et omstillingsmål, og dermed endte det 1-1 mellem de to mandskaber i Nations Leagues øverste lag.

I den anden kamp i Nations League-gruppe 3 slog Tyskland på udebane Bosnien-Hercegovina med 2-1.

Tyskerne topper gruppen med syv point efter de første tre kampe, mens Holland har fire point. Bosnien-Hercegovina og Ungarn har begge et enkelt point.

Holland satte sig fra kampen start på begivenhederne, men det var ikke meget, gæsterne skabte.

Ungarn stod i en kompakt defensiv, og den kunne hollænderne ikke nedbryde.

I stedet var det hjemmeholdet, der i første halvleg fandt vej til netmaskerne med en effektiv omstilling, efter at gæsternes Tijjani Reijnders mistede bolden midt på banen.

Ungarns Zsolt Nagy slog et tidligt indlæg til den bageste stolpe, hvor en helt fri Roland Sallai med en inderside bragte værterne i front.

Holland spillede i store perioder bolden rundt i egne rækker, men kvaliteten og kreativiteten til at skabe målchancerne udeblev.

Som anden halvleg skred frem, nærmede hollænderne sig en udligning mod de hårdt kæmpende ungarer.

Et lille kvarter før tid blev opgaven sværere for Holland, da Liverpool-stjernen Virgil van Dijk indkasserede to gule kort på tre minutter og blev sendt tidligt i bad.

Et sted, hvor det dog ikke betyder det store, at et hold er i undertal, er på dødbolde, og det var netop sådan en, der skulle redde hollænderne.

Ti minutter før tid sendte Liverpools Cody Gakpo et frispark ind i pandebrasken på Dumfries, der steg flot til vejrs og headede udligningen i det ungarske mål.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FC Fredericia – OB

Sprudler i MLS

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Sender stikpille til FC København-flop

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

En voldsom ulighed