Sendte straks en besked til ny FCK-angriber

Nathan Trott og German Onugkha er genforenet i FC København, og det er noget, som målmanden klapper i hænderne over.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var nok ikke alle, som havde set den komme, at FC København denne sommer ville hente to spillere, der spillede bundkamp for Vejle i denne sæson.

Hvor Nathan Trott blev hentet i starten af sommeren, så ventede man indtil deadline day med at købe Orri Oskarssons afløser i form af sidste sæsons Superliga-topscorer German Onugkha. 

Derfor er de to tidligere Vejle-stjerner genforenet i hovedstaden, og da først skiftet blev officielt, så var Nathan Trott også hurtig til at gribe mobilen og skrive til sin nye holdkammerat. 

– Jeg talte med ham efter. Selvfølgelig vidste jeg, at der var rygter, men man ved aldrig, indtil det er officielt. Da jeg så, at den var officiel på sociale medier, så skrev jeg straks til ham og ønskede tillykke, og at jeg vil hjælpe ham med at falde til, siger Nathan Trott til Tipsbladet. 

Han er på ingen måde bekymret over, at FC København går på rov i Vejle Boldklub, som frister en tilværelse i bunden af Superligaen, og han er håbefuld på Onugkhas vegne. 

– Jeg ved, at nogle fans tvivlede på mig, men de har nu set, hvad jeg kan, og det samme bør gælde for ham. De så ham sidste år, hvor han scorede så mange mål for Vejle, og jeg er optimistisk for, at han kan fortsætte det her.

– Han en meget intens holdkammerat, som arbejder meget hårdt. Han kan holde en hel bagkæde beskæftiget med sin fart og styrke, så vi ser frem til at bruge ham på toppen. Han kan virkelig give os en fordel i kampene.

German Onugkha nettede 15 gange i Superligaen i sidste sæson, og han har fundet netmaskerne tre gange i denne. Derfor er det en mand, som har bevist, at han kan score mål i dansk fodbold.

Inden Tipsbladet taler med Trott, har han da også brugt noget tid efter træningspasset sluttede med at stå på mål, hvor Onugkha øvede afslutninger. Det er bestemt ikke første gang, at de to bruger hinanden til at blive endnu bedre på træningsbanen.

-At have ham her og fortsætte rejsen sammen er virkelig særligt. Vi har altid villet spille for et af topholdene i Danmark og i Europa, så det er meget specielt.

– Vi skubber hinanden gennem træningssessioner. Vi taler meget sammen og arbejder altid hårdt for det. Forhåbentlig kan han få en start, som minder om min her, og det vil være skønt at se ham score mål her.

Lørdag kan German Onugkha få sin officielle FC København-debut, når man møder FC Midtjylland på MCH Arena.





Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’




LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Storklub jagter FCK-emne

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Viaplay deler stor nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Hemmelig samtale med storklub

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Rekordtransfer?

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Chokskifte?

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle