Sendte straks en besked til ny FCK-angriber

Nathan Trott og German Onugkha er genforenet i FC København, og det er noget, som målmanden klapper i hænderne over.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var nok ikke alle, som havde set den komme, at FC København denne sommer ville hente to spillere, der spillede bundkamp for Vejle i denne sæson.

Hvor Nathan Trott blev hentet i starten af sommeren, så ventede man indtil deadline day med at købe Orri Oskarssons afløser i form af sidste sæsons Superliga-topscorer German Onugkha. 

Derfor er de to tidligere Vejle-stjerner genforenet i hovedstaden, og da først skiftet blev officielt, så var Nathan Trott også hurtig til at gribe mobilen og skrive til sin nye holdkammerat. 

– Jeg talte med ham efter. Selvfølgelig vidste jeg, at der var rygter, men man ved aldrig, indtil det er officielt. Da jeg så, at den var officiel på sociale medier, så skrev jeg straks til ham og ønskede tillykke, og at jeg vil hjælpe ham med at falde til, siger Nathan Trott til Tipsbladet. 

Han er på ingen måde bekymret over, at FC København går på rov i Vejle Boldklub, som frister en tilværelse i bunden af Superligaen, og han er håbefuld på Onugkhas vegne. 

– Jeg ved, at nogle fans tvivlede på mig, men de har nu set, hvad jeg kan, og det samme bør gælde for ham. De så ham sidste år, hvor han scorede så mange mål for Vejle, og jeg er optimistisk for, at han kan fortsætte det her.

– Han en meget intens holdkammerat, som arbejder meget hårdt. Han kan holde en hel bagkæde beskæftiget med sin fart og styrke, så vi ser frem til at bruge ham på toppen. Han kan virkelig give os en fordel i kampene.

German Onugkha nettede 15 gange i Superligaen i sidste sæson, og han har fundet netmaskerne tre gange i denne. Derfor er det en mand, som har bevist, at han kan score mål i dansk fodbold.

Inden Tipsbladet taler med Trott, har han da også brugt noget tid efter træningspasset sluttede med at stå på mål, hvor Onugkha øvede afslutninger. Det er bestemt ikke første gang, at de to bruger hinanden til at blive endnu bedre på træningsbanen.

-At have ham her og fortsætte rejsen sammen er virkelig særligt. Vi har altid villet spille for et af topholdene i Danmark og i Europa, så det er meget specielt.

– Vi skubber hinanden gennem træningssessioner. Vi taler meget sammen og arbejder altid hårdt for det. Forhåbentlig kan han få en start, som minder om min her, og det vil være skønt at se ham score mål her.

Lørdag kan German Onugkha få sin officielle FC København-debut, når man møder FC Midtjylland på MCH Arena.





På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma



Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund



Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld



EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv



Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Blades giver nådestød til Rødkælke