Sendte straks en besked til ny FCK-angriber

Nathan Trott og German Onugkha er genforenet i FC København, og det er noget, som målmanden klapper i hænderne over.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var nok ikke alle, som havde set den komme, at FC København denne sommer ville hente to spillere, der spillede bundkamp for Vejle i denne sæson.

Hvor Nathan Trott blev hentet i starten af sommeren, så ventede man indtil deadline day med at købe Orri Oskarssons afløser i form af sidste sæsons Superliga-topscorer German Onugkha. 

Derfor er de to tidligere Vejle-stjerner genforenet i hovedstaden, og da først skiftet blev officielt, så var Nathan Trott også hurtig til at gribe mobilen og skrive til sin nye holdkammerat. 

– Jeg talte med ham efter. Selvfølgelig vidste jeg, at der var rygter, men man ved aldrig, indtil det er officielt. Da jeg så, at den var officiel på sociale medier, så skrev jeg straks til ham og ønskede tillykke, og at jeg vil hjælpe ham med at falde til, siger Nathan Trott til Tipsbladet. 

Han er på ingen måde bekymret over, at FC København går på rov i Vejle Boldklub, som frister en tilværelse i bunden af Superligaen, og han er håbefuld på Onugkhas vegne. 

– Jeg ved, at nogle fans tvivlede på mig, men de har nu set, hvad jeg kan, og det samme bør gælde for ham. De så ham sidste år, hvor han scorede så mange mål for Vejle, og jeg er optimistisk for, at han kan fortsætte det her.

– Han en meget intens holdkammerat, som arbejder meget hårdt. Han kan holde en hel bagkæde beskæftiget med sin fart og styrke, så vi ser frem til at bruge ham på toppen. Han kan virkelig give os en fordel i kampene.

German Onugkha nettede 15 gange i Superligaen i sidste sæson, og han har fundet netmaskerne tre gange i denne. Derfor er det en mand, som har bevist, at han kan score mål i dansk fodbold.

Inden Tipsbladet taler med Trott, har han da også brugt noget tid efter træningspasset sluttede med at stå på mål, hvor Onugkha øvede afslutninger. Det er bestemt ikke første gang, at de to bruger hinanden til at blive endnu bedre på træningsbanen.

-At have ham her og fortsætte rejsen sammen er virkelig særligt. Vi har altid villet spille for et af topholdene i Danmark og i Europa, så det er meget specielt.

– Vi skubber hinanden gennem træningssessioner. Vi taler meget sammen og arbejder altid hårdt for det. Forhåbentlig kan han få en start, som minder om min her, og det vil være skønt at se ham score mål her.

Lørdag kan German Onugkha få sin officielle FC København-debut, når man møder FC Midtjylland på MCH Arena.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Manchester United jagter Liverpool-profil



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Superliga-stortalenter topper international liste

Medie peger på FC København

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Brøndby henter stort målmandstalent

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

– Det er absolut bekymrende!

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Celtic – Stuttgart

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge