FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var nok ikke alle, som havde set den komme, at FC København denne sommer ville hente to spillere, der spillede bundkamp for Vejle i denne sæson.
Hvor Nathan Trott blev hentet i starten af sommeren, så ventede man indtil deadline day med at købe Orri Oskarssons afløser i form af sidste sæsons Superliga-topscorer German Onugkha.
Derfor er de to tidligere Vejle-stjerner genforenet i hovedstaden, og da først skiftet blev officielt, så var Nathan Trott også hurtig til at gribe mobilen og skrive til sin nye holdkammerat.
– Jeg talte med ham efter. Selvfølgelig vidste jeg, at der var rygter, men man ved aldrig, indtil det er officielt. Da jeg så, at den var officiel på sociale medier, så skrev jeg straks til ham og ønskede tillykke, og at jeg vil hjælpe ham med at falde til, siger Nathan Trott til Tipsbladet.
Han er på ingen måde bekymret over, at FC København går på rov i Vejle Boldklub, som frister en tilværelse i bunden af Superligaen, og han er håbefuld på Onugkhas vegne.
– Jeg ved, at nogle fans tvivlede på mig, men de har nu set, hvad jeg kan, og det samme bør gælde for ham. De så ham sidste år, hvor han scorede så mange mål for Vejle, og jeg er optimistisk for, at han kan fortsætte det her.
– Han en meget intens holdkammerat, som arbejder meget hårdt. Han kan holde en hel bagkæde beskæftiget med sin fart og styrke, så vi ser frem til at bruge ham på toppen. Han kan virkelig give os en fordel i kampene.
German Onugkha nettede 15 gange i Superligaen i sidste sæson, og han har fundet netmaskerne tre gange i denne. Derfor er det en mand, som har bevist, at han kan score mål i dansk fodbold.
Inden Tipsbladet taler med Trott, har han da også brugt noget tid efter træningspasset sluttede med at stå på mål, hvor Onugkha øvede afslutninger. Det er bestemt ikke første gang, at de to bruger hinanden til at blive endnu bedre på træningsbanen.
-At have ham her og fortsætte rejsen sammen er virkelig særligt. Vi har altid villet spille for et af topholdene i Danmark og i Europa, så det er meget specielt.
– Vi skubber hinanden gennem træningssessioner. Vi taler meget sammen og arbejder altid hårdt for det. Forhåbentlig kan han få en start, som minder om min her, og det vil være skønt at se ham score mål her.
Lørdag kan German Onugkha få sin officielle FC København-debut, når man møder FC Midtjylland på MCH Arena.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER