FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det var nok ikke alle, som havde set den komme, at FC København denne sommer ville hente to spillere, der spillede bundkamp for Vejle i denne sæson.
Hvor Nathan Trott blev hentet i starten af sommeren, så ventede man indtil deadline day med at købe Orri Oskarssons afløser i form af sidste sæsons Superliga-topscorer German Onugkha.
Derfor er de to tidligere Vejle-stjerner genforenet i hovedstaden, og da først skiftet blev officielt, så var Nathan Trott også hurtig til at gribe mobilen og skrive til sin nye holdkammerat.
– Jeg talte med ham efter. Selvfølgelig vidste jeg, at der var rygter, men man ved aldrig, indtil det er officielt. Da jeg så, at den var officiel på sociale medier, så skrev jeg straks til ham og ønskede tillykke, og at jeg vil hjælpe ham med at falde til, siger Nathan Trott til Tipsbladet.
Han er på ingen måde bekymret over, at FC København går på rov i Vejle Boldklub, som frister en tilværelse i bunden af Superligaen, og han er håbefuld på Onugkhas vegne.
– Jeg ved, at nogle fans tvivlede på mig, men de har nu set, hvad jeg kan, og det samme bør gælde for ham. De så ham sidste år, hvor han scorede så mange mål for Vejle, og jeg er optimistisk for, at han kan fortsætte det her.
– Han en meget intens holdkammerat, som arbejder meget hårdt. Han kan holde en hel bagkæde beskæftiget med sin fart og styrke, så vi ser frem til at bruge ham på toppen. Han kan virkelig give os en fordel i kampene.
German Onugkha nettede 15 gange i Superligaen i sidste sæson, og han har fundet netmaskerne tre gange i denne. Derfor er det en mand, som har bevist, at han kan score mål i dansk fodbold.
Inden Tipsbladet taler med Trott, har han da også brugt noget tid efter træningspasset sluttede med at stå på mål, hvor Onugkha øvede afslutninger. Det er bestemt ikke første gang, at de to bruger hinanden til at blive endnu bedre på træningsbanen.
-At have ham her og fortsætte rejsen sammen er virkelig særligt. Vi har altid villet spille for et af topholdene i Danmark og i Europa, så det er meget specielt.
– Vi skubber hinanden gennem træningssessioner. Vi taler meget sammen og arbejder altid hårdt for det. Forhåbentlig kan han få en start, som minder om min her, og det vil være skønt at se ham score mål her.
Lørdag kan German Onugkha få sin officielle FC København-debut, når man møder FC Midtjylland på MCH Arena.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC København – Randers FC
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
EKSKLUSIVT