Liverpool mistede mandag aften et skridt i duellen om den muligvis komplet formålsløse top-4 i Premier League, da Leeds United med en sen udligning fik 1-1 på hjemmebane.
For kampen blev spillet i ly af den fodboldbombe, som Liverpool selv var med til at detonere mindre end et døgn forinden. Annonceringen af en kommende superliga for Europas største klubber uden om Uefa.
Sammen med 11 andre storklubber har Liverpool aftalt at starte en ekstremt lukrativ udbryderliga som konkurrent til Champions League.
Uefa og diverse nationale fodboldforbund svarede igen med trusler om bål og brand, forstået som voldsomme sanktioner. Blandt andet udsmidelse af Uefa og alle turneringer herunder, måske endda nationale ligaer.
Efter en rærlig start på 2021 er Liverpool kommet i gang igen og har nærmet sig den normalt vitale plads i top-4, som giver adgang til næste sæsons Champions League.
En sejr over Leeds ville have sendt Liverpool op på netop fjerdepladsen, men det forhindrede Leeds.
Uefas eksekutivkomité mødes fredag for at afgøre de 12 klubbers skæbne som en del af Europas fodboldfællesskab.
Leeds gjorde det under opvarmningen klart over for Liverpool – og de 11 andre udbrydere i øvrigt – at deres planer om enegang måske giver mange penge på kontoen, men ikke mange point på popularitetskontoen.
Hjemmeholdet havde fået fabrikeret T-shirts, hvor der stod “Football is for the fans”, som alle spillere varmede op i.
På grønsværen forsøgte Marcelo Bielsas altid offensivt indstillede hold også at gøre ondt på Liverpool. I de første 45 minutter var det dog Liverpool, som var farligst.
Patrick Bambords tur alene igennem med Alisson Becker, som kom ud og fik afværget, var Leeds’ eneste reelt farlige chance.
Liverpool havde lettere ved at komme til chancer, og derfor var det fortjent, at Sadio Manés scoring i et tomt mål på Trent Alexander-Arnolds gode forarbejde gav gæsterne en pauseføring.
Efter pausen kom Leeds meget bedre med i kampen og kom frem til flere chancer.
Inden for et par minutter med et kvarter igen ramte Bamford overliggeren, mens Tyler Roberts brændte en kæmpe chance tæt under mål.
Anstrengelserne var dog ikke forgæves. Fire minutter før tid steg Diego Llorente op til et hjørnespark og stangede bolden ind til 1-1.
Dermed mistede Liverpool ikke kun noget på popularitetskontoen mandag. Også pointkontoen blev ramt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
STORT INTERVIEW
