Leeds tager point mod Liverpool på kaosdag

I kølvandet på annonceringen af Super League snuppede Leeds et point hjemme mod udbryderne fra Liverpool.



Liverpool mistede mandag aften et skridt i duellen om den muligvis komplet formålsløse top-4 i Premier League, da Leeds United med en sen udligning fik 1-1 på hjemmebane.

For kampen blev spillet i ly af den fodboldbombe, som Liverpool selv var med til at detonere mindre end et døgn forinden. Annonceringen af en kommende superliga for Europas største klubber uden om Uefa.

Sammen med 11 andre storklubber har Liverpool aftalt at starte en ekstremt lukrativ udbryderliga som konkurrent til Champions League.

Uefa og diverse nationale fodboldforbund svarede igen med trusler om bål og brand, forstået som voldsomme sanktioner. Blandt andet udsmidelse af Uefa og alle turneringer herunder, måske endda nationale ligaer.

Efter en rærlig start på 2021 er Liverpool kommet i gang igen og har nærmet sig den normalt vitale plads i top-4, som giver adgang til næste sæsons Champions League.

En sejr over Leeds ville have sendt Liverpool op på netop fjerdepladsen, men det forhindrede Leeds.

Uefas eksekutivkomité mødes fredag for at afgøre de 12 klubbers skæbne som en del af Europas fodboldfællesskab.

Leeds gjorde det under opvarmningen klart over for Liverpool – og de 11 andre udbrydere i øvrigt – at deres planer om enegang måske giver mange penge på kontoen, men ikke mange point på popularitetskontoen.

Hjemmeholdet havde fået fabrikeret T-shirts, hvor der stod “Football is for the fans”, som alle spillere varmede op i.

På grønsværen forsøgte Marcelo Bielsas altid offensivt indstillede hold også at gøre ondt på Liverpool. I de første 45 minutter var det dog Liverpool, som var farligst.

Patrick Bambords tur alene igennem med Alisson Becker, som kom ud og fik afværget, var Leeds’ eneste reelt farlige chance.

Liverpool havde lettere ved at komme til chancer, og derfor var det fortjent, at Sadio Manés scoring i et tomt mål på Trent Alexander-Arnolds gode forarbejde gav gæsterne en pauseføring.

Efter pausen kom Leeds meget bedre med i kampen og kom frem til flere chancer.

Inden for et par minutter med et kvarter igen ramte Bamford overliggeren, mens Tyler Roberts brændte en kæmpe chance tæt under mål.

Anstrengelserne var dog ikke forgæves. Fire minutter før tid steg Diego Llorente op til et hjørnespark og stangede bolden ind til 1-1.

Dermed mistede Liverpool ikke kun noget på popularitetskontoen mandag. Også pointkontoen blev ramt.

/ritzau/





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Riemer lover: De får debut

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Fatter intet af Brøndby-bombe



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Bekræfter kæmpebud