Liverpool mistede mandag aften et skridt i duellen om den muligvis komplet formålsløse top-4 i Premier League, da Leeds United med en sen udligning fik 1-1 på hjemmebane.
For kampen blev spillet i ly af den fodboldbombe, som Liverpool selv var med til at detonere mindre end et døgn forinden. Annonceringen af en kommende superliga for Europas største klubber uden om Uefa.
Sammen med 11 andre storklubber har Liverpool aftalt at starte en ekstremt lukrativ udbryderliga som konkurrent til Champions League.
Uefa og diverse nationale fodboldforbund svarede igen med trusler om bål og brand, forstået som voldsomme sanktioner. Blandt andet udsmidelse af Uefa og alle turneringer herunder, måske endda nationale ligaer.
Efter en rærlig start på 2021 er Liverpool kommet i gang igen og har nærmet sig den normalt vitale plads i top-4, som giver adgang til næste sæsons Champions League.
En sejr over Leeds ville have sendt Liverpool op på netop fjerdepladsen, men det forhindrede Leeds.
Uefas eksekutivkomité mødes fredag for at afgøre de 12 klubbers skæbne som en del af Europas fodboldfællesskab.
Leeds gjorde det under opvarmningen klart over for Liverpool – og de 11 andre udbrydere i øvrigt – at deres planer om enegang måske giver mange penge på kontoen, men ikke mange point på popularitetskontoen.
Hjemmeholdet havde fået fabrikeret T-shirts, hvor der stod “Football is for the fans”, som alle spillere varmede op i.
På grønsværen forsøgte Marcelo Bielsas altid offensivt indstillede hold også at gøre ondt på Liverpool. I de første 45 minutter var det dog Liverpool, som var farligst.
Patrick Bambords tur alene igennem med Alisson Becker, som kom ud og fik afværget, var Leeds’ eneste reelt farlige chance.
Liverpool havde lettere ved at komme til chancer, og derfor var det fortjent, at Sadio Manés scoring i et tomt mål på Trent Alexander-Arnolds gode forarbejde gav gæsterne en pauseføring.
Efter pausen kom Leeds meget bedre med i kampen og kom frem til flere chancer.
Inden for et par minutter med et kvarter igen ramte Bamford overliggeren, mens Tyler Roberts brændte en kæmpe chance tæt under mål.
Anstrengelserne var dog ikke forgæves. Fire minutter før tid steg Diego Llorente op til et hjørnespark og stangede bolden ind til 1-1.
Dermed mistede Liverpool ikke kun noget på popularitetskontoen mandag. Også pointkontoen blev ramt.
/ritzau/

Spændende nyt om Simon Kjær

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Tour de France-hold lukker og slukker

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

– Han er en toptræner

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Vil sprænge banken for Harry Kane

Stor mystik omkring Emil Højlund

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Viktor Claesson siger stop

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Holger Rune-succes i drama

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

– Det skal I ikke sige til FCK!

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Kom med forslag til Riemer

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Silkeborg IF – FC København

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afslører interesse for dansk stjerne

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg
