Randers FC så ud til at være på vej mod et nederlag, da det danske mandskab torsdag gæstede tjekkiske Jablonec i Conference League.
Kronjyderne var bagud 1-2 og kæmpede med at komme til målchancer, men i den ordinære spilletids sidste minut fik Randers et straffespark.
Det udlignede Stephen Odey på med sit andet mål i kampen, og så endte det 2-2
Det bringer Randers op på tre point, hvilket rækker til en tredjeplads i gruppe D med halvdelen af kampene spillet.
I den anden kamp i gruppen vandt AZ Alkmaar 1-0 over Cluj fra Rumænien. Hollænderne har syv point på førstepladsen. Det er tre mere, end Jablonec har på andenpladsen. Cluj ligger i bunden med et enkelt point.
Efter en jævnbyrdig indledning på kampen kom Jablonec foran cirka ti minutter før pausen, da Tomas Cvancara med en flot detalje vinklede bolden i mål bag om sit ene ben.
Randers svarede dog hurtigt igen. Efter rodet spil i tjekkernes felt fik Stephen Odey prikket bolden ind til 1-1. Det var tredje kamp i træk, at den nigerianske lejesvend scorede, og Odey er nu oppe på otte mål i ti kampe for kronjyderne.
Hjemmeholdet bed fra sig med et skud på stolpen kort før pausen, men spillerne gik i omklædningsrummet efter de første 45 minutter med 1-1 på måltavlen.
Men kort inde i anden halvleg det så 2-1 til Jablonec. En helt umarkeret Tomas Cvancara fordoblede sin målhøst ved lige præcis at heade bolden over stregen på et hjørnespark.
Randers var egentlig godt med i kampen, men de oplagte muligheder foran mål lod vente på sig. Nøglerne til at åbne det tjekkiske forsvar var forsvundet.
For at gøre ondt værre måtte anfører Erik Marxen lade sig udskifte med en skade med små 20 minutter tilbage.
Randers virkede til at være løbet tør for idéer, men nærmest ud af det blå fik det danske hold en livline. I den ordinære spilletids sidste minut fik Randers et straffespark, som Stephen Odey sparkede i mål.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
EKSKLUSIVT
Sådan endte VM-helt i den danske 2. division
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER