Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Flere spillere meldes på vej til FC København, og Tipsbladet har her taget et nærmere kig på to af dem via data fra Opta.



Med mængden af skriverier ligner det, at FC København meget snart kan præsentere sommerens første forstærkning.

Det kunne meget vel blive enten Dominik Sarapata fra polske Gornik Zabrze eller Yoram Zague fra Paris Saint-Germain.

Førsnævnte er i fremskredne forhandlinger om en permanent transfer til FC København, hvilket Tipsbladet har beskrevet, mens Yoram Zague af både Le Parisien og L’Equipe meldes på vej til de danske mestre på en lejeaftale med købsoption.

LÆS OGSÅ: Arek Onyszko blæst bagover: Han bliver stor i FCK

Dominik Sarapata er midtbanespiller og blot 17 år, mens Yoram Zague er højre back og 19 år gammel.

Altså er der tale om to store talenter, som kommer fra to forskellige situationer.

Dominik Sarapata har domineret midtbanen hos Gornik Zabrze det seneste halve år, mens Yoram Zague har brug for spilletid, da Achraf Hakimi sidder tonstungt på højre back i PSG.

Tipsbladet har via tal fra Opta forsøgt at danne et billede af, hvad de to formentlig kommende FC København-spiller kan.

Det skal dog nævnes, at datamængden er meget smal, da Yoram Zague blot har spillet lidt over 270 førsteholdsminutter i seneste sæson. Dominik Sarapata har klokket på den anden side af 1.200 minutter.

Derfor er tallene ikke nødvendigvis retvisende for deres kunnen, men de giver trods alt en indikation.

Yoram Zague til venstre ser meget lovende ud baseret på data, mens Dominik Sarapata til højre har en af Ekstraklasas bedste afleveringsfødder. Foto: Alamy.

Yoram Zague ligner et potentielt monster

Hvis vi starter med Yoram Zague, så har han fået spilletid i seks førsteholdskampe i sidste sæson – fire i ligaen og to i pokalen.

Og baseret på den sparsomme spilletid har han vist rigtig lovende takter, fortæller tallene fra Opta.

Blandt sine holdkammerater i PSG har han den fjerdebedste afleveringsprocent på 94,3, laver tredjeflest indlæg med 2,6 per 90 minutter, lykkes med rundt regnet to ud af tre driblinger og dueller, mens han vinder flest tacklinger blandt sine holdkammerater med 2,6 per 90 minutter.

Det lyder voldsomt spændende, og han har umiddelbart kvaliteterne til at blive en kæmpe Superliga-profil, men igen er det en meget smal datamængden, hvilket ikke nødvendigvis giver et retvisende billede af hans evner.

Yoram Zague har i øvrigt scoret et enkelt mål for PSG, og det var på hans 18 års fødselsdag sidste år mod OGC Nice i Ligue 1.

Lyder Yoram Zague spændende?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Sarapatas flødefod

Dominik Sarapata har spillet nogle flere minutter, da Gornik Zabrzes tidligere træner Jan Urban så et lys i midtbanespilleren, som han fik til at udfylde hullet efter rutinerede Damian Rasak, der forlod klubben i januar.

Den 17-årige midtbanespiller, der også har været i betragtning til A-landsholdet, udmærker sig ved at have en af Ekstraklasas bedste afleveringsfødder.

Af midtbanespillere med over 1.000 minutter er han noteret for en afleveringsprocent på 89,1, hvilket er tredjebedst i hele ligaen kun overgået af førnævnte Damian Rasak og hans nuværende holdkammerat Patrik Hellebrand.

LÆS OGSÅ: Kæmpe overraskelse: ‘Bedre at tage til FCK’

Men herfra er det ikke fordi, Dominik Sarapata ud fra data gør sig yderligere bemærket.

Ud af 112 midtbanespillere i Ekstraklasa med over 1.000 minutter er han placeret mellem nummer 50 og 100 i flere kategorier som eksempelvis expected goals, skabte chancer, vundne tacklinger, bolderobringer og expected assists (se billede nedenfor).

Bliver Sarapata en succes i FCK?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Randers FC – OB

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De bliver monstersalg til sommer

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion