Sidste udkald for Alding

Efter to års skadeshelvede skal FC Nordsjællands Anders Alding gerne tilbage på banen i foråret. Ellers overvejer han at stoppe, siger han i interview med forza.dk.



Det er efterhånden meget længe siden, at midtbanespilleren Anders Alding sidst optrådte for FC Nordsjælland. 8. marts 2005 fik han en alvorlig knæskade, der senere viste sig at være et overrevet korsbånd.

Sådan en skade kræver normalt en øjeblikkelig operation, men Anders Alding fik dengang at vide af lægen, der undersøgte ham, at han godt kunne nøjes med en smertestillende indsprøjtning. Det viste sig at være en klar fejlbehandling, da forreste korsbånd ved nærmere eftersyn var revet over, hvorved fodbold blev helt umuligt for Alding, der ellers spillede en vigtig rolle for klubben.

– Det var utrolig trist og irriterende, og jeg har stadig en sag kørende med patientforeningen for at få erstatning, forklarer Anders Alding til forza.dk.

Så der var ingen vej udenom en operation og et nyt korsbånd til Anders Alding. Sommeren 2006 så det så endelig ud til, at genoptræningen var vel overstået, og Anders Alding kunne gøre comeback. Han spillede et kvarters tid i en opvisningskamp, men kort tid efter var den gal igen – denne gang med akillessenen.

– Jeg fik betændelse i akillessenen, fordi den ikke rigtig var vant til belastningen af hård træning. Og det er så den skade, der har holdt mig ude siden, siger Anders Alding.


En ledertype

Men nu lysner det måske omsider igen. Efter næsten to år i styrkerummet er Anders Alding begyndt at gøre sine holdkammerater selskab ude på træningsbanerne i Farum og Værløse.

– Jeg træner med sådan lidt on-off. Nogle gange næsten fuldt ud og andre gange næsten ikke. Knæet føles helt ok nu, men jeg har det stadig svært med belastningen. Kroppen er ikke vant til de bevægelser efter to års pause fra fodbold, konstaterer Anders Alding.

Hans træner Morten Wieghorst følger nøje med i fremgangen og håber på det bedste for sin 23-årige midtbanespiller.

– Anders har trænet lidt mere med nu her, og han må meget gerne snart komme i vigør igen. Vi savner ham, først og fremmest fordi han er en god fodboldspiller, men også fordi han er en ledertype, der altid går forrest, siger Morten Wieghorst til forza.dk.


Overvejer stop

Til trods for Anders Aldings skadesproblemer valgte FC Nordsjælland at forlænge kontrakten med ham i sommer, frem til sommeren 2009.

– Det er fint, at klubben tror på, at jeg kan komme tilbage. Det gør jeg også selv, ellers ville al den styrketræning være forgæves. Jeg har to et halvt år tilbage af min kontrakt, men der skal ske noget her i foråret. Jeg skal på banen igen i forårssæsonen, ellers ved jeg ikke…så vil jeg nok overveje at stoppe helt, erkender Anders Alding.

– Men ville det ikke være meget trist at stoppe karrieren i så ung en alder?

– Jo, men omvendt er det også trist bare at styrketræne for sig selv og ikke være en del af holdet. Det er jo spild af tid, og jeg har også andre ting at bruge mit liv til. Nu har jeg kæmpet så lang tid for at komme tilbage, så jeg stopper heller ikke bare nu uden videre. Jeg vil stadig kæmpe for at komme tilbage her i foråret, men jeg gider heller ikke en evig kamp, siger Anders Alding.


Bedre FCN-hold nu

Fra sidelinjen har Alding kunnet følge FC Nordsjællands fremskridt over efteråret og ifølge ham lader FC Nordsjælland til at være blevet et bedre hold i mellemtiden.

– Vi spiller bedre pasningsspil nu, og der er mere organisation i det og mere styr på spillestilen under Morten, end der var før. Vi har fået nogle nye, tekniske typer fra forskellige ungdomslandshold ind, som har gjort det godt. Om det er det bedste FC Nordsjælland-hold nogensinde? Måske. Det er lidt svært for mig at sige, for jeg har næsten ikke spillet sammen med nogen af de nuværende spillere. Der er kun Allan Olesen og Kim Christensen tilbage af de gamle gutter, siger Anders Alding.




Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Brøndby-profil træner ikke med

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Godt nyt for FC Midtjylland

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

Øv, FCM-profil er blevet syg

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

FC København henter Marek Hamsiks søn

AGF – FC Nordsjælland

17-årige Karl slår rekord

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Krævet fyret efter nedslagtning

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

‘Det var exceptionelt’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

‘Det var en fejl i transfervinduet’

FC Midtjylland jagter ny sejr i Europa League

Rasende på Mohamed Salah

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Officielt: Forlænger med stortalent

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

‘Det var skræmmende’

Alle undrer sig: Hvad sker der med Jens Jønsson?